VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český koutek přibližuje další knižní výprava. Hranic nezná

Náchodsko - Po úspěšném Čtení o Českém koutku vydala Eva Koudelková ve svém libereckém Nakladatelství Bor další knihu věnovanou takzvanému Českému koutku v Kladsku. Jmenuje se Výpravy do Českého koutku.

20.2.2013
SDÍLEJ:

Spisovatelka Eva Koudelková.Foto: Jiří Mach

Pohledů je škála

Jestliže první z knih měla spíš monografický či encyklopedický charakter, druhá se věnuje dílčím problémům a tématům, jež předloňskou knihu doplňují či rozšiřují. O Českém koutku existuje rozsáhlá literatura beletristická, etnografická, dějepisná, politická či lingvistická Autorka ve svých knihách rozehrává celou škálu pohledů, z předchozí literatury čerpá a zároveň ji v řadě míst doplňuje a aktualizuje. Pro řadu „kladských" autorů je charakteristický zaujatý, emotivní přístup (např. V. Černý, J. Š. Kubín), že i Eva Koudelková, pocházející z Hronova, mezi ně patří, k tomu se ve svých knihách výslovně hlásí.

V knihách o Českém koutku je pro ni také příznačné, že, podobně jako polská spisovatelka Olga Tokarczuková, maže hranice mezi Kladskem a Čechami. Na obou místech pro ně žijí lidé s podobnými historickými osudy i současnými starostmi. Řada kladských Čechů odsunutých po válce ze svých bydlišť se navíc uchýlila do nejbližších obcí za hranicemi.

Úvodním tématem Výprav do Českého koutku je jedno z nejproblematičtějších události na česko-kladském pomezí a vztahy mezi československým státem a zdejšími obyvateli po obou světových válkách, zejména po té druhé. Autorka se snaží o vyvážený přístup. Čtenář může mj. s překvapením zjišťovat, že české povědomí mezi kladskými Čechy pozvedali zejména aktivisté z české strany. Samotní obyvatelé Českého koutku byli k své národnosti, zejména po 1. světové válce, převážně lhostejní.

Přínosné jsou v knize pasáže týkající se beletristické tvorby o Českém koutku (literátů českých, německých i polských) a zdejších pověstí, k nimž se po předchozí knize autorka opět vrací. Svébytná je i kapitola o obrazu kraje v malířství (převážně věnovaná pohledům z české strany). Zajímavé pasáže jsou věnované náboženství, krajině, zdejším profesím (včetně pašeráctví), lidové architektuře atd.

Knihu uzavírá malá čítanka literárních textů. Velkým kladem knihy, tištěné na křídovém papíře, jsou kvalitně reprodukované fotografie, zejména pak ty, jež zobrazují dnes již zaniklá stavení i celé obce. Jedné z nich, Nouzínu, autorka svou knihu připsala.

Jan Meier

Autor: Redakce

20.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení