Přestože se škola neustále modernizuje, nejvíc úspěchů sklidila stará známá místa, která absolventi pamatují z žákovských let.

Na zdi visel jiný prezident

„Tady se nic nezměnilo, jen na zdi visel jiný prezident. Seděl jsem ve druhé lavici,“ vzpomíná Jan Hoffmann, meziměstský rodák. „Prolezli jsme s bývalým spolužákem každou třídu, dílny, tělocvičnu i jídelnu,“ dodává Hoffmann.
Od té doby, co školu vychodil se vyměnila některá okna, zrekonstruovaly se toalety, ale především se budova stala bezbariérovou, takže ji mohou navštěvovat i handicapovaní žáci.

Kromě prostor školy si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu nových i historických fotografií studentů a práce žáků na téma pověsti Broumovska nebo si poslechnout vystoupení školního sboru.

Václav Illich byl místní Komenský

Ve své historii musela základní škola bojovat o své postavení s německou školou, která byla před druhou světovou válkou preferovaná. „Ráda bych vyzdvihla postavu pana učitele Václav Illicha, který sám zachraňoval těžce nabyté vybavení školy při obsazování Sudet a prosazoval vzdělávání českých dětí v češtině. Byl to takový meziměstský Komenský, bez kterého bychom dnes neměli možnost slavit 75. výročí,“ říká starostka města Eva Mücková, která za katedrou zdejší školy učila od roku 1984 do roku 2002.

Modernizuje se budova i výuka

Do budoucna chce základní škola pokračovat v modernizaci budovy i samotné výuky. „Od září město v rámci provozní dotace škole přispívá i na rozdělené první třídy – na zaplacení druhé paní učitelky, aby mohly být dvě třídy, to umožňuje individuálnější přístup k dětem,“ vysvětluje ředitel školy Zdeněk Mück.

Sobota byla v Meziměstí dnem nostalgie a příjemných setkání učitelů s bývalými žáky. Starostka Eva Mücková na závěr říká: „Když se řekne škola, představí si každý něco jiného. Jeden paní učitelku, druhý kamarády, třetí rošťárny, které se ve škole prováděly. Ale pro všechny je škola základem života.“ (mv)