VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektrárnu na biomasu v Rychnovku nechtějí

Rychnovek /FOTOGALERIE/ - V této obci u Jaroměře, by měla brzy vyrůst elektrárna na biomasu. Zařízení, které má být schopno dodat 5,5 megawattů elektrické energie hodlá postavit společnost STAKO s.r.o Hradec Králové.

24.7.2009
SDÍLEJ:

Elektrárnu na biomasu prosazuje starosta Rychnovku Josef Maliř. „Je velice ekologická,“ říká aniž ji viděl v provozu.Foto: DENÍK/Jiří Máslo

Záměr už schválilo zastupitelstvo a obec podepsala smlouvu o smlouvě budoucí. Má to ale háček. Elektrárnu odmítají obyvatelé Rychnovka. Podle nich projekt vznikl bez jejich vědomí a obec podepsala smlouvu i přes jejich protesty.

Obava z hluku i dopravy

Obyvatelé se obávají, že elektrárna zamoří Rychnovek hlukem a zplodinami. Děsí je i nárůst nákladní dopravy. Provoz totiž denně spolkne 15 kamionů biomasy. V praxi to znamená, že obcí projedou denně, kromě víkendu, tři desítky aut. „Z klidné vesnice, kam lidé utíkají před hlukem a zplodinami, bude průmyslová oblast. A to se vším všudy,“ bojí se Miroslav Hanuš.

Projekt elektrárny hájí starosta Rychnovka Josef Malíř. Ten je dokonce přesvědčen o jeho výjimečné ekologičnosti. „Biomasa je výborná. To se nedá srovnávat s uhlím,“ chválí elektrárnu starosta. „Pokud jde například o oxid dusíku, prezentační materiály říkají, že jeho produkce dosahuje maximálně padesáti procent povolené normy. Množství popílku má být do desíti procent a u oxidu uhlíku jsou hodnoty dokonce neutrální,“ dodal.

A co se hluku týče, ani tam nevidí problém. „Je pravda, že hlučné jsou chladící věže. To ale vyřeší firma tím, že je postaví na okraji pozemku. Tedy dál od obydlené části. Problém nebude ani doprava biomasy. Investor postaví novou cestu tak, aby kamiony nejezdily přes obec. Tím je to vyřešeno,“ je přesvědčen.

Jinak to ale vidí obyvatelé Rychnovka. „Argumentovat údaji vyčtenými z letáku je snadné. Ale on zatím v ČR nikdo nic takového nepostavil, aby šlo tvrdit, jak je ta elektrárna skvělá,“ zlobí se Josef Lášek, který žije jen pár metrů od místa, kde má elektrárna stát. Navíc připomíná zkušenost s firmou, která chce elektrárnu stavět. „Tvrdili, že stejný provoz už funguje v Rakousku a Německu. Když jsme chtěli, ať nás tam dovezou, souhlasili. Pak ale přišli s tím, že vedle elektrárny sídlí i dřevařské závody, které dělají taky hluk. A kvůli nám je prý nevypnou,“ popisuje Lášek.

Jako když hrách na stěnu hází . . .

Ti lidé, kteří jsou jednoznačně proti výstavbě se shodují, že takový způsob chování je typický i pro vedení obce. „Nezajímá je, co chceme. Ignorují naše argumenty. Zastupitelé se starostou se rozhodli, že elektrárna bude, a tím to hasne,“ rozčiluje se Miroslav Hanuš.
Starosta Malíř to ale odmítá. „První zmínka o elektrárně byla už v prosinci loňského roku na jednání zastupitelů. Tehdy to prošlo bez námitek. Únorové zastupitelstvo provedlo prezentaci projektu. Dopravu, hluk i exhalace. Už tehdy, mohl každý protestovat,“ tvrdí starosta.
„Žádná prezentace nebyla,“ oponuje zastupitel Dušan Ulrych. „To bych o tom musel vědět,“ říká muž, který se jednání účastnil. „Ne, nemluvilo se o tom,“ potvrzuje Josef Lášek. „Není to ani v zápise z jednání,“ argumentuje a ukazuje zápis.

Starosta i občané se nakonec shodli, že projekt byl prezentován šestadvacátého března. Podle nespokojenců to má ale háček. „Tam už se jednalo o podpisu smlouvy o smlouvě budoucí. Bod byl ale odložen, protože jsme protestovali. A prvně žádali o posouzení hluku,“ vysvětluje Martin Lášek, další z rodiny, která má dům jen pár metrů od chystané stavby.

Občané se začali bránit

Až protesty občanů daly věci do pohybu. Do obce přijel manažer projektu elektrárny Otto Dobříchovský. Cílem bylo uklidnit nespokojené. „Dosáhl ale pravý opak,“ pokračuje Martin Lášek. „Sdělil, že elektrárna potřebuje 130 tun biomasy, což je patnáct kamionů denně. To nás pochopitelně vyděsilo. Když jsme se ptali, jak je to s hlukem, tvrdil, že s ním nebude problém,“ dodal.

I přes ujištění o čistotě a malé hlučnosti provozu, se občané nenechali ukolébat. Už šestého dubna apelovali na zastupitele, aby smlouvu s firmou STAKO nepodepisovali. Šestnáctého pak sepsali výzvu, se stejnou žádostí. „Oni ale udělali pravý opak. Šestého dubna podpis smlouvy schválili a sedmnáctého ji podepsal i starosta,“ kroutí hlavou Lášek.

Pokud se obyvatelům obce, kteří s výstavbou elektrárny nesouhlasí, nelíbí rozhodnutí zastupitelů i starosty, pak to není nic proti tomu, jak schvalování podpisu smlouvy probíhalo v samotném zastupitelstvu. Rychnovek je totiž ve společném svazku s obcemi Zvole a Doubravice. A má s nimi stejné zastupitele. Když se 6. dubna poslanci sešli, aby rozhodli, zda smlouvu i přes protesty občanů schválit, přišlo jich osm z devíti. Šest zvedlo ruku „pro“ a dva „proti“. Ze čtyř co hlasovali „pro“, byli ale tři ze Zvole a jeden z Doubravice. Proti se postavil zastupitel Rychnovka Dušan Ulrych a místostarostka Emílie Škutchanová.

„Když to shrneme, tak o tom, co se má stavět u nás, rozhodli zastupitelé sousedních obcí. A to přesto, že je to moc neovlivní,“ zlobí se Hanuš.
Občané nespokojení s tím, že jsou ignorovány jejich protesty, zaujali radikální postoj. V červnu sepsali i petici. V ní 180 ze 230 občanů Rychnovka řeklo, že elektrárnu nechtějí. Podpořilo je i pět desítek lidí ze sousední obce Zvole.

Kvůli záměru zabránit stavbě elektrárny, teď chtějí i referendum. Starosta Rychnovka nemá nic proti. Do hlasování chce ovšem zapojit i sousední Doubravici. To by ale mohlo ovlivnit výsledek referenda. Hlasovat totiž musí nejméně 50 % obyvatel a více jak polovina může rozhodnout. Doubravice má přitom 58 občanů, kteří se ještě do sporu nevložili. „Není důvod, aby hlasovali. Obáváme se, že starosta tím chce ovlivnit výsledek referenda,“ míní Martin Lášek.

Měl by k tomu důvod? Zdá se, že ano. Podle vyjádření, které starosta poskytl Deníku, by totiž odmítnutí elektrárny v referendu mohlo znamenat katastrofu. „Za prvé budeme muset vrátit zálohu ve výši 1,5 miliónu korun, kterou jsme už od firmy STAKO dostali. Pak by jsme museli zaplatit i pokutu, a to ve stejné výši. To proto, že jsme už podepsali smlouvu. Hrozí i žaloba, za zmařenou investici. A to nás může stát i desítky miliónů,“ varuje starosta.

„To už vypadá skoro jako vydírání,“ diví se Martin Lášek. „A to si představte, že mi starosta podobnou hrozbu poslal i písemně, a to v úředním dopise. Dával mi tím najevo, co já i ostatní lidé způsobíme, pokud elektrárnu odmítneme. Byl to on a zastupitelé, kdo prosadili podpis smlouvy, a to přes odpor voličů,“ připomíná Lášek.

Elektrárna rozdělila vedení obce

Už hlasování zastupitelstva o tom, zda má elektrárna dostat zelenou ukázalo, že ani vedení obce není jednotné. Proti totiž hlasovala i místostarostka Rychnovka.

„Ten den byl sál plný lidí a všichni byli proti,“ vzpomíná Emílie Škutchanová „A musím říct, že jsem je chápala. Nikdo totiž neví, jak elektrárna funguje. Nikdo nic podobného neviděl, a to ani starosta. Já musela hlasovat proti,“ vysvětluje místostarostka.

Se starostou je teď ve sporu. „Často mi vyčítá, že i když mám jiný názor, měla bych spolupracovat. Možná jsem se mohla hlasování zdržet. Bylo by to ale poctivé? Rozhodně ne vůči těm, co mě volili,“ dodala místostarostka Emílie Škutchanová.

Další jednání zastupitelů je plánováno na konec července. A příští měsíc by se dokonce v obci mohlo konat i referendum.

(Jiří Máslo)

24.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení