VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do budoucna bude možné snížit riziko povodní

Velké Poříčí – Městys rozprostírající se na březích Metuje trápí občas se vracející povodně, zejména při jarním tání sněhové pokrývky. K rozlití Metuje naštěstí po právě skončené zimě letos nedošlo, ale hladina řeky umí být nevyzpytatelná i jindy …

31.3.2010
SDÍLEJ:

V minulých letech například ve Velkém Poříčí (na snímku) záplavy způsobily zdejším obyvatelům nemalé starosti.Foto: DENÍK/Milan Moravec

Největší problémy a majetkové škody natropí řeka zejména obyvatelům na dolním konci, kde je výška břehů minimální. Již v 90. letech minulého století začalo zastupitelstvo usilovat o urychlené vybudování protipovodňových opatření. To co se zprvu zdálo jednoduché tvrdě narazilo na úředního šimla a tak se začalo úřadovat, vyjednávat a přesvědčovat, že tato opatření jsou opravdu nutná.

Po mnoha letech úřadování se nyní konečně začalo blýskat na lepší časy. Ke konci minulého roku se konečně podařilo zajistit všechny souhlasy, stavební povolení a došlo i k ujasnění majetkoprávních vztahů na pozemcích kde budou protipovodňová opatření realizována.

„Příprava protipovodňových opatření trvá již velmi dlouho, když jsem nastupoval před téměř osmi lety na radnici, věřil jsem, že zahájení realizace je otázkou maximálně tří let,“ vrací se ve vzpomínce zpátky starosta městyse Josef Král do období, kdy myšlenka na protipovodňová opatření začala získávat konkrétní podobu.

Jak se ale ukázalo tak snadné to nebylo: byrokracie, neochota a někdy i vypočítavost majitelů pozemků tuto přípravu opozdilo. „Velké Poříčí do současnosti vložilo na realizaci opatření již více než 2 miliony korun na výkupy pozemků, projektovou přípravu apod.,“ říká starosta.

Dle informací Povodí Labe dostal investor souhlas z ministerstva zemědělství se zahájením výběrového řízení na dodavatele stavby. Nyní se očekávají nabídky, z nichž vzejde dodavatel stavby. „Jestliže vše půjde podle plánu a nikdo se neodvolá, tak by se mohlo s realizací stavby začít již v létě letošního roku,“ doufá starosta, a dodává, že realizace musí být dokončena nejpozději do 31. března 2013.

Obyvatelé, bydlící v blízkosti Metuje tuto informaci dostali na vědomí prostřednictvím Poříčského zpravodaje - při čtení však stejně po očku sledují hladinu řeky a doufají, že povodeň se jim prozatím v nejbližší době vyhne.

„Jsme v úzkém kontaktu s investorem a chceme být detailně informováno o postupných krocích jak probíhají finální přípravy,“ řekl Deníku starosta městyse Josef Král.

Stavební práce na protipovodňových opatřeních budou obnášet zkapacitnění vodního koryta řeky od mostu u staré školy po toku řeky, průleh na luka pod Velkým Poříčím, kterým se odvedou velké vody do území, kde se mohou rozlít a tím se sníží hladina vody v řece.
„Součástí akce je i vybudování dvou mostů. Celkové náklady na realizaci této první etapy jsou odhadovány zhruba na 70 milionů korun,“ prozradil starosta.

Obec zároveň připravuje 2. etapu protipovodňových opatření ve střední a horní části Velkého Poříčí. Nyní se již připravuje projekt k územnímu řízení a tato akce by mohla, pokud vše půjde bez problémů, plynule navazovat na 1. etapu. Potom již by měla být obec zabezpečena od hrozícího nebezpečí povodní. (jim)

31.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení