VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětem zlepšili život. Některé chtějí být jako oni

Náchod - Podporují děti ohrožené sociálním vyloučením nebo zanedbáváním v jejich nápadech, podávají jim pomocnou ruku a provází je náročným obdobím dospívání, když mají třeba problémy se školou nebo ve vztazích.

14.9.2012
SDÍLEJ:

Aneta Žďárská.Foto: Archiv

Nabízí jim volnočasové aktivity, poradenství a sociální služby. To je náplň práce sociálních pracovníků z občanského sdružení Dokořán. To v Náchodě zřizuje Nízkoprahový klub pro děti a mládež Archa a Alternativní čajový klub Poklop.

V sobotu sdružení pořádá od 16:30 hodin v parku Střediska volného času Déčko dobročinný večírek, kterým chce upozornit na smysl své činnosti a zároveň získat ze vstupného další finanční prostředky na chod Archy. „Měli by dorazit všichni, kteří chtějí podpořit činnost Archy, která poskytuje sociální služby dětem ohroženým zanedbáváním a sociálním vyloučením. A všichni, kteří mají rádi „chytrou" kulturu. Všichni jsou srdečně zváni. Mohou se bavit a tím pomáhat," zve Aneta Žďárská z občanského sdružení Dokořán.

Jak dlouho ve městě působíte?
Archa funguje už 15 let, do roku 2002 jako Kontaktní a krizové centrum pro lidi se závislostmi, pak se v roce 2003 přeměnila na nízkoprahové zařízení. Vyšli jsme vstříc poptávce a trendu v oblasti práce s dětmi a mládeží.

Jaké jsou jejich problémy, s nimiž vás děti a mladí vyhledávají?
Nejčastěji nás vyhledávají děti, které mají problémy se školou. Chodí k nám na doučování a vypracovávají si zde referáty. Hojně je využíván program volnočasových aktivit a dále jsou to individuální rozhovory o problémech klientů, nejčastěji z oblastí rodina, vztahy, škola, sebepřijetí.

Kolik dětí služeb využívá a jakého jsou věku?
Průměrná denní návštěvnost Archy je dvacet dětí, všechny ve věku od deseti do osmnácti let. Část chodí denně nebo alespoň jednou týdně. Za celý rok opakovaně a systematicky pracujeme s šedesáti klienty.

Z jakého děti pochází prostředí?
Převážně se jedná o děti a mládež ohrožené sociálním vyloučením nebo zanedbáváním, mají problémy se školou nebo ve vztazích. Mohou být ohroženy sociálně-patologickým chováním, jako jsou krádeže, zneužívání návykových látek, předčasně zahájený sexuální život, nedokončené vzdělání atd.. Nebo už žijí v sociálně vyloučených lokalitách, jsou příslušníky etnických menšin a nevyužívají standardní nabídku volnočasových aktivit.

K čemu se děti snažíte vést a proč?
Klienty se snažíme vést k dodržování pravidel, jak v klubu, tak i v běžném životě. Podporujeme a pomáháme jim se vzděláváním, máme program na doučování. Některé děti bohužel nemají tu možnost, požádat o pomoc s úkolem nebo referátem své rodiče. Ať už je to z důvodů, že rodič nemá čas, nebo to prostě neumí. Informujeme je o tom, že každý, i dítě, má svá práva a nikdo, ani rodič jim je nesmí upírat. Učíme je slušnému chování, k respektování autorit, k všímání si druhých a schopnosti jim případně pomoci. Talentované klienty „posouváme" v jejich oborech. Pomáháme jim například s přijetím na ZUŠ a sehnáním financí. Děláme preventivní programy v oblastech sexu, drog, alkoholu nebo sebepoškozování. Jejich cílem je i to, aby mládež nezahajovala svůj sexuální život předčasně nebo aby uměla komunikovat o svých problémech a neutíkala k alkoholu či žiletkám.

Může k vám přijít kdokoliv?
Ano, pokud spadá do naší cílové skupiny věkem a přichází k nám s nějakým problémem, trápením nebo je v nepříznivé situaci.

Vrací se například ti, kteří do klubu chodili dříve, a už odrostli? Podělí se s vámi o zkušenosti, zda jim vaše práce pomohla?
Vrací se k nám klienti, kteří dříve chodili často a teď už minimálně. Zdůrazňují náš význam v jejich výsledcích ve vzdělávání. Dostali se na střední školy a učiliště. Zlepšili se jim díky nám vztahy s rodinou nebo se zlepšil jejich postoj k sobě samotným. Dokážou pracovat se svým volným časem a pro některé jsme takový vzor, že chtějí vykonávat práci sociálních pracovníků.

Kde berete prostředky na činnost sdružení?
Fungujeme jako nevládní, nezisková organizace s vícezdrojovým financováním. O dotace každoročně žádáme na ministerstvu školství, ministerstvu práce, krajském úřadě, dále posíláme žádost na Město Náchod, úřad vlády či nadační fondy a oslovujeme také soukromé dárce. Na žádné finance nemáme automatický nebo právní nárok. Pokud nás některý z donátorů odmítne, může se stát, že nenaplníme rozpočet, a pak nás čeká omezení a propouštění.

Čeho sobotní akcí potřebujete dosáhnout?
Chceme oslavit 15 let činnosti Občanského sdružení Dokořán. Dobročinným večírkem v centru města, s nabitým kulturním programem, chceme více upozornit na činnost a smysl fungování organizace a zároveň získat ze vstupného další finanční prostředky na činnost Archy.

Autor: Pavel Bednář

14.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Vlčí hlídky budou hledat vlky. Houbaři na ně narazili, aniž by chtěli

Broumovsko - Důkazy o dalším rozmnožování vlků na Broumovsku ale i v dalších částech České republiky hledá Hnutí DUHA s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení