VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dohlíží na lidi na šikmé ploše, pomáhají také jejich obětem

Náchod /FOTO/ - Dohlíží na pachatele trestných činů, pomáhají ale také obětem. Jejich prostřednictvím se mohou obě strany setkat, vyjádřit své pocity a hovořit o dopadech, souvisejících s trestným činem. Poskytují také prostor pro omluvu a návrhy řešení konfliktu.

26.3.2015
SDÍLEJ:

NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ bylo stále plno. Zájem byl nejen o prostory, ale i o vybavení. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

I to je jeden z úkolů probační a mediační služby, která byla založena před patnácti lety a svou pobočku má také v Náchodě. Zde sídlí v budově okresního soudu.

Službu zajišťují čtyři pracovníci

Aktuálně tady pracují čtyři stálí zaměstnanci a každý z nich má přidělenu svoji agendu. Jako vedoucí střediska v současné době působí Aneta Hejcmanová, která je zároveň specialistkou na problematiku mladistvých a dětí do patnácti let jak v přípravném, tak vykonávacím řízení. Práci s dospělými před rozhodnutím soudu a agendu trestu obecně prospěšných prací zajišťuje Markéta Salačová. Martina Ptáčková zase pracuje s klienty, kteří byli propuštěni z výkonu trestu odnětí svobody a ve zkušební době jim byl stanoven dohled. Na dodržování trestu domácího vězení dohlíží a klienty podmíněně odsouzené s uloženým dohledem má na starost Edita Stratílková.

Pod pokličku práce Probační a mediační služby v Náchodě bylo možné nahlédnout v minulém týdnu při dni otevřených dveří, který se konal při příležitosti oslav patnáctiletého výročí existence této organizace.

Nahlédnout přišli úředníci i veřejnost

Možnosti popovídat si se zaměstnanci, prohlédnout prostory a vybavení, kterým probační a mediační služba disponuje, využili zástupci Okresního státního zastupitelství a Okresního soudu v Náchodě, městské i státní policie, Městských úřadů v Náchodě, Novém Městě nad Metují, Jaroměři či Broumově, poskytovatelé trestu obecně prospěšných prací, ale i veřejnost.

O spolupráci s probační a mediační službou promluvila z přítomných hostů vedoucí Orgánu sociálně právní ochrany dětí v Broumově Lenka Hloušková.

„Pokud mladistvý spáchá trestný čin, tak v těchto případech spolupracujeme s probační a mediační službou. My píšeme zprávu o poměrech v rodině, především co se týká bytových, sociálních a psychologických aspektů. Jelikož působíme v místě bydliště pachatelů, tak můžeme celkem dobře posoudit jejich rodinné poměry," vysvětluje Hloušková.

Společně zapojují i rodiny, školy i okolí

Je-li nařízen dohled probačního úředníka, usiluje probační služba ve spolupráci s orgánem sociálně právní ochrany dětí o změnu náhledu pachatele na své jednání za současného zapojení rodiny, školy a nejbližšího sociálního prostředí klienta.

Lenka Hloušková říká, že s náchodskou službou mají dobré zkušenosti a spolupráce s ní je prý vždy dobrá. Kontakt je prý neustálý a případné změny si dávají ihned na vědomí.

„V Broumově máme případů hodně, a tak službu velice často využíváme," doplnila Hloušková.

Dobré zkušenosti mají i kriminalisté

Dobré zkušenosti má s náchodskými úředníky i Lenka Hanušová z detašovaného pracoviště oddělení obecné kriminality v Broumově.

„Naše spolupráce se týká trestné činnosti mladistvých i dospělých. Se službou jsme v kontaktu po celou dobu, než dojde případ k soudu. Naše spolupráce je na dobré úrovni. Připravujeme také společně podklady pro soud s návrhy na uložení trestu. Vždy záleží, jak stíhaný spolupracuje a jak se k tomu, co provedl staví," uvedla Lenka Hanušová.

„Den otevřených dveří se vydařil. Středisko během dne navštívilo okolo pětatřiceti hostů, kteří měli možnost setkat se a prohloubit vzájemnou spolupráci. Pro veřejnost toto byla jedinečná příležitost seznámit se s činností této mladé organizace," uzavřela vedoucí střediska Aneta Hejcmanová.

Autor: Jiří Mach

26.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Po 75 letech se do kapličky v Zájezdu vrátil zvon.
22

Do kapličky v Zájezdu se vrátil po dlouhých letech zvon

Peugeot prorazil zábradlí a skončil v potoce

Police nad Metují - Profesionální hasiči z Náchoda a místní dobrovolní hasiči zasahovali v ulici Nádražní v Polici nad Metují, kde vozidlo nedobrovolně opustilo komunikaci.

U hotelu Černá Bouda se ze slečny Černé stala paní Bouda

Černá hora - Náhoda? Osud? Každopádně snoubenci nabízející se možnost uchopili za pačesy.

V Nároďáku se představila nejlepší tetovací studia

Jaroměř - Celkem 35 špičkových tetovacích studií z celé republiky, ze Slovenska a Polska se v pátek a v sobotu představilo v Národním domě v Jaroměři, kde se konal další ročník festivalu tetování Tattoo Event.

Dudek: Sezóna se zlomila v momentu, kdy se zranil brankář Baláž

Provodov - Po hodně špatném podzimu se fotbalisté Provodova na jaře vybičovali k solidním výkonům, které jim však záchranu v Krajském přeboru nezajistily. Nakonec Provodov nepřihlásil I. A třídu, ale jen I. B třídu, v níž se může těšit na derby s nedalekou Českou Skalicí. „V koutku duše jsem doufal, že bychom to mohli zachránit," říká k nepovedené sezóně Petr Dudek, trenér Provodova.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies