VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dohlíží na lidi na šikmé ploše, pomáhají také jejich obětem

Náchod /FOTO/ - Dohlíží na pachatele trestných činů, pomáhají ale také obětem. Jejich prostřednictvím se mohou obě strany setkat, vyjádřit své pocity a hovořit o dopadech, souvisejících s trestným činem. Poskytují také prostor pro omluvu a návrhy řešení konfliktu.

26.3.2015
SDÍLEJ:

NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ bylo stále plno. Zájem byl nejen o prostory, ale i o vybavení. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

I to je jeden z úkolů probační a mediační služby, která byla založena před patnácti lety a svou pobočku má také v Náchodě. Zde sídlí v budově okresního soudu.

Službu zajišťují čtyři pracovníci

Aktuálně tady pracují čtyři stálí zaměstnanci a každý z nich má přidělenu svoji agendu. Jako vedoucí střediska v současné době působí Aneta Hejcmanová, která je zároveň specialistkou na problematiku mladistvých a dětí do patnácti let jak v přípravném, tak vykonávacím řízení. Práci s dospělými před rozhodnutím soudu a agendu trestu obecně prospěšných prací zajišťuje Markéta Salačová. Martina Ptáčková zase pracuje s klienty, kteří byli propuštěni z výkonu trestu odnětí svobody a ve zkušební době jim byl stanoven dohled. Na dodržování trestu domácího vězení dohlíží a klienty podmíněně odsouzené s uloženým dohledem má na starost Edita Stratílková.

Pod pokličku práce Probační a mediační služby v Náchodě bylo možné nahlédnout v minulém týdnu při dni otevřených dveří, který se konal při příležitosti oslav patnáctiletého výročí existence této organizace.

Nahlédnout přišli úředníci i veřejnost

Možnosti popovídat si se zaměstnanci, prohlédnout prostory a vybavení, kterým probační a mediační služba disponuje, využili zástupci Okresního státního zastupitelství a Okresního soudu v Náchodě, městské i státní policie, Městských úřadů v Náchodě, Novém Městě nad Metují, Jaroměři či Broumově, poskytovatelé trestu obecně prospěšných prací, ale i veřejnost.

O spolupráci s probační a mediační službou promluvila z přítomných hostů vedoucí Orgánu sociálně právní ochrany dětí v Broumově Lenka Hloušková.

„Pokud mladistvý spáchá trestný čin, tak v těchto případech spolupracujeme s probační a mediační službou. My píšeme zprávu o poměrech v rodině, především co se týká bytových, sociálních a psychologických aspektů. Jelikož působíme v místě bydliště pachatelů, tak můžeme celkem dobře posoudit jejich rodinné poměry," vysvětluje Hloušková.

Společně zapojují i rodiny, školy i okolí

Je-li nařízen dohled probačního úředníka, usiluje probační služba ve spolupráci s orgánem sociálně právní ochrany dětí o změnu náhledu pachatele na své jednání za současného zapojení rodiny, školy a nejbližšího sociálního prostředí klienta.

Lenka Hloušková říká, že s náchodskou službou mají dobré zkušenosti a spolupráce s ní je prý vždy dobrá. Kontakt je prý neustálý a případné změny si dávají ihned na vědomí.

„V Broumově máme případů hodně, a tak službu velice často využíváme," doplnila Hloušková.

Dobré zkušenosti mají i kriminalisté

Dobré zkušenosti má s náchodskými úředníky i Lenka Hanušová z detašovaného pracoviště oddělení obecné kriminality v Broumově.

„Naše spolupráce se týká trestné činnosti mladistvých i dospělých. Se službou jsme v kontaktu po celou dobu, než dojde případ k soudu. Naše spolupráce je na dobré úrovni. Připravujeme také společně podklady pro soud s návrhy na uložení trestu. Vždy záleží, jak stíhaný spolupracuje a jak se k tomu, co provedl staví," uvedla Lenka Hanušová.

„Den otevřených dveří se vydařil. Středisko během dne navštívilo okolo pětatřiceti hostů, kteří měli možnost setkat se a prohloubit vzájemnou spolupráci. Pro veřejnost toto byla jedinečná příležitost seznámit se s činností této mladé organizace," uzavřela vedoucí střediska Aneta Hejcmanová.

Autor: Jiří Mach

26.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Vlčí hlídky budou hledat vlky. Houbaři na ně narazili, aniž by chtěli

Broumovsko - Důkazy o dalším rozmnožování vlků na Broumovsku ale i v dalších částech České republiky hledá Hnutí DUHA s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení