VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko-polská spolupráce přinesla hasičům nový vůz a potřebné vybavení

Červený Kostelec – Více jak rok trvá spolupráce českých a polských hasičů z Červeného Kostelce a polského města Ząbkowice Śląskie. Jejich společný projekt, který nyní skončil, jim přinesl celou řadu cenných zkušeností. Absolvovali třeba dovednostní či jazyková školení, pořádaly se rovněž besedy se školáky a při té příležitosti se vydal i česko-polský a polsko-český hasičský slovník.

26.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: SDH Červený Kostelec

Největším přínosem pro hasiče jsou však dva zcela nové hasičské vozy a dále hasičské vybavení v ceně přesahující dvě stě tisíc korun. To pomůže například při likvidacích ekologických havárií nebo při povodních.

Spolupráce se hasičům vyplatila
„Vše se podařilo získat díky spolupráci hasičů z Červeného Kostelce a polského partnerského města Tarnów, kteří se společně zapojili do projektu „Rozvoj spolupráce hasičských sborů na česko-polském příhraničním území, přeshraniční spolupráce v oblasti podpory prevence rizik". Hasiči společně od dubna 2014 absolvovali řadu aktivit, kterými utužili vzájemnou spolupráci a získali řadu cenných informací, které budou moci využít při své budoucí činnosti," uvedl Tomáš Kábrt z červenokosteleckého městského úřadu.

Jedněmi z nejcennějších prý pro hasiče a další pracovníky integrovaného záchranného systému (lékařská pohotovost a policie) byla dvě školení. Všichni zúčastnění se při nich učili, jak odstranit ekologickou havárii, jak využívat moderní techniku a metody zásahů a procvičili si práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Výhodou těchto školení prý bylo, že hasiči museli spolupracovat s polskými kolegy, čímž si procvičili také komunikační dovednosti.

Do spolupráce se zapojila i mládež
Příhraniční hasičská spolupráce probíhala také mezi mládeží. Mladí hasiči si spolu třeba zazávodili při soutěžích. Čeští a polští hasiči se ale také setkávali na společných besedách, kde prezentovali dětem a mládeži základní pravidla požární ochrany a ochrany životního prostředí.

Červenokostelečtí hasiči si pochvalují vydání česko-polského a polsko-českého slovníku nejčastěji používaných frází a slov v dané oblasti. To je prý dalším hodnotným výstupem česko– polské spolupráce. Aby se mezi partnery prolomila jazyková bariéra, absolvovali hasiči i několik jazykových kurzů.

„Aby toho nebylo málo, tak díky spolupráci hasičských sborů obou příhraničních měst získaly obě strany po jednom hasičském automobilu. Město Červený Kostelec jako vedoucí partner tohoto projektu zakoupilo technický požární automobil Mercedes Benz Sprinter a polský partner, Gmina Ząbkowice Śląskie, jeden střední požární automobil. V rámci projektu bylo také pořízeno vybavení potřebné pro ekologické havárie a povodně, jako jsou nafukovací člun, norné stěny, čerpadlo, protipovodňové pytle a další vybavení," doplnil Tomáš Kábrt.

Autor: Jiří Mach

26.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení