VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklistika je popelka, budou ji rozvíjet

Nové Město nad Metují - Ač je město vyhledávaným cílem turistů, doprava pomocí bicyklu v Novém Městě nad Metují zdaleka nedosahuje ani celostátního průměru podílu v dopravě. To chce město do budoucna změnit, proto se stalo jedním z dvacítky zakládajících členů Asociace měst pro cyklisty.

18.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační: cyklostezkyFoto: VLP

Města se stále více plní auty, náklady na údržbu silnic spíše stoupají, ale jednoduché řešení příliš podporováno není. Je jím cyklistika. Třeba Nové Město se tak jako mnohá další potýká s nedostatečným počtem parkovacích míst pro automobily, podstatně mu chybí obchvat a silnice první třídy prochází dokonce jeho historickým srdcem. Jenže změnit to vše, to je během na dlouhou trať. Mnohaleté úsilí radnice o výstavbu přeložky, která by přenesla dopravní zátěž z centra a z rozbité krajské silnice, naráží na vlekoucí se územní řízení i stálý nedostatek státních finančních prostředků jak na nové stavby, tak na opravy silnic.

„Město však může rychle a za málo peněz pomoci k bezpečné jízdě na kole těm, kteří nejsou či nemusí být závislí jen na automobilu. Protože cyklistická doprava nedosahuje v Novém Městě nad Metují v současné době ani celostátního průměru podílu na dopravě, je v ní skryta zatím nevyužitá rezerva, kterou město hodlá při řešení dopravních problémů využít. Aktivní členství v asociaci může tomuto cíli významně pomoci," uvedla novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská.

Lepší podmínky pro cyklisty

Proto se město do asociace přihlásilo. Ustavující schůze sdružení se před několika dny zúčastnila místostarostka Bronislava Malijovská a vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Jaroslav Rohulán. Vznik sdružení je vyvolán snahou spojit města podporující cyklistickou dopravu a společně uskutečňovat kroky, které povedou ke zlepšení podmínek pro cyklodopravu.

Za zvláštní cíle si asociace vytkla například podporu rozvoje dopravy ve městech tak, aby automobilová, hromadná a cyklistická doprava a podíl pěších byly vyvážené. Asociace chce také usilovat o změny v legislativě, aby cyklistická doprava byla zrovnoprávněna. Navíc chtějí města společně usilovat o systémové změny ve financování rozvoje dopravní infrastruktury v České republice z veřejných prostředků ve prospěch cyklistické dopravy. Asociace si také vytkla, že cyklistika by se měla dostávat do centra pozornosti už v územním plánování a politickém uvažování.

Autor: Pavel Bednář

18.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení