VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrám svatého Mikuláše získal relikvii papeže

Jaroměř - V kostele sv. Mikuláše v neděli 27. října slavnostně uloží relikvii, kapku krve, papeže Blahoslaveného Jana Pavla II.

27.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Osobnost papeže Jana Pavla II. (1920-2005), světoznámé hlavy katolické církve plných 27 let (1978-2005), který se svým dílem také zasloužil o pád komunismu v Evropě, nejvýznamnější osobnost polského národa, se těší mimořádné úctě ve světě a také v naší jaroměřské farnosti. Velkým ctitelem tohoto papeže je polský kněz, jaroměřský farář P. Jerzy Stanislaw Zięba, který zde působí od 1.srpna 1999 a který se letos 30. června 2013 dožil padesáti let.

Je to kněz velmi zbožný, laskavý, tichý a skromný, horlivý a agilní, jenž za sebou má v jaroměřské farnosti pozoruhodné dílo. Kromě jiného jaroměřský pan farář inicioval, tedy z jeho podnětu už v květnu 2007 byly na průčelí budovy děkanství zabudovány nové hrací hodiny s oblíbenou mariánskou melodií milovaného polského papeže, zesnulého dne 2. dubna 2005 ve Vatikánu ve věku 85 let. Z podnětu otce Jerzyho byl také osloven akademický sochař Petr Novák z Jaroměře, který vytvořil v životní velikosti figurální sochu tohoto papeže z lipového dřeva. Sochu umístěnou v chrámu sv. Mikuláše slavnostně požehnal pomocný biskup mons. Josef Kajnek v neděli 15. června 2008. Byla to jedna z prvních soch tohoto papeže v ČR po farnostech Hradec Králové a Jablonné v Podještědí.

Mezitím byl tento papež prohlášen za blahoslaveného v neděli Božího milosrdenství 1. května 2011 papežem Benediktem XVI.. Dne 30. září 2013 bylo oznámeno, že současný papež František rozhodl, že Jan Pavel II. a papež Jan XXIII. budou svatořečeni (kanonizováni) na neděli Božího milosrdenství příštího roku, tedy 27. dubna 2014. (Neděli Božího milosrdenství zavedl Jan Pavel II. 30. dubna 2000 a slaví se vždy druhou neděli po Velikonocích.)

Požádali o krev v Krakově

Během probíhajícího Roku víry inicioval otec Jerzy žádost 27. května 2013, kterou též podepsali za farní radu radní města Jaroměře Miloslav Müller a Ing. arch. Jan Slavík, na Kuria metropolitana v Krakově, v níž prosili o darování relikvie blahoslaveného papeže Jana Pavla II., což se podařilo. Kardinál Dziwisz, krakovský arcibiskup, někdejší osobní sekretář Svatého otce, vyhověl a zaslal relikvii darem („ex sanguine Betti Joannis Pauli II in capsula colocatam" čili je to kapka krve Blahoslaveného Jana Pavla II.) spolu s latinským ověřením pravosti (Krakov 1.5. 2011).

Nejedná se tedy o žádný podvrh či podvod. Vždyť u všech národů požívaly a požívají ostatky velkých mužů i žen zaslouženou úctu. Posmrtné pozůstatky světců se v katolické i pravoslavné církvi chovají v úctě. Kostely dostávaly později částečky z kostí těch světců nebo mučedníků, k jichž titulu byly zasvěceny a jichž patronanci (ochranu) si zvolily. V tom případě byly tyto ostatky vkládány do vzácných a umně vyráběných schránek, tzv. relikviářů.

Relikviář ve tvaru okna

Otec Jerzy také opatřil relikviář zasklenou a uzamykatelnou umělecky provedenou skříňku ve tvaru gotického okna. Tento umělecky ztvárněný relikviář zhotovili místní řemeslníci, dřevěný skelet truhláři p. Pavel Volf s otcem z Hořenic, vnitřek červenou látkou potáhl zcela zdarma čalouník p. Vladimír Hušek s manželkou z Havlíčkovy ulice, kovové segmenty vytvořil umělecký kovář p. Vojtěch Piller z Jaroměře.

V naší starobylé Jaroměři se chystá vyvrcholení Roku víry právě slavností uložení relikvie Jana Pavla II., papeže v kostele sv. Mikuláše v neděli 27. října 2013 v 16 hodin. Mši svatou bude sloužit diecézní královéhradecký biskup J.E. Mons. JUDr. Ing. Jan Vokál., JU.D.. Všichni jsou srdečně zváni.

JIŘÍ UHLÍŘ

Autor: Redakce

27.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení