VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Den bez aut upozornili také společnou cyklojízdou

NÁCHODSKO - Upozornit na to, že nadměrné a nadbytečné používání automobilů vede k dopravním zácpám, nehodám i k znečištění ovzduší. I to je jeden z cílů Evropského dne bez aut, který připadá právě na dnešní den – 22. září.

22.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Dopravní komise Mnichova Hradiště řeší například dopravní situaci ve městěFoto: Deník

„Den bez aut se slaví na celém světě. Jeho prvopočátky sahají do padesátých let. Průkopníkem v Evropě bylo především Švýcarsko. V současné době je do Dne bez aut zapojeno kolem 1400 měst,“ informoval nás Michal Kudrnáč, který v Náchodě od loňského roku organizuje cyklojízdy za práva a bezpečnost cyklistů.

Vyjeli si na kole

Jedna z takových cyklojízd, upozorňující právě na Den bez aut, se uskutečnila včera. Účastníci se sešli o půl šesté před radnicí, kde se dozvěděli základní informace o Dni bez aut. Pak již následoval průjezd centrem města. „Cílem cyklojízd je upozornit na levnou, ekologickou a k městským obyvatelům šetrnou a navíc i zdravou alternativu k osobní automobilové dopravě. Zvláště Náchod je automobilovou dopravou zatížen extrémně a nejedná se pouze o problém tranzitní dopravy na Pražské. Z průzkumu vyplývá, že z necelých 30 tisíc aut, které projedou Pražskou ulicí, jich více než třetina vyjíždí z centra a z toho téměř osm tisíc aut přímo z náměstí,“ dodal Kudrnáč.

Zavřeli ulici

Kromě Náchoda si Evropský den bez aut připomněli včera také v Novém Městě nad Metují, kde mezi sedmou a čtrnáctou hodinou uzavřeli Školní ulici. Program měly připravený i některé místní školy a „mateřinky“. „Letos jsme se zapojili spíš symbolicky. Loni jsme měli masivnější akci, kdy jsme zavedli mimořádné autobusové linky, které jezdily po celém území města. Jelikož letos Den bez aut vychází na sobotu, tedy na dobu, kdy jsou lidé spíše mimo město, bylo by skoro kontraproduktivní něco takového opět zavádět,“ uvedl tajemník MěÚ Petr Tyč. Doplnil, že pokud se město připojí k tomuto dni i v příštím roce, uvažuje se o tom, že by se mohla zkusit uspořádat třeba nějaká cyklistická akce.


Podle průzkumu redaktorů Náchodského deníku se například v Jaroměři a dalších městech Náchodska Evropským dnem bez aut nezabývají a někde o něm pořádně ani nevědí. Záleží na samotných občanech. ⋌

22.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení