VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ďáblovu bibli, Knihovnu v jedné knize, mají v polickém muzeu

Police nad Metují - Muzeum města Police nad Metují včera připravilo pro své návštěvníky něco nevídaného. Tím je největší ručně psaná kniha na světě Codex gigas populárně nazývaná Ďáblova bible. Na jedné z jejich stran je totiž celostránkový portrét ďábla. Samozřejmě se jedná o kopii knihy, neboť vzácný originál je uložený v Královské knihovně ve Stockholmu.

2.5.2013
SDÍLEJ:

ARCHEOLOG JAN TŮMA ukazuje nejpopulárnější a nejdiskutovanější dvoustránku Codexu gigas s vyobrazením ďábla. Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Maketa Ďáblovy bible, která váží téměř osmdesát kilogramů a jejíž rozměry jsou shodné s originálem, je zpestřením výstavy Via benedictina, kterou před několika dny otevřeli v městském muzeu v polickém klášteře při příležitosti osmi set let od příchodu řádu na Policko a Broumovsko.

„Bible má vztah i k broumovskému klášteru, kde byla uložena ve druhé polovině čtrnáctého století. Přivezli ji tam z břevnovského kláštera před nájezdy husitů a uschovali až do roku 1594, kdy si ji vzal Rudolf II. do Prahy a zařadil ji do svých sbírek. Odtud si ji, bohužel, za třicetileté války odvezli jako válečnou kořist Švédové," informoval archeolog Jan Tůma, který expozici připravoval. Jak dodal, o kopii knihy je zájem po celé republice. „Bible byla vystavena v muzeu v Českém Dubu. Do Police nad Metují se nám ji podařilo zapůjčit na poměrně krátkou dobu do 25. května. Poté bude putovat do Velkých Losin," popsal Tůma.

Ďáblova bible byla vytvořena v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi v letech 1220 až 1230.

Dílo bývá nazýváno Knihou knih nebo Knihovnou v jedné knize. Minulé věky ji právem označily superlativy jako Codex giganteus, Liber pergrandis, Gogas librorum či Codex gigas.

Ve své době ji považovali za osmý div světa. První zmínky o Ďáblově bibli pocházejí z roku 1295, ale předpokládá se, že je starší.

Je pozoruhodné, že prakticky celý rukopis je podle všeho dílem jediného člověka, který zřejmě pracoval v benediktinském klášteře.

Pověst vypráví, že kdysi dávno žil v podlažickém klášteře mnich, který byl pro velký hřích odsouzen k zazdění zaživa. Aby se vyhnul trestu, nabídne, že za jedinou noc napíše největší knihu, jakou kdy svět viděl. Přinesli mu kůže, brka, inkoust a mnich začal při mdlém svitu kahanu psát opisovat bibli. Už o půlnoci mu bylo jasné, že to nestihne. Rozhodl se povolat na pomoc ďábla. Mnich zaprodal svou duši a pekelník se s nechutí dal do díla. Za svítání byla obrovská a nádherná kniha hotová. Mnich zhotovil pouze podobiznu ďábla, a to z vděčnosti.

I přes satanskou legendu nebyla kniha nikdy zatracena inkvizicí, ale stala se středem zájmu učenců a poskytovala zdroje pro studium sedmera svobodných umění.

Vystavenou kopii knihy Codex gigas včetně informačních panelů si bude možné prohlédnout vždy od pátku do neděle a také ve státní svátek 8. května.

Autor: Regina Hellová

2.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení