VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum budou možná opět zdobit retardéry

Police nad Metují – Představitelé města uvažují o znovuinstalování zpomalovacích retardérů ve středu města. Tyto zábrany, které na jedné straně zajišťují bezpečnost chodců a na druhé straně znepříjemňují jízdu řidičům, mají ve městě pod Ostaší své příznivce i odpůrce.

2.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Jaký byl vůbec prvotní podnět k tomu, že se do Kostelní ulice vloni instalovaly zpomalovací retardéry? S dokončením přeložky silnice II/303 se průjezd městem nesnížil tak, jak se předpokládalo. „Opakovaná měření dokazovala, že si mnoho řidičů přes náměstí zkracuje cestu průjezdu od Náchoda na Broumov a opačně. Hledal se kompromis mezi bezpečností chodců a neuzavřením centra města místním, turistům, příležitostným návštěvníkům,“ uvedla polická starostka Ida Seidlmanová s tím, že právě proto se umístily do Kostelní ulice před náměstí dva retardéry takzvaně na zkoušku. Ty se na zimu pro snadnější zimní údržbu odstranily.

Město připravilo pro občany anketu v písemné i elektronické formě, prostřednictvím které se mohl každý k této problematice vyjádřit. „Anketa přinesla souhlasná i nesouhlasná stanoviska. Převážily písemné souhlasy s opětovným umístěním retardérů,“ řekla Deníku starostka Seidlmanová.
Mnoho místních i přespolních lidí si stěžuje, že jim retardéry ničí auta. „Jsme si vědomi, že tento nařízený typ retardéru není ideální pro cyklisty ani motorová vozidla,“ uvedla starostka.

Na téma „zpomalovací retardéry“ došlo i v diskuzi při minulém zasedání zastupitelstva města. „Nezaznamenal jsem jediný kladný ohlas na umístění retardéru v Kostelní ulici. Dopravní situace v centru města by se dala řešit i jinak, například změnou vjezdů a výjezdů,“ řekl zastupitel Zdeněk Dostál.
„Pohybuji se v prostředí maminek s malými dětmi a ty naopak umístění kvitují,“ oponovala zastupitelka Lenka Fulková.

Problematikou se zabývala i stavební komise. „Dva členové jsou pro volný průjezd bez retardérů, šest členů je pro dočasné umístění příčných pruhů v současné podobě s tím, že pokud bude mít město finanční prostředky, upřednostňuje vybudování retardérů v provedení zámková dlažba,“ informoval na zastupitelstvu Pavel Scholz, investiční technik města.

„Zaznělo zde, že by bylo vhodné nechat na každé straně průjezd pro cyklisty – s tím souhlasím. Ale s tím, že trestáme větší procento ukázněných řidičů, nikoliv, protože i jeden neukázněný řidič může ohrozit lidský život,“ nechal se slyšet zastupitel Jiří Vlček.

„Retardéry byly zaloupeny loni a v současné době jednáme o jejich umístění u radnice na začátku Kostelní ulice a mezi Pellyho domy tak, aby nepůsobily problémy cyklistům,“ zakončila starostka Ida Seidlmanová.

Co říkáte záměru znovuinstalovatv Polici retardéry?

Zuzana Volhejnová, Police nad Metují
Kvůli bezpečnosti jsou retardéry více než nutné - především u přechodu u radnice, kde není pořádně vidět doprava při přecházení od radnice na druhý chodník. Kvůli hluku je to ale poměrně „otravné“ – bydlím přímo v Kostelní ulici – protože před retardérem každý přibrzdí a hned po přejetí to většina rozhulí jak to jen jde a před druhým retardérem opět to samé…

Radek Hejnyš, Police nad Metují
Zastávám názor, že retardéry mají smysl… Obzvlášť, pokud opravdu budou umístěny u Pellyho domů a u radnice. Ale vzhledem k ceně náhradních dílů podvozku aut bych volil retardéry nižší a širší, než ty „homole“, které tu už nedávno byly.

Zdeněk Zelený, Police nad Metují
Autům retardéry asi moc neprospívají, ale kvůli bezpečí to je zapotřebí. Alespoň do té doby, dokud nepřestanou někteří lidi v autech machrovat…

Petra Hrušková, Police nad Metují
Podle mě je to blbost! Ty retardéry, co se tu už kdysi instalovaly, byly hrozně tvrdé a vysoké, ničilo to auta, každý na to nadával. Lidi stejně jezdí přes náměstí a ne po nové silnici. Také jízda v sanitce přes tyto retardéry musí být zážitkem hlavně v případě, kdy by měl být pacient v klidu – třeba při jeho n apojení na kapačku. Při přejezdu přes retardéry musí snad ta injekční jehla i vylítnout!

Autor: Věra Sýkorová

2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení