VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další stovky milionů z Evropské unie podpoří česko-polské pohraničí

Východní Čechy, Rychnovsko - Dotace podpoří cestovní ruch, hospodářský rozvoj, vzdělávání i kulturu v česko-polském příhraničí. Více než 2,5 miliardy bylo rozděleno v minulých letech, další 1,2 miliardy korun je připraveno k čerpání.

20.12.2016
SDÍLEJ:

Altán lásky.Foto: Euroregion Glacensis

Dalších více než 432 milionů korun z Evropské unie bylo přiděleno na projekty, které budou realizovat subjekty z Královéhradeckého kraje spolu s polskými partnery. V oblasti Orlických a Bystřických hor dojde k využití potenciálu v současnosti pro veřejnost nepřístupných významných kulturních památek, nacházejících se v bezprostřední blízkosti státní hranice. Projekt zahrnující obce z Rychnovska spolkne asi 24 milionů korun z celkové připravené částky.

Více než 432 milionů korun podpoří nové projekty v Královéhradeckém kraji. Ve dnech 8. – 9. prosince 2016 se konalo významné zasedání Monitorovacího výboru programu Interreg V-A Česká republika – Polsko, kde byly schvalovány projekty předložené do prioritních os zaměřených na podporu cestovního ruchu a spolupráci institucí a komunit.

V oblasti Orlických a Bystřických hor dojde k využití potenciálu v současnosti pro širokou veřejnost nesnadno přístupných významných kulturních památek, nacházejících se v bezprostřední blízkosti státní hranice s Polskem – kostela sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří, kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově a Kladské věže v polské Kladské Bystřici, která je součástí městského opevnění z dob Jana Lucemburského.

„Ve všech objektech vzniknou nová vyhlídková místa a budou realizovány i další související aktivity – například v kostele v Neratově dojde k nahrazení dočasného zastřešení obou věží obnovenými barokními cibulemi. Projekt získal evropskou podporu ve výši 24 milionů korun," uvádí v oficiální tiskové zprávě tiskový mluvčí Královéhradeckého kraje Michal Friček.

Na česko-polské pohraničí se kraje zaměřují dlouhodobě. V minulosti bylo pro mikroprojekty v této oblasti čerpáno již více než 2,5 miliardy korun. Nyní bylo doporučeno 26 projektů s účastí subjektů z Královéhradeckého kraje s objemem evropské dotace převyšující 432 milionů korun.

„Jedná se o jednoznačně nejvyšší objem přidělené dotace v rámci celého česko-polského podporovaného území, které zahrnuje 5 českých krajů a 3 polská vojvodství – téměř polovina dotace byla přidělena na projekty s účastí subjektů z Královéhradeckého kraje," řekl krajský radní Pavel Hečko, který je zodpovědný za oblast regionálního rozvoje, evropských grantů, dotací a cestovního ruchu.

V současnosti je možno připravovat další projekty do programu Interreg V-A ČR - Polsko, na aktuálně vyhlášené výzvy je k dispozici finanční alokace dosahující téměř 1,2 miliardy korun.

Jednotlivé mikroprojekty
Fond mikroprojektů je určen k realizaci malých projektů, které svým charakterem naplňují rozsah prioritních os a oblastí podpory definovaných v rámci Programu.

Mikroprojekty rozvíjejí spolupráci mezi společnostmi na obou stranách hranice a přispívají tak k rozvoji přeshraničních mezilidských vztahů, občanských iniciativ, osvětových a kulturních aktivit.

Podrobná pravidla realizace projektů v rámci Fondu mikroprojektů stanovují Euroregiony, které jsou správci a administrátory jednotlivých Fondů.

Seznam Euroregionů, které působí v česko-polském příhraničí:
Euroregion Nisa
Euroregion Glacensis - oblast, pod kterou spadá Rychnov nad Kněžnou a okolí
Euroregion Praděd
Euroregion Silesia
Euroregion Těšínské Slezsko
Euroregion Beskydy

Autor: Redakce, Kateřina Janečková

20.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Vlčí hlídky budou hledat vlky. Houbaři na ně narazili, aniž by chtěli

Broumovsko - Důkazy o dalším rozmnožování vlků na Broumovsku ale i v dalších částech České republiky hledá Hnutí DUHA s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení