Doslovný překlad znamená léčba psem, léčba psychického i tělesného stavu pomocí psa. Není to nová metoda, ale jedna z metod méně známých. Do České republiky se canisterapie dostala v devadesátých letech minulého století a výsledky dokazují, že pomáhá ve zdravotnických, sociálních a jiných ústavech a zařízeních.


Základním prvkem canisterpaie je dobrý a vhodný pes, sociální cítění, spousta nápadů a hlavně trpělivost psovoda. „Naše canisterapeutické týmy se snaží pomáhat tam, kde je třeba a výsledky naší činnosti všichni vidíme. Co je víc než úsměv spokojeného člověka, než radost, kterou u našich klientů vidíme a než pocit, že jsme opravdu někomu potřební,“ konstatovala zakládající členka sdružení Jitka Erlebachová. Canisterapie je metodou dlouhodobou, což znamená, že výsledky nejsou vidět hned. „Potěší nás, když zjistíme, že naše metoda opravdu funguje,“ uvedla. Před vznikem občanského sdružení Canisterapie, byli někteří členové registrování v Canisterapeutickém svazu, který sídlí v Poličce. „Chtěli jsme si nějaké věci dělat po svém, tak jsme si založili své sdružení,“ vysvětlila Erlebachová a doplnila, že sdružení má asi 20 aktivních psovodů a psů. „Práce máme nad hlavu,“ dodala. Členové sdružení nepocházejí jenom z Náchoda a okolí, ale i ze Dvora Králové, Kladna, Lanškrouna, Pardubic, Vysokého Mýta nebo Prahy. „Canisterapii neděláme za peníze a je to činnost, která nás opravdu baví. Jediný úsměv na tváři stojí za to, aby canisterapeuté se svými psy navštěvovali dál ústavy, stacionáře, speciální školy a domovy důchodců. Spokojenost lidí je pro ně hnacím motorem a největší motivací,“ tvrdí Erlebachová.


Psovod nesmí psa přetěžovat, proto člen canisterapeutické skupiny provede maximálně dvě terapie týdně, což nestačí.


„Hledáme proto nováčky, kteří by chtěli pomáhat a v canisterapii nevidí obchod. Stačí dvakrát nebo čtyřikrát v měsíci navštěvovat zařízení, kde nás potřebují a člověku se hned lépe žije. Pro své členy pořádáme jednou ročně školení, kde nám přednášejí zkušený veterinář, pedagogičtí pracovníci a zkušení canisterapeuti,“ doplnila Jitka Erlebachová. (jah)