VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čističku odpadních vod čekají velké změny

Police nad Metují /VIDEO/FOTOGALERIE/ - Čistička odpadních vod v Polici nad Metují by měla po roce 2010 díky právě zahájené intenzifikaci bezpečně plnit požadované limity, případně také zpracovávat navýšené produkce přiváděných odpadních vod.

30.6.2010
SDÍLEJ:

Intenzifikace čističky odpadních vod v Polici nad Metují byla právě nyní zahájena. Jedná se o největší investiční akci města v posledních letech. Foto: DENÍK/Věra Sýkorová

Největší investiční akce města za posledních několik let – rekonstrukce a intenzifikace čističky odpadních vod (ČOV) – byla slavnostně zahájena v pondělí dopoledne.

Přímo v areálu čističky se sešli zástupci města, dodavatelské firmy a další hosté. Hned v úvodu byli všichni seznámeni s tím, co čističku odpadních vod v následujících několika měsících čeká a nemine. Místostarosta Zdeněk Kadidlo seznámil přítomné s historií ČOV, s tím, že v místech dnešní čističky dříve stávaly mlýn a pila. „Město prostor poté, co pila skončila, odkoupilo, a v roce 1989 byla zkolaudována čistírna odpadních vod, která v té době stála 178 milionů korun,“ řekl Zdeněk Kadidlo a dodal, že čistička v dnešní době funguje pro Polici nad Metují a Bukovici a že na ni mohou být připojeny i další lokality.

Cílem intenzifikace, která byla v těchto dnech zahájena, je doplnění stávajícího zařízení v areálu ČOV tak, aby čistička bezpečně plnila po roce 2010 požadované limity a zpracovala případně i výhledové navýšení produkce přiváděných odpadních vod.

„Intenzifikace spočívá zejména v modernizaci strojního zařízení, a to doplněním provzdušňovacích elementů, posílením účinnosti biologické denitrifikace, anaerobní stabilizací přebytečného kalu či umožněním chemického dosrážení a monitorování fosforu a zejména umístěním mikrosítové filtrace,“ vysvětlila Helena Ištoková z finančně správního odboru Městského úřadu v Polici nad Metují, která má na starosti dotace.

Projekt Intenzifikace čističky odpadních vod v Polici nad Metují je spolufinancován z fondů Evropské unie (z Evropského fondu pro regionální rozvoj / Fondu soudržnosti) v rámci Operačního programu Životní prostředí. Jak nám řekla Helena Ištoková z MěÚ, celkové způsobilé výdaje činí téměř 56 milionů korun. Po odečtení budoucích příjmů se tato částka snižuje o zhruba 11 milionů korun. Město získalo na tento projekt dotaci z EU přesahující 38 milionů korun, dále dotaci ze státního rozpočtu prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, a to ve výši přes dva a čtvrt milionu korun. Půjčka poskytovaná Státním fondem životního prostředí s roční úrokovou sazbou jedno procento, kterou si město vzalo, činí zhruba 4,5 milionu korun.

Autor: Věra Sýkorová

30.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení