VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co přinesla červenokostelecká konference

Červený Kostelec – V sobotu 24. září 2011 proběhla v edukačních prostorách střediska Háčko odborná konference „Umírání patří k životu“, která se věnovala tématům z oboru hospicové a paliativní péče, účastnilo se jí padesát účastníků.

29.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Konference byla pořádána Oblastní charitou Červený Kostelec při příležitosti Dne charity (27. září.) a Světového dne hospicové a paliativní péče (8. října.)

Témata zaujala především odbornou veřejnost z řad poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb. Vedle lékařů, zdravotních sester a pečovatelek se konference zúčastnili, ale mnoho zajímavého mohli slyšet i představitelé široké veřejnosti. Cílem konference bylo připomenutí významu kvalitní hospicové a paliativní péče.

Na konferenci se svými příspěvky vystoupili vedle významných hostů (Prof. MUDr. Marta Munzarová - Masarykova univerzita Brno, Mons. Josef Suchár - prezident Diecézní charita Hradec Králové, Prof. MUDr. Stanislav Filip, PhD. - Lékařská fakulta UK Hradec Králové, MUDr. Pavel Vedra - chirurg Brno) i primář Hospice Anežky České MUDr. Jan Král, lékařka Mobilního hospice Anežky České MUDr. Jana Svobodová a zdravotní sestra Iva Valerová, které ve svém příspěvku zhodnotily první rok činnosti Mobilního hospice Anežky České.

„Ke komunikaci je zapotřebí vysílač, přijímač a sdělení, které chceme přenést. Lékař by měl opustit technický krunýř své profesionality, umět mlčet, vyslechnout nemocného, být tolerantním a pozorným posluchačem a měl by zachovat neutrální postoj. Měl by udělat vše pro motivaci k léčbě a pro získání důvěry pacienta,“ řekl profesor Filip (na snímku) při přednášce o potřebné interakci mezi lékařem a pacientem a dále zdůraznil: „ Na druhé straně by měla být ochota a pohotovost nemocného řídit se lékařovými radami, užívat předepsané léky a dodržovat předepsaný léčebný režim. 30-40% ordinovaných léků pacienti neužívají!“

O důležitosti uplatnění duchovního rozměru v péči o nemocné v Hospici Anežky České hovořil primář Jan Král a dále mimo jiné zmínil, že za téměř šestnáct let posloužil hospic pěti tisícům osmi stům pacientů a jejich rodinám.

„Hospicová péče je jedinečná,“ řekla Jana Svobodová v ohlédnutí se za prvním rokem provozu Mobilního hospice Anežky České a dále dodala: „Je jedinou zdravotnickou odborností, která počítá s neúspěchem léčby – se smrtí pacienta. Je jednou z mála, která se věnuje nejen pacientovi, ale i jeho rodině. Současně je při ní obtížné stanovit standardy léčby a cíl léčby, neboť musí maximálně respektovat lidskou jedinečnost a neopakovatelnost. Při domácí hospicové péči je nejdůležitější léčba bolesti a léčba ostatních příznaků nemoci, stejně jako řešení psychologických, sociálních a duchovních problémů nemocných. Naším cílem je dosažení co nejlepší kvality života nemocných i jejich rodin.“ (Eva Wagenknechtová)

29.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení