VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diskutovali o otázkách menšin

Náchod - Panelová diskuze, jež byla zaměřená na možnosti zapojení mládeže ze sociálně vyloučených skupin do společnosti, se konala ve středeční podvečer v zasedací místnosti náchodské radnice.

30.3.2012
SDÍLEJ:

PANELOVÁ DISKUZE v zasedací místností Městského úřadu v Náchodě byla zaměřená na otázky menšin. Foto: Gabija Morkunaite

Do diskuze se zapojili nejen zástupci Sociálního odboru MěÚ Náchod, ale i místostarostka Drahomíra Benešová či český aktivista Sri Kumar Vishwanathan a lektorka věnující se romské menšině Dana Moree. Mezi přítomnými nechyběli rovněž zástupci náchodského Romského komunitního centra a účastníci mezinárodního semináře Opening the Gate, který po celý tento týden pořádalo místní Středisko volného času (SVČ) Déčko.

Otázkou bylo řešení zodpovědnosti

„Měli jsme pro panelovou diskuzi připravenou řadu otázek, ale nakonec došlo pouze na dvě základní,“ informovala Deník ředitelka SVČ Déčko Ludmila Pohanková s tím, že jedním z dotazů bylo určení zodpovědnosti za řešení otázky menšin obecně s hlavním důrazem na romskou menšinu. Diskutovalo se, zda by měla být zodpovědná Evropská unie, vláda, představitelé radnice či sami Romové.

„V závěru vyplynulo, že zodpovědnost by měla sdílet širší skupina organizací či institucí a na každé úrovni evropské, státní, místní by měl být koordinátor, jenž by vždy oslovil všechny složky, kterých by se problém týkal a společně věc řešili,“ uvedla Ludmila Pohanková. Dle jejích slov se jednalo o zásadní názor, na kterém se všichni účastníci diskuze shodli.

Na programu byla i ochrana identity

Druhá z otázek se týkala způsobu ochrany identity jakékoliv menšiny, včetně té romské.

„Ukázalo se, že identita je věc osobní síly člověka a je na každém, aby se ji naučil chránit,“ vysvětlila Pohanková.

Jak dodala, diskutovalo se o možných řešeních u romské menšiny, k čemuž se měli možnost vyjádřit všichni přítomní včetně zahraničních účastníků, kteří uváděli příklady řešení ve svých zemích.

Panelová diskuze byla přínosem

Jednou z diskutujících byla i projektová koordinátorka Anna Slawczewa z polské Wroclavi.

„Byla jsem zklamaná, že na akci chyběla náchodská veřejnost, naopak přínosné bylo vyslechnutí názorů místních Romů,“ sdělila koordinátorka s tím, že v Polsku mají také různé diskuze, avšak k žádným změnám v otázce menšin prý nakonec nedochází.

Spokojenost s diskuzí projevil vedoucí Náchodského komunitního centra o.s. Luboš Galba.

„Potěšilo mě, že město dalo takové diskuzi prostor, což v jiných městech není obvyklé a doufám, že se i některé věci změní,“ uvedl Galba.

„My v komunitním centru víme nejlépe, co Romové nejvíce potřebují a jak situace řešit, ale nemáme dostatek finančních prostředků k dalšímu rozvoji své činnosti,“ zakončil vedoucí centra.

Autor: Regina Hellová

30.3.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení