VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Chci, aby děti z ulice měly kam jít,' říká mladý romský vedoucí

Jaroměř / Josefov – Zdeněk Janičo z Jaroměře je mladý romský muž. Dojíždí do zaměstnání do Pardubic, ale  všechen svůj volný čas ovšem věnuje zakládání nového centra pro děti v Josefově, kam mohou mládežníci docházet do tanečních kroužků nebo se učit například vyšívání či vaření, případně si jen udělat úkoly do školy.

8.3.2013
SDÍLEJ:

Zdeněk Janičo.Foto: Bronislav Jaroš

Nechce, aby děti fetovaly

„Viděl jsem, jak se některé děti poflakují, dělají problémy, zvýšila se kriminalita. Proto tady chci zřídit místo, kam by ty děti mohly zajít, aby nefetovaly a byl tady klid," popisuje důvody své snahy Janičo, který také vedl taneční kroužek v jaroměřském Milíčově domě.

V Josefově si však chtěl zařídit vlastní prostor, a tak napsal projekt, který zaslal do nadace O2 Think Big. Tam jeho prosbu vyslyšeli a poskytli mu přibližně padesát tisíc korun na potřebné výdaje. Navíc se v Josefově našel dům, kde Janičo nebude muset platit nájem, to ovšem s podmínkou, že si zajistí vymalování a veškeré vybavení sám.

„Teď budeme malovat, dovezeme sem kancelářské věci, plánujeme sem dát koberce, linku, zapojit internet. Dáváme do toho také peníze, které jsme si sami našetřili. Ale stojí to za to. Leckdo se občas o něco podobného snaží, ale pak to nedotáhne do konce. Já bojovat nepřestanu," říká odhodlaně.

Každý z dětských návštěvníků kteréhokoliv ze zájmových kroužků musí dodržovat seznam zásad a pravidel, který zahrnuje například zákaz odmlouvání lektorům, zákaz násilí a podobně. Vedoucí centra ovšem klade největší důraz na bod požadující pravidelnou docházku do školy.

„Některé děti mají deficit ve vzdělání, rodiče na ně kašlou. Rád bych, aby takové děti přišly k nám. Je velmi důležité, aby chodily do školy a něčím se vyučily, protože bez toho pak neseženou práci. Vím to, protože výučák nemám a dnes toho lituju," přiznává.

Být Romem a hledat zaměstnání bývá ale podle Janiča často obtížné i se vzděláním. „V Jaroměři Rom práci nedostane, musí hledat jinde," dodává lektor tanečního kroužku, který se sám dříve aktivně věnoval stylům jako street dance nebo také latinskoamerickým tancům. Na podobnou taneční nabídku rozšířenou například o tradiční romský tanec hodlá nalákat děti i do svého josefovského centra.

Hlavní cíl: mají se cítit lépe

Záměrem projektu nazvaného „Chceme se cítit lépe" je vytvořit prostor, kde by mohly trávit svůj čas především romské děti. Janičo ovšem zdůrazňuje, že dveře jsou otevřené komukoliv.

„Mohou se tady setkat romské děti s českými, pak i jejich rodiče a mohou se spolu pobavit. Je totiž potřeba, aby se spolu lidé normálně bavili, a také se slušně chovali. O to nám jde, vést děti ke slušnosti. Myslím, že když se my Romové dovedeme slušně chovat, budeme se ucházet o práci, ten pohled na nás se snad zlepší," věří.

Bronislav Jaroš

Autor: Redakce

8.3.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney
28

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

I přes stavbu a několikerý zákaz vjezdu se přes přechod jezdí přes zátarasovou hromadu i po louce.
19

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení