VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Freskám na Broumovsku se dostává patřičné pozornosti

Broumov – Nejen unikátní barokní stavby kostelů, ale i nástěnné malby skryté uvnitř sakrálních památek jsou vskutku cenným kulturním a uměleckým dědictvím Broumovska. Proto se jim v poslední době dostává potřebné pozornosti.

30.8.2013
SDÍLEJ:

Odborníci si prohlíží naskenovanou fresku. Digitální technologie napomohou k jejímu lepšímu restaurování.Foto: archiv Omnium o. s.

Před několika dny se uskutečnil seminář na téma „Broumovské nástěnné malby od středověku do baroka".

Zúčastnili se ho takové osobnosti, jakými byl přední český historik umění Jan Royt z Ústavu dějin umění Univerzity Karlovy nebo Marcela Vondráčková z Národní galerie. „V rámci přednášek pana profesora Royta byla zdůrazněna mimořádnost středověkých fresek Klanění tří králů v areálu broumovského kláštera a fresky s námětem Posledního soudu na faře v Broumově," uvedl Jakub Děd z občanského sdružení Omnium, které seminář spolu s Římskokatolickou farností v Broumově a Národním památkovým ústavem v Josefově pořádalo.

Seminář se věnoval také průzkumu středověké fresky s námětem Posledního soudu, která se nachází v přízemních prostorách broumovské fary, na místě bývalé hřbitovní kaple a pozdější kůlny. Průzkum se před časem uskutečnil ojedinělou unikátní metodou 3D laserového skenování.

„Průzkum byl veden restaurátorem Petrem Gláserem a Zdeňkem Markem, specialistou na prostorovou digitalizaci a speciální metody dokumentace. V současné době vyvíjená metoda výše uvedenými odborníky zahrnuje kompletní dokumentaci metodou 3D laserového skenování a multisnímkové fotografie ve viditelném, ultrafialovém a infračerveném světle.  Unikátnost této vyvíjené metody spočívá především ve faktu, že je možné všechny provedené výstupy digitálně vrstvit na sebe a zároveň prohlížet každou z vrstev zvlášť," popsal Jakub Děd.

Tento projekt ověřovaný v praxi může napomoci k rozluštění celé řady detailů a technik, běžně neviditelných pro lidské oko. Navíc může usnadnit práci restaurátorů a historiků umění, protože vyhotovené snímky lze mnohonásobně přibližovat do posledních detailů. „Tato metoda by mohla napomoci detailnímu popsání a vyhodnocení této významné památky nejenom Broumovska,"  uvedl Petr Mach z Národního památkového ústavu v Josefově, který celý projekt koordinoval. Uvedený průzkum má být bezprostředně využit pro restaurátorské práce. Na obnově značně poškozené fresky, o které se sice vědělo, ale její význam a věk byl objeven až nedávno, už pilně pracuje dvojice restaurátorů.

Dle posudku Jana Royta z Ústavu pro dějiny umění Univerzity Karlovy je možné fresku datovat do let 1320-30. Z výtvarného hlediska je vynikající ukázkou kresebného stylu.  Že je v podzemí fary na zdi nějaká malba, to se vědělo, ale že je tak cenná a pochází pravděpodobně už z let 1320 až 1330, o tom neměl nikdo ani tušení, dokud farář neprotopil haldu dříví a nezačal se o fresku skrytou za ní zajímat.

Na zbytcích fresky Posledního soudu jsou vidět u Ježíše Krista podoby čtyř evangelistů. Kdo má podle broumovského faráře Martina Lanžiho bystré oko, ten nyní spatří i vousy Jana Křtitele. Naproti němu je pak Panna Marie. Freska zachycuje i deset panen, pět moudrých a pět pošetilých z Matoušova evangelia. Pět rozumných na fresce drží lampy. „Broumovské vyobrazení pěti pošetilých panen je naprostým unikátem. Na jejich ramenou jsou ďáblové a to se nikde jinde nevyskytuje," říká Lanži.

Nedávný seminář na téma nástěnných maleb zřejmě nebude jedinou takovou akcí. „Měl by být pouze prvním z řady dalších, které by měly přispět k důkladnému poznání neméně důležité stránky historie Broumovska, která dnes stojí ve stínu architektury otce a syna Dientzenhoferů,"  uvedl za organizátory Pavel Mach z Národního památkového ústavu.

Autor: Pavel Bednář

30.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení