VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historii motocyklových závodů připomínají fotografie i stroje

Jaroměř/Josefov - V Josefově v Bastionu č. I se koná pozoruhodná výstava o motocyklových závodech v Jaroměři, jež se stala událostí letošní výstavní sezony na Jaroměřsku a dostaveníčkem milovníků motosportu a motocyklů.

1.8.2014
SDÍLEJ:

NÁVŠTĚVNÍCI „motocyklové“ výstavy.Foto: archiv pořadatele

Iniciátorem a hlavním pořadatelem je sedmašedesátiletý Jindřich Polák, významný jaroměřský dokumentární fotograf, tvůrce jaroměřské městské fotokroniky, historik a publicista, kterému jsme položili několik otázek.

Proč jste se rozhodl uspořádat výstavu Z historie jaroměřských motocyklových silničních závodů? Vy jste vášnivý fanda sportu? Jaké byly příčiny vašeho rozhodnutí uspořádat tuto unikátní výstavu v rámci regionu i celé České republiky?
Když se mi před několika lety při mé práci na fotokronice města Jaroměř dostaly do rukou fotografie z jaroměřských motocyklových silničních závodů, napadla mne myšlenka uskutečnit někdy, jako vzpomínku na tyto závody, výstavu z dochovaných fotografií. Po zjištění, že v roce 1964 se dne 31. května jel v Jaroměři závod poslední, rok 2014 se nabízel jako rok jubilejní, tedy přesně 50 let od konání posledního závodu.

Přípravné práce spojené s výstavou začaly v létě 2013. Podařilo se mi v té době zcela náhodně sehnat několik starých filmových záběrů z jaroměřského okruhu, které jsem pro snazší promítání zdigitalizoval, a zároveň jsem požádal o spolupráci kolegu z mládí, motocyklového závodníka Stanislava Doutlíka. Ten mi pomohl kromě mnoha jiného především s obstaráním zápůjček dobových motocyklů. Jeho práci v tomto směru považuji za velice důležitou, výstava s vystavenými motocykly dostala zcela jiný rozměr.

Mohl byste prozradit, jak jste získával pro výstavu vhodné exponáty? Jistě jste zahájil přípravné práce s předstihem? Bylo to velmi pracné, časově a i organizačně náročné, není-liž pravda?
Intenzivní práce na přípravě výstavy začaly v lednu 2014. Objížděl jsem veškeré zjištěné majitele, kteří měli v držení fotografie z těchto závodů. Většina mi vyšla vstříc, takže začalo velké skenování, následné zhotovení duplikátů, seřazení dle jednotlivých ročníků a adjustace na výstavní panely. Vše ostatní, jako vítězné poháry, vázy, medaile, věnce, diplomy, tehdejší závodní výzbroj a výstroj, programy, plakáty a mnoho dalšího bylo zapůjčeno rodinami bývalých závodníků.

Kdo něco podobného někdy organizoval, ví oč se jedná. Práce a času spousty, ale když jde o dobrou věc, tak se na zmíněné nehledí. Organizace byla náročná především ohledně zapůjčených motocyklů. To opravdu jednoduché nebylo. Nebýt přítele Doutlíka, neviděli bychom motocykl žádný.

Jak jste osobně spokojen s celkovou kompozicí, uspořádáním výstavy i po stránce výtvarné a zastoupení zapůjčených exponátů, zejména ikonografických, historických a samotných zapůjčených exponátů motocyklů?
Výstava má své charakteristické uspořádání. Ve střední části sálu jsou umístěny výstavní stojany s fotografiemi a plakáty, po obvodě jsou plakáty jiné, prosklené vitríny s publikacemi o různých závodních okruzích od pana Mgr. Jaroslava Kotrbáčka, v dalších jsou vystavené poháry za umístění, dobové přilby, rukavice a kukly.

Patrně nejzajímavější jsou vystavené motocykly nejrůznějších značek a kubatur, které kdysi na závodních okruzích skutečně jezdily. K vidění je mj. Jawa 250, na jehož stejném typu jezdíval František Šťastný, a třeba sprintový speciál, vyrobený konstruktérem, nástrojářem a závodníkem Karlem Škodou z Jaroměře.Tento motocykl KAREX 760 je jinak umístěn v Muzeu motocyklů a hraček v nedalekých Šestajovicích.

Jak jste byl spokojen s průběhem vernisáže, která se konala 17. května? Proběhlo vše podle vašich představ a přání?
S odstupem snad mohu konstatovat, že vše dobře dopadlo. Nejvíce jsem se obával počasí, ale Jaroměřáci a i přespolní za námi do Josefova přišli i v hustém dešti. Vytvořili výbornou atmosféru, za což jim velice děkuji. Na oplátku myslím mohli zhlédnout zajímavou výstavu.

Kde je výstava umístěna, jaká je její otevírací doba a dokdy výstava v josefovském Bastionu č. I trvá? Jaké je vstupné? A jak je to s parkováním?
Výstava je umístěna v Josefově v Bastionu č.1, ulice Okružní čp. 34. Otevírací doba a vstupné jsou uvedeny na www.pevnostjosefov.cz. Výstava trvá do 25. října 2014. Parkovat se dá přímo na nádvoří Bastionu 1, nebo na parkovišti u bývalého vstupu do podzemních chodeb při ulici Rudé armády.

Výstava i její vernisáž právem přivábila média, tisk, rozhlas i televizi…
Informace o výstavě přinesla dvě regionální rádia a například v Českém rozhlase Hradec Králové se mnou byl proveden v pátek 16. května přímý vstup s rozhovorem o tématu výstavy. V tiskové podobě byly informace zveřejněny v Náchodském deníku, v Hradeckém deníku… na www stránkách, faceboocích a ve zpravodajích celkem 22 měst bývalého Východočeského kraje, samozřejmě včetně Jaroměře.

Komu byste na závěr rád chtěl od srdce poděkovat za příkladnou spolupráci, ochotu a vstřícnost?
Děkuji za spolupráci všem, kteří mi vyšli vstříc, není možné je zde všechny vyjmenovat. Bez nich by výstava v tomto rozsahu možná nebyla. Rád bych ještě chtěl na závěr poděkovat vedoucímu organizační složky města Jaroměř Pevnost Josefov panu Miroslavu Vašatovi za vstřícnost, a již zmíněnému panu Stanislavu Doutlíkovi za vše, co pro uskutečnění výstavy vykonal.

Jiří Uhlíř

Autor: Redakce

1.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šaty z výstavy si přivlastnili tři místní mladíci ve věku 25, 17 a 15 let. Když se z médií dozvěděli, že to není obyčejné oblečení, ale drahé artefakty s uměleckou krajkou, raději je vložili do igelitové tašky a vrátili.
5

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Ilustrační foto.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Šest gólových zápisů provodovského Hlavy

Náchodsko - Stoprocentní úspěšnost zaznamenali ve víkendových zápasech fotbalové I. B třídy regionální zástupci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení