VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drůbežáři jsou ve střehu, na Chrudimsku provádějí přísné kontroly

CHRUDIMSKO - Zvířata hynoucí na ptačí chřipku jen několik kilometrů za hranicemi okresu zneklidňují i zemědělce na Chrudimsku. Z výskytu nemoci na Ústeckoorlicku nemá radost ani Václav Kroutil, ředitel Regionální agrární komory Pardubického kraje.

13.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Marian Šatra

„Na některé spotřebitele mohou působit informace o ptačí chřipce negativně. Je to záležitost lidské psychiky. Všichni dnes vědí, že přímé nebezpečí pro lidi je minimální a že virus se při dobrém tepelném zpracování i u nemocných zvířat úplně zlikviduje,“ uvádí Kroutil. „Přesto zájem spotřebitelů o drůběží maso s každou podobnou zprávou klesá. Zatím však nedokážeme škody nějak číselně vyjádřit,“ vysvětluje ředitel. Ptačí chřipka podlamuje také exportní schopnosti drůbežářů. „Je jasné, že za hranicemi nesledují výskyt podle okresů. Pro zahraničního odběratele je prostě ČR napadeno ptačí chřipkou, a to je špatný signál pro obchod,“ dodává Kroutil.

Na pozoru se mají i jednotliví drůbežáři. Fotografa Chrudimského deníku nevpustili s odkazem na bezpečnostní opatření do areálu chrudimské drůbežárny VEMA. Jak je vidět, neberou tu nebezpečí na lehkou váhu. K situaci se vyjádřil i Antonín Dalecký, ředitel Zemědělské akciové společnosti Vysočina. Firma se zabývá výkrmem kuřat i krůt. „Produkci krůt pomalu opouštíme. Chov se nevyplácel. Nyní jich vyprodukujeme asi deset tisíc ročně, dříve to bývalo až padesát tisíc,“ popisuje situaci na trhu Dalecký.

Dodávky vykrmených brojlerů mají drůbežáři z Vysočiny nasmlouvané dlouhodobě. „Zatím je všechno v pořádku, odběratelé maso chtějí. I my ale máme z ptačí chřipky obavy. Vždyť vykrmujeme v jednom turnusu asi 35 tisíc brojlerů,“ říká Dalecký. Chovatelé pozorují zdravotní stav zvířat pravidelně. Úhyny se pohybují v obvyklých mezích a zpravidla nedosahují ani tří procent. Haly s drůbeží jsou zabezpečené proti průniku ptactva, do objektů má přístup pouze chovatel a zootechnik. I ti musejí cestou do areálu přecházet přes rohože napuštěné dezinfekční látkou. „K úhynům docházelo také v minulosti. Nikdo ale nezkoumal, na co zvířata pošla. Teď je situace jiná, ale to je s ohledem na zdraví lidí jen dobře,“ uzavírá Dalecký.

13.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení