V Jaroměři pustili teplo do bytových jednotek až 16. září. Přesto se obyvatelé na sídlišti Zavadilka museli bez tepla i bez teplé vody v úterý obejít, protože se opravovala technická závada. „Předem jsme všechny, kterých se problém týkal, upozornili,“ zdůrazňuje místostarosta města, František Vrabec. „I když nám topí teprve čtyři dny, zima tu v žádném případě nebyla. Naopak – zahájení topné sezóny bylo dobře načasované. A jeden den bez teplé vody jsme také bez problémů přežili,“ říká Lucie Müllerová ze Zavadilky.

V Meziměstí si začátek topné sezóny určují sami obyvatelé. „Centrální kotelna začala na zažádání lidí topit v sobotu,“ říká Eva Mücková, starostka. „Každý bytový dům má navíc svého správce, který řeší případné problémy s dodávkou tepla,“ doplňuje.

V Náchodě se topí už od minulého pátku. V Oblastní nemocnici mají teplíčko zajištěné celoročně. Kromě toho, že je nemocnice napojená na náchodskou teplárnu, má ještě vlastní zdroj tepla. „Pokud je pacientům chladno, můžeme jim zatopit klidně i v červenci,“ říká tiskový mluvčí náchodské nemocnice, Lukáš Holub. Problém mají spíš opačný – v tropických vedrech je v některých částech nemocnice téměř nedýchatelno. „Klimatizaci samozřejmě máme na jednotkách intenzivní péče, ale na standardních lůžkových odděleních ne. Na to bohužel chybí finance,“ dodává Lukáš Holub.

Podle zákona o hospodaření energií by se mělo začít topit od 15. září. Většina výtopen se ale spíše řídí venkovní teplotou, než tímto termínem. Pokud ale teplota klesne pod 13 stupňů Celsia dva dny po sobě a meteorologové výhledově nehlásí oteplení, je možné dodávku tepla obnovit bez ohledu na roční období. Stejně to platí i opačně – pokud teplota stoupne nad hranici 13 stupňů, mohou kotelny dodávky tepla omezit či přerušit.

(Markéta Volfová)