VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrej si Broumovsko, hrej, na interaktivní výstavě Play

Broumov - Unikátní výstava je k vidění od čtvrtka po celý rok v Broumově. Přijďte se podívat do areálu textilních závodů Veba a prozkoumejte úchvatný labyrint. Rozvíjejte fantazii, tvořivost i představivost. Objevujte zvukové, optické i kinetické nástroje výstavy. Bádejte, hrajte nebo malujte všech objektů se můžete dotýkat.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Hry smyslů, stínů, světel a zvuků z nejroztodivnějších nástrojů a přístrojů, to vše v bludišti z látek. To je jen ve zkratce unikátní výstavní projekt Play Broumovsko, který začal ve čtvrtek odpoledne a potrvá rok. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Neobvyklý výtvarný a kulturní počin mezinárodního charakteru, za jakým se běžně cestuje do velkých metropolí (uskutečnil se například v Praze, New Yorku, Bruselu, Florencii a jinde), zakotví v Broumově. Pod názvem Play Broumovsko bude možné rozsáhlou výstavu navštívit v areálu textilních závodů Veba od 28. 3. 2014 do 28. 2. 2015. Na ploše více než 4 500m2 bude vystaveno více než 50 interaktivních objektů, k dispozici všem návštěvníkům bude také kavárna a odpočinková zóna.

Play Broumovsko navazuje na dlouhodobý projekt ORBIS PICTUS PLAY autorů Jiřího a Radany Waldových. Základem projektu, který měl svou premiéru v roce 2006 v Paříži, jsou interaktivní expozice Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra, Golem, PLAY a Sensorium inspirované dílem humanistického myslitele Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Výstavy jsou připravovány podle umělecké koncepce Petra Nikla ve spolupráci s českými a zahraničními umělci. Od roku 2000 je zhlédlo více než 2,5 milionu návštěvníků po celém světě. Jednotlivé expozice se snaží rozvíjet imaginaci, tvořivost a fantazii prostřednictvím interaktivních nástrojových objektů.

Výstavu v Broumově pořádá Agentura pro rozvoj Broumovska spolu s partnery. Záštitu nad akcí převzali hejtman Královéhradeckého kraje a senátor Lubomír Franc a biskupský vikář Václav Malý.

Děti z kraje mají vstup zdarma

Díky podpoře Nadace Karla Janečka budou mít děti s pedagogickým doprovodem vstup na výstavu zdarma. Průvodcem výstavou v textilních závodech budou látkové pytlíčky s pomůckami. Připravují se také workshopy pro školy. Děti si pod vedením zkušených lektorů vyzkouší svou zručnost v jednotlivě nabízených oborech.

Kromě výstavy Play Broumovsko se nabízí ve spolupráci s dalšími subjekty v regionu Broumovska možnost prohlídky Adršpašských a Teplických skal, zážitky a oběd v Centru Walzel v Meziměstí a programy v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují. Pro pedagogy se chystají komentované prohlídky zdarma. Pro školy je na stránkách www.playbroumovsko.cz připraven rezervační systém.

Neopakovatelný labyrint z tkanin

Prostory výstavy jsou opravdu netradiční, poskytla je zdejší společnost Veba, textilní závody ve svém areálu v Broumově Velké Vsi. Výstava zaplní celé 4. nadzemní patro bývalé přádelny, celková výstavní plocha činí téměř 5000 m2. Neopakovatelný labyrint vytvoří přes 1 200 metrů tkanin z Veby.

Součástí je také soutěž Broumovsko oSOBnĚ. Každý návštěvník výstavy získá zdarma ke vstupence na výstavu soutěžní kartu (nebo si ji v případě zájmu koupí v informačních centrech v regionu). Zaregistruje se na stránkách www.playbroumovsko.cz a začne sbírat soutěžní etikety partnerských subjektů s charakteristickým symbolem. Každá karta obsahuje 100 míst, do kterých účastník vlepuje etikety partnerů soutěže. 15 etiket může po dobu trvání výstavy nahradit tzv. „žolíkem", může ho získat na partnerských akcích.

Cílem návštěvníka je nasbírat během roku minimálně 70 etiket (soutěž o hlavní cenu), 25 etiket u měsíčního slovování a 10 etiket u malé turistické soutěže (soutěž o dílčí ceny). Etiketu získá soutěžící za nákup služeb a zboží v určité výši (100 299 Kč = 1 etiketa, 300 499 Kč = 2 etikety, 500 a více Kč = 3 etikety).

Účast v soutěži není pro místní obyvatele časově náročná, neboť se do soutěže zapojí místní partneři a soutěž trvá celý rok. Soutěž je pro účastníky jakýmsi bonusem, který při své běžné návštěvě dostávají navíc. Soutěžící se účastní projektu s tím, že vědomě podporují myšlenku projektu primárně realizovaného pro podporu regionu, ve kterém žijí. (mh)

Workshopy pro děti

Nitka a Plátýnko

Děti se pohádkovou formou seznámí s příběhem plátna a textilní výroby na Broumovsku. Experimentální hrou a vlastnoruční výrobou pak na vlastní kůži prožijí proces vzniku finálního výrobku.

Pro MŠ a 1. a 2. stupeň ZŠ.

Semínko si pamatuje

Zdravé stravování má na Broumovsku tisícileté kořeny, které se stále obnovují. Příběh semínka nám názorně ukáže současnost rostlin, které se v kraji pěstují a zpracovávají. Určeno pro MŠ a 1. a 2. stupeň ZŠ, SŠ.

Broumovsko skrytou kamerou

Unikátní záběry divočiny pořízené v CHKO Broumovsko, způsoby poznávání živé i neživé přírody, vyzkoušení fotopasti to vše poutavou interaktivní formou pod vedením zkušeného lektora. Pro MŠ a 1. a 2. stupeň ZŠ, SŠ.

Filmfárum Play

Děti si v dílně natočí vlastní videoklip. Pro děti a studenty 6 -19 let.

Origami

Děti si samy vyrobí hračky technikou origami. Origami je zkouška přesnosti a trpělivosti. Pro věkovou skupinu 7-11 let.

Papírové sovy

Děti si samy vyrobí dekoraci. K výrobě použijí recyklované materiály. Věková skupina 4-8 let.

Papírový betlém

Děti si vyrobí betlém pomocí razítek. Věková skupina 4-11 let.


Autor: Redakce

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení