VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči z Náchodska ukázali, že nejsou zbyteční

Náchod – Začátkem června vytrvalý déšť na některých místech naší republiky způsobil lokální záplavy. Někde byly ničivé a způsobily tragédie. Náchodští dobrovolní hasiči neváhali a okamžitě se vydali na pomoc tam, kde to bylo nejvíce zapotřebí.

12.7.2013
SDÍLEJ:

Poděkování dobrovolným hasičům Náchodska.Foto: DENÍK/Jiří Mach

Za to, že neváhali a pomáhali lidem, kteří to ve vypjatých situacích potřebovali, je ve středu ocenili na náchodské radnici.

Kdo pomáhal:
Babí
Hornych Petr, Mertlík Jan, Roušar Zdeněk, Říha Jan, Svoboda Michal
Běloves
Bajer Lukáš, Braha Jan, David Jiří, Flek Leoš, Gregorovič Vladimír, Hejzlar Petr, Moldavčuk Viktor, Peš Michal, Punar Pavel, Šumpík Michal, Urbánek Robert
Dobrošov
Balcar Aleš, Malina Josef, Umlauf Josef ml.
Jizbice
Benda Petr, Kubelka Martin, Mrština Jan, Pšenička Milan
Lipí
Hrudík Stanislav, Kotyz Pavel, Šimek František, Špaček Miroslav, Václavek Miloš, Železo Martin
Náchod
Černý Jan, Černý Martin, Černý Václav, Kavan Tomáš a Vacek Ondřej
Dolní Radechová
Gregor Alois, Martinec Jaroslav

V obřadní síni radnice se tak středeční odpoledne neslo ve slavnostním duchu. Starosta města Jan Birke si pozval všechny náchodské dobrovolné hasiče, kteří obětavě pomáhali s odstraňováním následků povodní, aby jim za jejich pomoc a perfektně zvládnutou sbírku humanitární pomoci, kterou organizovali spolu s městem, osobně poděkoval a předal jim malý dárek. Hasičům přišli poděkovat také oba místostarostové. Tomáš Šubert, který jako Bělovesák zažil osobní pomoc hasičů při poslední velké povodni v roce 1979, i Drahomíra Benešová. Pamětní listy hasičům předal velitel okrsku Náchod a velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Lipí v jedné osobě Stanislav Hrudík.

Čerpali vodu a uklízeli nepořádek
První skupina čtyřiadvaceti členů dobrovolných hasičů z Lipí, Bělovse, Babí, Jizbice a Dobrošova vyrazila pomoci při likvidaci škod, které napáchala velká voda, do Terezína.

Jaká byla po příjezdu situace na místě katastrofy popsal Stanislav Hrudík, který měl celou výjezdní skupinu na povel. „Příjezd na místo byl hodně deprimující, všude samá voda a spousty naplaveného nepořádku. Když jsme přijeli, nikde nebylo vidět ani človíčka. Ve vesnici jsme byli jako první, jenom my a policie. Postupně se během dne začali vracet lidé, kteří se pustili se do odklízení nepořádku ze svých domovů a na noc opět odešli. My jsme se pustili do čerpání vody, čerpalo se non-stop i přes noc. Nebyli jsme tam ale jen na čerpání vody, pomáhali jsme i s úklidem, vynášením poničeného nábytku, nakládali vše na náklaďáky a dělali vše, co bylo potřeba. Z toho, že jsme pomohli, máme dobrý pocit, ale my jsme dobrovolní hasiči, a tak našim hlavním posláním je pomáhat lidem v krizových situacích," řekl Hrudík.

V příměstské části Terezína, Českých Kopistech se hasiči zaměřili na přečerpávání vody z lagun, vzniklých na mnohých zahradách, aby poté mohli začít odčerpávat vodu i ze zaplavených sklepů domů, studní s pitnou vodou a z garáží. Tam totiž hrozilo narušení statiky už tak poničených stavebních objektů.
Hasiči ochotně pomáhali občanům s vyklízením věcí ze zaplavených domů a s nakládáním kontejnerů s poničenými věcmi, jakými byl třeba nábytek, koberce, potraviny či ošacení. Další skupina náchodských dobrovolníků se podílela na odčerpání vody v obci Počáply, které probíhalo i v nočních hodinách. Zdejší skupina dobrovolníků taktéž pomáhala občanům s vyklízením domů a nakládáním odpadních kontejnerů.

Během týdne se v Terezíně vystřídalo celkem dvacet devět náchodských dobrovolných hasičů, a to bez nároku na mzdu či jakoukoliv jinou peněžní odměnu či úlevy. Družstvo Náchod dále průběžně zajišťovalo střídání a dovoz humanitární sbírky.

V terénu se setkali dobrovolníci nejen z celé České republiky, ale rovněž i dobrovolníci z okolních států, kterým osud lidí postižených povodněmi nebyl lhostejný. Občané Terezína všechny dobrovolníky uvítali s otevřenou náručí a poskytnuté pomoci si moc považovali.

Ujistili se, že nejsou zbyteční
Nemyslet jen na sebe a své blízké, ale najít si čas i pro ostatní, není dnes úplnou samozřejmostí. Náchodští dobrovolní hasiči pomocnou ruku těmto občanům na úkor svého volného času podali a tím opětovně dokázali, že i v dnešní době se pár takových dobrých duší najde. Poděkování z úst starosty proto hasiči uvítali a přijali s pocitem, že ani v 21. století nejsou zcela zbyteční.⋌(jip,jim)

Autor: Jiří Mach

12.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení