VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historii motocyklových závodů připomínají fotografie i stroje

Jaroměř/Josefov - V Josefově v Bastionu č. I se koná pozoruhodná výstava o motocyklových závodech v Jaroměři, jež se stala událostí letošní výstavní sezony na Jaroměřsku a dostaveníčkem milovníků motosportu a motocyklů.

1.8.2014
SDÍLEJ:

NÁVŠTĚVNÍCI „motocyklové“ výstavy.Foto: archiv pořadatele

Iniciátorem a hlavním pořadatelem je sedmašedesátiletý Jindřich Polák, významný jaroměřský dokumentární fotograf, tvůrce jaroměřské městské fotokroniky, historik a publicista, kterému jsme položili několik otázek.

Proč jste se rozhodl uspořádat výstavu Z historie jaroměřských motocyklových silničních závodů? Vy jste vášnivý fanda sportu? Jaké byly příčiny vašeho rozhodnutí uspořádat tuto unikátní výstavu v rámci regionu i celé České republiky?
Když se mi před několika lety při mé práci na fotokronice města Jaroměř dostaly do rukou fotografie z jaroměřských motocyklových silničních závodů, napadla mne myšlenka uskutečnit někdy, jako vzpomínku na tyto závody, výstavu z dochovaných fotografií. Po zjištění, že v roce 1964 se dne 31. května jel v Jaroměři závod poslední, rok 2014 se nabízel jako rok jubilejní, tedy přesně 50 let od konání posledního závodu.

Přípravné práce spojené s výstavou začaly v létě 2013. Podařilo se mi v té době zcela náhodně sehnat několik starých filmových záběrů z jaroměřského okruhu, které jsem pro snazší promítání zdigitalizoval, a zároveň jsem požádal o spolupráci kolegu z mládí, motocyklového závodníka Stanislava Doutlíka. Ten mi pomohl kromě mnoha jiného především s obstaráním zápůjček dobových motocyklů. Jeho práci v tomto směru považuji za velice důležitou, výstava s vystavenými motocykly dostala zcela jiný rozměr.

Mohl byste prozradit, jak jste získával pro výstavu vhodné exponáty? Jistě jste zahájil přípravné práce s předstihem? Bylo to velmi pracné, časově a i organizačně náročné, není-liž pravda?
Intenzivní práce na přípravě výstavy začaly v lednu 2014. Objížděl jsem veškeré zjištěné majitele, kteří měli v držení fotografie z těchto závodů. Většina mi vyšla vstříc, takže začalo velké skenování, následné zhotovení duplikátů, seřazení dle jednotlivých ročníků a adjustace na výstavní panely. Vše ostatní, jako vítězné poháry, vázy, medaile, věnce, diplomy, tehdejší závodní výzbroj a výstroj, programy, plakáty a mnoho dalšího bylo zapůjčeno rodinami bývalých závodníků.

Kdo něco podobného někdy organizoval, ví oč se jedná. Práce a času spousty, ale když jde o dobrou věc, tak se na zmíněné nehledí. Organizace byla náročná především ohledně zapůjčených motocyklů. To opravdu jednoduché nebylo. Nebýt přítele Doutlíka, neviděli bychom motocykl žádný.

Jak jste osobně spokojen s celkovou kompozicí, uspořádáním výstavy i po stránce výtvarné a zastoupení zapůjčených exponátů, zejména ikonografických, historických a samotných zapůjčených exponátů motocyklů?
Výstava má své charakteristické uspořádání. Ve střední části sálu jsou umístěny výstavní stojany s fotografiemi a plakáty, po obvodě jsou plakáty jiné, prosklené vitríny s publikacemi o různých závodních okruzích od pana Mgr. Jaroslava Kotrbáčka, v dalších jsou vystavené poháry za umístění, dobové přilby, rukavice a kukly.

Patrně nejzajímavější jsou vystavené motocykly nejrůznějších značek a kubatur, které kdysi na závodních okruzích skutečně jezdily. K vidění je mj. Jawa 250, na jehož stejném typu jezdíval František Šťastný, a třeba sprintový speciál, vyrobený konstruktérem, nástrojářem a závodníkem Karlem Škodou z Jaroměře.Tento motocykl KAREX 760 je jinak umístěn v Muzeu motocyklů a hraček v nedalekých Šestajovicích.

Jak jste byl spokojen s průběhem vernisáže, která se konala 17. května? Proběhlo vše podle vašich představ a přání?
S odstupem snad mohu konstatovat, že vše dobře dopadlo. Nejvíce jsem se obával počasí, ale Jaroměřáci a i přespolní za námi do Josefova přišli i v hustém dešti. Vytvořili výbornou atmosféru, za což jim velice děkuji. Na oplátku myslím mohli zhlédnout zajímavou výstavu.

Kde je výstava umístěna, jaká je její otevírací doba a dokdy výstava v josefovském Bastionu č. I trvá? Jaké je vstupné? A jak je to s parkováním?
Výstava je umístěna v Josefově v Bastionu č.1, ulice Okružní čp. 34. Otevírací doba a vstupné jsou uvedeny na www.pevnostjosefov.cz. Výstava trvá do 25. října 2014. Parkovat se dá přímo na nádvoří Bastionu 1, nebo na parkovišti u bývalého vstupu do podzemních chodeb při ulici Rudé armády.

Výstava i její vernisáž právem přivábila média, tisk, rozhlas i televizi…
Informace o výstavě přinesla dvě regionální rádia a například v Českém rozhlase Hradec Králové se mnou byl proveden v pátek 16. května přímý vstup s rozhovorem o tématu výstavy. V tiskové podobě byly informace zveřejněny v Náchodském deníku, v Hradeckém deníku… na www stránkách, faceboocích a ve zpravodajích celkem 22 měst bývalého Východočeského kraje, samozřejmě včetně Jaroměře.

Komu byste na závěr rád chtěl od srdce poděkovat za příkladnou spolupráci, ochotu a vstřícnost?
Děkuji za spolupráci všem, kteří mi vyšli vstříc, není možné je zde všechny vyjmenovat. Bez nich by výstava v tomto rozsahu možná nebyla. Rád bych ještě chtěl na závěr poděkovat vedoucímu organizační složky města Jaroměř Pevnost Josefov panu Miroslavu Vašatovi za vstřícnost, a již zmíněnému panu Stanislavu Doutlíkovi za vše, co pro uskutečnění výstavy vykonal.

Jiří Uhlíř

Autor: Redakce

1.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Boj o život kočky dopadl dobře, hasiči zachránili nešťastnou Mařenu

Česká Skalice - Na zdejší poměry velmi raritní výjezd absolvovali v pondělí odpoledne českoskaličtí dobrovolní hasiči. Záchrana z výšky se totiž v České Skalici nekoná příliš často.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

Náchodsko - Fotbalový Jopeco Okresní přebor mužů má za sebou úvodní mistrovské kolo.

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v srpnu roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení