VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalá celnice se možná promění v bytovku

Otovice - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v minulých dnech už definitivně převedl bezúplatně obci Otovice areál hraničního přechodu Otovice na Broumovsku. „Celková hodnota převedeného majetku je zhruba 4,5 milionu korun,“ informovala Deník Jana Rennerová z ÚZSVM.

14.2.2009
SDÍLEJ:

Zastupitelé obce dosud prodiskutovali tři varianty možnosti využitíí objektu na hraničním přechodu. první variantou je dům pro seniory, druhá možnost je družstevní byty a třetí možnost je pronájem jinému subjektu. Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Předmětem převodu byla bývalá celnice postavená na počátku 20. století a souvisejí doplňkové stavby: oplocení, garáž, přístřešek a podzemní čistička odpadních vod. Kromě toho byly také do majetku obce převedeny také pozemky, jejichž celková výměra je 998 metrů čtverečných. „Smlouvu o bezúplatném převodu nemovitostí schválilo Ministerstvo životního prostředí ČR. Vklad vlastnického práva pro obec Otovice byl do katastru nemovitostí zapsán 16. ledna 2009,“ dodala vedoucí samostatného oddělení komunikace.

O osudu a dalším využití někdejší celnice nyní bude rozhodovat zastupitelstvo obce. Stát nabídl převedení celnic obcím, pokud splní jejich podmínky. Jednou z nich bylo, že budova musí plnit některý z veřejných zájmů, například vybudování zdravotního střediska, školy nebo hasičárny.

„Abychom mohli ten dům bezplatně získat, tak jsme se rozhodli, že z celnice uděláme dům pro seniory. Ale mezitím, než ji na nás převedli, tak se situace zjednodušila a v této chvíli jsou tu jen dvě podmínky. Deset let nesmíme budovu prodat a v případě obnoveného uzavření hranic tam musíme pustit zpět policii, a to jen na pozemky okolo objektu nebo do jedné místnosti,“ řekl starosta obce Petr Novák.

Zastupitelé obce zatím prodiskutovali tři varianty: „První variantou je dům pro seniory nebo dům s pečovatelskou službou. Ta rekonstrukce by ale byla tak velká, že bychom museli počkat na nějakou dotaci. Je to nereálná možnost vzhledem k tomu, kolik bychom museli za všechno zaplatit. Druhá možnost je, že bychom z toho udělali družstevní byty. Když tam byla celnice, tak v prvním patře žily dvě rodiny celníků, takže s nějakými drobnými úpravami by tam šlo hned bydlet. V přízemí je bezbariérový přístup, kde bychom mohli udělat malé garsonky, a ty by byly ideální pro důchodce. Poslední možností je, že bychom s tím objektem nedělali vůbec nic a celý jej pronajali nějakému jinému subjektu, popřípadě soukromníkovi. Vzhledem k tomu, že objekt stojí až na úplném konci obce, asi o něj nebude zájem,“ myslí si starosta.

Dalším problémem jsou pozemky pod budovou a kolem ní. Není tu žádná zahrada ani trávník. Policie si nechala celý pozemek vydláždit. Všude je jen místo pro parkování automobilů a celkový prostor není velký.

„Myslím si, že domov důchdců by měl být někde daleko od silnice, spíše blízko parku nebo zahrady. Vzhledem k okolním podmínkám je pro nás nejjednoduší tu budovu trochu rekonstruovat a udělat z toho družstevní byty. Nebylo by to tolik nákladné, ale v současné době ještě nevíme, jak s budouvou naložíme. Nejvýhodnější by pro naši obec bylo, kdyby se do domu opět vrátila policie a my bychom jí ty prostory hodně draze pronajímali,“ zavtipkoval starosta Novák. (aku)

14.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení