VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hronovský učitel na americké střední škole

„Tak co, jak bylo v Americe?”, ptají se mě kolegové a já vím, že pro ně nebudu mít jednoduchou a stručnou odpověď. Byl to nejrychlejší, nejnáročnější a nejnaplněnější rok v mém životě.

23.9.2008
SDÍLEJ:

Jan Mach, učitel z Hronova, při svém pobytu ve Spojených státech amerických.Foto: Archiv Jana Macha

Získat stipendium v rámci programu výměny středoškolských učitelů od Fulbrightovy komise byl jen začátek. Byla to sázka na dvojitou výhru, protože dokud vám komise nenajde partnera pro výměnu, netušíte vůbec, do kterého koutu Spojených států vás vítr zavane a na jakou školu se dostanete. Fulbrightova komise je mezivládní organizace organizující vzdělávací a vědecké výměny mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými prostřednictvím různých stipendijních programů. Jedním z hlavních cílů výměny učitelů je postupně přenášet na studenty porozumění mezi našimi národy a prohloubit pochopení kulturních rozdílů. Z profesního hlediska je pro učitele angličtiny taková zkušenost k nezaplacení. Rok strávený v cizí zemi rozšíří nejen vaše chápání jazyka, ale zároveň váš obzor. Časy, kdy byl severozápad USA prozkoumáván expedicí Lewise a Clarka a kdy sem začali z východu přijíždět po Oregonské stezce na povozech noví osadnící, jsou sice dávno pryč, ale Oregon, který vstoupil do federace Spojených států amerických v roce 1859 a je 3,2krát větší než Česká republika, má stále třikrát méně obyvatel než my.

Oregon má na svém území pouze jediný národní park, kterým je Kráterové jezero, ale má zároveň nespočetné množství státních parků a národních přírodních památek. Ráz krajiny mi často připomínal Českou republiku, avšak v mnohem větším a divočejším měřítku. Moje nejhorší očekávání se nenaplnila a po roce učení na Junction City High School musím říct, že džungle před tabulí se nekonala. Obrovský rozdíl v chování a návycích prváků a čtvrťáků, jejichž různé skupiny se v mé učebně vystřídaly během tří trimestrů ukázal, jakou cestu žák urazí za čtyři roky. Zatímco učit prváky bylo stejné, jako kdybych se vrátil u nás zpět do šesté třídy základní školy, taková děťátka to byla, senioři už byli dospělí cílevědomí lidé. Ve svém volném čase jsme se s celou rodinou snažili nesedět doma, ale co nejvíce se zapojit do veřejného života, cestovat a poznávat místní zvyklosti. Všechny americké svátky jsme prožili se svými přáteli a nebo s rodinou mé výměnné partnerky Kristi Stahl, která teď bude nějaký čas vzpomínat na to, jak prožila jeden rok v naší škole v Hronově. Byla víc než nadšena českou kuchyní, zejména vynikající svíčkovou ze školní jídelny. Pro zájemce o studium pořádá Střední škola hotelnictví a podnikání SČMSD Hronov pravidelné prezentace, kdy je možno nahlédnout do činnosti školy, do specializovaných učeben i ochutnat gastronomické výrobky žáků. Prezentace pro veřejnost proběhnou vždy ve středu mezi 15. až 16. hodinou, a to 15. října, kdy budou žáci školy mimo jiné předvádět strašidelnou leč vkusnou tabuli na Halloween, výrobu míchaných nápojů, nebo vyřezávání ovoce a zeleniny, dále 12. 1istopadu, 3. prosince, 14. ledna a 11. února.

(Jan Mach)

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení