VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti bojují humorem proti psím výkalům

Police nad Metují /FOTOGALERIE/ - I malebné městečko pod Ostaší se potýká, stejně jako snad všechna města v republice, se psími exkrementy, které na veřejných prostranstvích a zejména v trávnících zanechávají nezodpovědní majitelé po vyvenčení svých psích miláčků.

26.5.2013
SDÍLEJ:

Děti namalovaly obrázky, jejichž záměrem bylo přimět majitele psů, aby po svých pejscích uklízeli jejich výkaly. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Město proti tomuto nešvaru bojuje už dlouhá léta. „Na exponovaná místa, zvláště tam, kde si hrají děti, jsme instalovali tabulky s tím, že tam je vstup se psy zakázán. Na řadě míst po městě jsou instalovány odpadkové koše, u kterých jsou k dispozici igelitové sáčky, do nichž není problém výkaly nabrat a zahodit do koše. Nic však nezabírá a část majitelů psů se s úklidem nezatěžuje," říká starostka Ida Jenková. Napadlo ji proto, zda by se do boje proti psím exkrementům nezapojily i děti. Nadnesla svůj nápad učiteli výtvarné výchovy na umělecké škole Jaroslavu Soumarovi, jehož téma zaujalo a pustil se s dětmi do práce.

Do práce s elánem

Děti navštěvující výtvarný kroužek se tak pustily s elánem do práce a bez omezení a dle své fantazie začaly malovat obrázky, jejichž záměrem bylo přimět majitele psů, aby po svých pejscích uklízeli jejich výkaly.

„Nápad starostky se nám hodil do výuky, jelikož jsme právě probírali obraz a jeho stavbu. A tak jsme se pokusili vytvořit cedulky upozorňující na problematiku psích exkrementů. Děti téma zaujalo a začaly spontánně fixem kreslit obrázky. K tomu si vymyslely i slogany, jak na problém vtipně a výstižně upozornit," líčí Jaroslav Soumar.

Všechny děti práce bavila a při výrobě se prý všichni hodně nasmáli. „Potom jsme obrázek přenesli do počítače, kde se vybarvily a graficky upravily. V konečné fázi nám pomohly firmy z města, jež obrázky vytiskly, aby vydržely venku, a zhotovily tabulky, na které se obrázky nalepily," dodává Soumar. Na výrobě se podílely děti už od pěti let věku, a tak text není vždy pravopisný a vzhled písma vzorový. Avšak i tak podle Soumara alespoň zaujme.

Výtvory zaujaly

Když bylo dílo hotové, děti vzaly obrázky a šly je se svým učitelem rozmístit po městě. Zaměřily se především na sídliště, parky a dětská hřiště. A co vytvořily, zaujalo všechny kolemjdoucí.

„Je to chvályhodné, že proti tomuto nešvaru začaly bojovat i děti a jejich výtvory jsou úžasné," chválila iniciativu svorně skupinka žen středního věku, která prohlížela obrázek u hřbitovní zdi. „Mně to také vadí, když musím neustále koukat, kam šlapu. Mám doma také pejska, ale jsem zvyklá vždy po něm uklidit," dodala ještě jedna z žen.

„Snažíme se na tento nešvar dohlížet, ale když nás majitelé psů vidí, tak jdou a uklidí to. A nebo rychle zmizí. Tento přestupek se těžko dokazuje. Když nikoho nechytnete přímo při činu, tak ho nemůžete ani postihnout. Snažíme se dělat namátkově akce v době, kdy lidé chodí psi venčit. Málo kdy však někoho chytnete. Když se to podaří, snažíme se mu nejprve domluvit, ale když to někdo dělá opakovaně a ještě je arogantní, přikročíme k blokové pokutě. Dalším problémem jsou volně pobíhající psi, když se potulují po městě delší dobu," postěžoval si strážník městské policie Jaroslav Valchař.

Náklady na úklid psích výkalů jsou přitom značné. „Poplatky, které za psy vybíráme, je v žádném případě nepokryjí. Ač v těchto případech problémy nemáme a neplatičů, kteří se poplatek za psa zdráhají uhradit, je minimum," doplnila Jana Hlaváčková z finančně správního odboru polického městského úřadu.

Autor: Jiří Mach

26.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení