VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí vozit z Polska po železniční trati kámen?

Otovice - Za týden se má jednat o možnostech obnovy železnice mezi Otovicemi a Polskem. Starostu pohraniční obce se však o této iniciativě nikdo neobtěžoval informovat

10.2.2011
SDÍLEJ:

Nákladní vlak. Ilustrační fotoFoto: Libor Běčák

„Posouzení proveditelnosti obnovy železničního spojení v úseku Otovice zastávka - státní hranice a dále Otovice zastávka - Broumov a optimalizace stávajícího úseku tratě v návaznosti na polský úsek Tłumaczów - státní hranice“ – To by měl být obsah porady, která se bude konat příští týden ve středu od 13 hodin v budově Krajského úřadu Královehradeckého kraje.

Podle pozvánky by náplní porady měl být analýza přepravních vztahů v rešené oblasti a výhledová dopravní technologie, finanční a ekonomická analýza včetne socioekonomické analýzy a posouzení vlivu výstavby a provozu dráhy na životní prostředí.

Starostu dotčené obce nepozvali

Přestože tématem této porady má být možnost obnovy železniční trati mezi Broumovem a Otovicemi, která byla před několika lety uzavřena a také obnova již neexistujícího úseku mezi otovickou „konečnou“ a státní hranicí s Polskem, tak mezi téměř dvacítkou pozvaných hostů není překvapivě jméno otovického starosty.

„Tak o tomhle jsem vůbec nevěděl. To je pro mě novinka,“ byl evidentně rozladěný otovický starosta Petr Novák, když se až od novinářů dozvěděl o plánovaném setkání. Jednání typu „o nás bez nás“ se mu pranic nelíbilo. „Vůbec jsem netušil, že se něco takového koná. Samozřejmě vím, že jsou zde určité snahy o obnovení trati. Hlavně je tu tlak z polské strany, kde se těží kámen, který by chtěli vozit právě po železnici přes Broumovsko,“ vysvětluje Petr Novák odkud fouká vítr. „O tom, že má příští týden už proběhnout nějaké jednání, tak o tom opravdu nevím. Zdá se mi to podivný. Pokud žijeme v demokratické společnosti, tak zastupitelé a i obyvatelé Otovic by o tomto měli být informováni,“ je přesvědčen starosta.

Polský kámen přes Broumovsko?

Snaha o obnovu je hlavně založena na těžbě kamene na polské straně. A přesto, že Poláci chtějí posílat svůj kámen po české železnici přes Otovice, se starostou této pohraniční obce nikdo moc nejednal. „Z Polska za mnou nikdo oficiálně nebyl a z český strany to byli pouze železniční nadšenci, kteří chtějí obnovit trať, protože dráhy jsou jejich koníček. Ale z ministerstva dopravy, ze SŽDC nebo z krajského odboru dopravy mě nikdo za poslední čtyři roky nenavštívil a o ničem neinformoval,“ říká Petr Novák, který má obavu z toho, že v celé záležitosti jsou velké peníze ze zisků z dopravy kamene.
V žádném případě by však nechtěl, aby obnova železnice spočívala pouze v tom, že by se po trati proháněly soupravy nákladních vlaků – plně naložené kamenem z Polska a prázdné zpět do Polska. „V tom by přínos rozhodně nebyl,“ dodává starosta.

10.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení