VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřevorubci poměřili svoje schopnosti v Adršpachu

Adršpach /AKTUALIZOVÁNO/VIDEO/ – Třicet stupňů Celsia – tak takový teplotní rozdíl zaregistrovali účastníci, pořadatelé i diváci při sobotním (15. ledna) klání dřevorubců, když si vzpomněli na premiéru soutěže Dřevorubec roku, která se v Adršpachu konala loni v lednu.

18.1.2011
SDÍLEJ:

Je rozhodnuto – všech patnáct dřevorubců dostalo ceny podle umístění a pořadatel Pavel Cohla (v popředí) poděkoval sponzorům a partnerům akce a všem lidem, kteří jakkoliv pomohli ke zdárnému průběhu vydařeného setkání. Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

„Tehdy bylo dvacet pod nulou, teď deset nad nulou,“ připomněl rozdílné klimatické podmínky neúnavný organizátor soutěže Pavel Cohla, kterého opět potěšila výborná divácká kulisa více než čtyř stovek návštěvníků.

Do soutěže skládající se z šesti disciplín se přihlásilo 15 dřevorubců. Jako první byla na programu výměna řetězu na motorové pile, kde dosáhl nejlepšího času František Žilák.

Druhá disciplína byla silového rázu a spočívala v opakovaném zvedání polena. Dřevorubci měli za úkol v co nejkratším čase 10krát zvednout ze země na valník a položit pak zpátky na zem syrové, čerstvě uříznuté smrkové poleno o délce jednoho metru a průměru 25 centimetrů. V této disciplíně zvítězil domácí borec Lukáš Jánský.

Ve třetí disciplíně rozhodoval švih, technika a rychlost – to všechno soutěžící zúročili v přesekávání polena napříč. Závodníci si mohli vybrat, jestli chtějí zkusit sekeru pořadatelů nebo použít svoji. Mimo soutěž se do této disciplíny nechal „vyhecovat“ i organizátor a moderátor celé akce Pavel Cohla, který všem předvedl, že se umí se sekerou dobře ohánět. Dosáhl absolutně nejlepšího času a jako jediný se vešel pod jednu minutu – 57,1 vteřiny.

Ze soutěžících se s polenem nejrychleji vypořádal Kamil Jirman (1:10). Vyrovnaný souboj vítězů dvou předchozích disciplín pokračoval i zde a dosud vedoucí František Žilák se v čase takřka na setinu přesně shodl s časem Lukáše Jánského.

O dřevorubci roku rozhodla přesnost kácení

Do své druhé části se soutěž přehoupla kombinovanou disciplínou řezání a štípání. Účastníci měli za úkol rozřezat poleno na tři kusy, ty potom rozštípat sekerou a naházet na valník. Zde si druhé dílčí vítězství za čas 1:09 připsal Lukáš Jánský, který tak ukrojil kousek z náskoku stále vedoucího Františka Žiláka.

Z kmenů odvětvovali kolíky

Divácky atraktivní byla i páta disciplína – odvětvování. Do položených kmenů byly do předem vyvrtaných otvorů nastrkány kolíky coby „větve“ a dřevorubci museli kmen odvětvit, změřit měrkou i pásmem, na konci uříznout a napsat míru. Také tato disciplína se nesla v souboji tandemu Žilák – Jánský, kteří jako jediní z celého startovního pole se dostali pod minutu, přičemž prvně jmenovaný byl ještě o něco rychlejší.
Zatímco rozhodčí počítali, kdo je v součtech časů na prvních pěti místech a získá si tak právo zúčastnit se závěrečné královské disciplíny kácení na přesnost, tak se návštěvníci mohli podívat na předváděčku šikovné čtyřkolky s manipulační „rukou“, která si poradila s nakládkou odvozem menších klád na hnaném přívěsu.

Chléb se lámal při kácení na přesnost

Poté za potlesku diváků oznámil Pavel Cohla jména pěti nejlepších, kteří si vylosovali čísla v jakém pořadí budou kácet devítimetrové kmeny zapuštěné do skruží, které zde v loňském roce právě kvůli tomuto účelu byly zabetonovány do země. Kácení na přesnost bylo letošní novinkou, od které se očekávalo, že bude míchat pořadím. A to se také stalo. Ve vzdálenosti zhruba devíti kroků byl do země zapíchnutý kolík a porotci po položení klády měřili vzdálenost o kolik se „káceč“ odchýlil od cílové mety. „Za každý centimetr odchylky dostává soutěžící jednu trestnou vteřinu,“ zmínil pro diváky sytém hodnocení Cohla.

Jako jedinému se podařilo padající kládou trefit přímo kolík domácímu Lukáši Jánskému, který sklidil bouřlivé ovace diváků. Ostaní už tak přesnou mušku neměli. „Příprava těch klád, včetně usazení trvala asi šest hodin a stačí pár minut a jsou všechny dole,“ povzdechl si s úsměvem Pavel Cohla, jenž přípravě vydařené soutěže, která měl spád a výbornou úroveň, věnoval desítky hodin.

V závěrečné disciplíně se tak dostal Lukáš Jánský před Františka Žiláka, který kolík minul o 70 centimetrů a dostal 70 trestných vteřin. Jak se v konečném součtu ukázalo, tak kdyby se ke kolíku přiblížil o půl metru, tak by mu to na prvenství stačilo.

Z motorové pily a ochrané přilby pro celkového vítěze se tedy nakonec radoval Lukáš Jánský z Adršpachu, druhý skončil František Žilák z Police nad Metují a třetí Kamil Jirman z Broumova. Čtvrtá příčka patřila loňskému vítězi Janu Juhasovi a pátý skončil jediný neprofesionál mezi nejlepšími dřevorubci Miloš Zahrádko.

Autor: Jiří Špreňar

18.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení