VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Generál dostal posmrtně kříž

Červený Kostelec/Praha - Pouze mimořádně uděluje ministr obrany vyznamenání Kříž obrany státu. Dává se za hrdinství v boji, za vynikající velitelskou činnost v boji či těm, kteří se s nasazením vlastního života zcela výjimečným způsobem zasloužili o obranu republiky a záchranu lidských životů. V úterý, při příležitosti osmašedesátého výročí osvobození republiky z nacistického područí, obdržel posmrtně toto ocenění červenokostelecký patriot, divizní generál Jan Mikuláš Kratochvíl.

9.5.2013
SDÍLEJ:

STAROSTA Petr Mědílek přebírá od ministra obrany Vlastimila Picka vyznamenání udělené Janu Kratochvílovi.Foto: Tomáš Kábrt

V budově ministerstva obrany převzal vyznamenání z rukou ministra obrany Vlastimila Picka červenokostelecký starosta Petr Mědílek. „Pokládám za velkou čest převzít tak vysoké vyznamenání za člověka, který pro Červený Kostelec tolik znamená. Uznání si ale samozřejmě zaslouží i všichni ostatní vyznamenaní a bylo skvělé, že jsme se s těmito hrdiny mohli poznat," uvedl Petr Mědílek.

Vedle Jana Kratochvíla obdrželo Kříže obrany státu dalších devět osobností české armádní historie i současnosti. „Slavnostní ceremoniál se odehrál za účasti armádních špiček včetně náčelníka generálního štábu Armády České republiky a dalšího člověka, který prožil řadu let v Červeném Kostelci, generálporučíka Petra Pavla," informoval Tomáš Kábrt z červenokosteleckého městského úřadu.

Generála Kratochvíla naposledy in memoriam v roce 1990 vyznamenal prezident Václav Havel Řádem Milana Štefánika. Kratochvíl se narodil v Horní Radechové. Za 1. světové války odešel na ruskou frontu. Později bojoval v československých legiích. Za 2. světové války se po okupaci zapojil do odboje.

Generál Kratochvíl byl aktivní v odbojové organizaci československých důstojníků Obrana národa, ta ho vyslala do zahraničního odboje. Okupanti se za to pomstili jeho bratra Josefa, učitele v Červeném Kostelci, internovali a generálovu manželku transportovali do koncentračního tábora v Osvětimi, z něhož se už nevrátila.

Podle medailonku, který pro červenokostelecký městský zpravodaj připravil Otto Hepnar, se v roce 1940 Jan Kratochvíl stal velitelem 1. československého pěšího pluku, s nímž prošel francouzskou frontu. Po porážce Francie se přesunul do Velké Británie a následně do Sovětského svazu, kde byl povýšen na brigádního generála a v březnu 1943 se stal velitelem tamních čs. jednotek.

Pro Sověty však bylo problematické, že působil na západní frontě. Také se jim nelíbilo ne úplné zvládnutí velení při zahájení karpatsko-dukelské operace. „V roce 1944, 10. září, byl generál Jan Kratochvíl zbaven maršálem Koněvem funkce velitele. Na jeho místo přišel generál Ludvík Svoboda…," připomněl dle podkladů z muzejních depozitářů generálovu anabázi Otto Hepnar. Kratochvíl obdržel 12 vysokých vyznamenání. 10. září 1944 považoval za velkou osobní křivdu.

Autor: Pavel Bednář

9.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil. Ne všichni si však nebezpečí uvědomují.
9

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Boj o život kočky dopadl dobře, hasiči zachránili nešťastnou Mařenu

Česká Skalice - Na zdejší poměry velmi raritní výjezd absolvovali v pondělí odpoledne českoskaličtí dobrovolní hasiči. Záchrana z výšky se totiž v České Skalici nekoná příliš často.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení