VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'I když demokracie není dokonalá, nelíbí se mi, že si každý neustále stěžuje'

Broumov /ROZHOVOR/ -  Při příležitosti návštěvy v broumovském klášteře poskytl Deníku římskokatolický duchovní a pomocný biskup pražský Václav Malý krátký rozhovor.

15.11.2014
SDÍLEJ:

Václav MalýFoto: Deník/Křečková Martina

Vašim cílem je bojovat za lidská práva a proti nespravedlnostem. Jak na vás působilo, když jste v roce 1976 vystudoval, rok nato podepsal Chartu 77 a na základě toho vám bylo o dva roky později zakázáno působit jako kněz?
Já jsem se rozhodl s vědomím toho, že to přinese potíže, ale nemohl jsem mlčet k tehdejším nespravedlnostem. Proto si tedy nestěžuji, protože jsem pokládal za důležité zachovat si rovnou tvář, páteř a nenalhávat něco sám sobě.

Bylo pro vás hodně ponižující pracovat jako topič a zeměměřičský figurant?
Víte, že ani ne. Protože jsem tam zase potkal velmi dobré lidi a nějak jsem poznal takový běžný všední život od pracujícího člověka a to se vždycky hodí, že nezapomínám, jak zpívá Werich, jednou je člověk nahoře a jednou dole.

Po 17. listopadu 1989 jste se zapojil do politického dění a stal se moderátorem velkých shromáždění. Jak na vás působilo postavit se před takové masy lidí?
Já sám sobě nerozumím, protože každý si myslí, že se rád ukazuji a mám rád velké davy a přitom já mám povahu úplně opačnou a jsem poměrně plachý, i když běžně tak nevypadám a stále opakuji při této příležitosti, že dnes bych to nedokázal. Byl to zázrak a vůbec se divím, že se mně nepodlomila kolena.

Na shromážděních jste se stal známý a populární a od té doby vás zná celý národ. Jak probíhala jednání s KSČ?
Já jsem byl v podstatě jenom u počátku, na konci toho týdne, kdy v neděli jsme hovořili s tehdejším předsedou federální vlády Adamcem a těch dalších jednání jsem se já už neúčastnil. Protože já jsem se stáhl jako kněz z pochopitelných důvodů.

Věřili jste od začátku, že se to podaří dotáhnout do konce a sesadit komunistickou stranu od moci?
Bylo to na vážkách do poloviny týdne a já vidím zlomový okamžik v tom, že na Václavské náměstí tehdy přišlo deset tisíc kováků a bylo tedy jasné, že komunisté ztratili oporu, protože Gorbačov jasně řekl, že zasahovat nebude.

Jaké byly vaše ideály a co jste od změny systému očekával?
Já jsem si nedělal iluze, protože realita byla taková, jaká byla a všichni vcházeli do nové doby se svými zvyky a bylo nereálné, když zaznívaly už hlasy, že se velmi brzo vyrovnáme životní úrovni státům na západ od nás. Málokdo tak zdůrazňoval, že to musí být pot a hodně tvrdá práce. Takže byla trochu iluze, které podlehla část společnosti, že všechno půjde jako na běžícím páse.

Jak jste pohlížel na další vývoj v zemi?
Bylo pochopitelné, že společnost se rozdělila podle různých zájmů, vznikaly nové politické strany, nastala soutěž o moc a docházelo ke zneužití moci. Vytvořila se také nová ekonomická elita, která ovládala často i politiky. Jako chybu vidím, že ta privatizace, ty velmi zásadní ekonomické změny neměly pevný právní rámec, že se opomenula pravidla a zároveň se nezdůrazňovala reflexe minulosti, jací jsme a příliš lehko se odcházelo od minulosti, protože vždycky pomůže reflexe své minulosti, aby si člověk uvědomil chyby a případně využil další šance.

Splnilo to vaše očekávání?
Vidím spoustu nešvarů, ale zásadně to je kladné a toho lepšího je mnohem více, než toho horšího. I když současná demokracie a nabytá svoboda není dokonalá, tak se mně nelíbí, že si každý neustále stěžuje.

Mons. Václav Malý

Narodil se 21. září 1950 v Praze

V letech 1969 1976 studoval na Římskokatolické cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích

26. června 1976 byl vysvěcen na kněze

V roce 1977 podepsal Chartu 77 a o rok později byl jedním ze 17 zakladatelů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných

V lednu 1979 byl zbaven státního souhlasu vykonávat kněžství

Od 22. května do 22. prosince 1979 byl bez soudu vězněn, obviněn byl z podvracení republiky

V letech 1980 1989 pracoval jako topič a zeměměřičský figurant

Současně působil tajně jako kněz a podílel se na tvorbě katolického samizdatu

Od 13. ledna 1981 do 7. ledna 1982 byl mluvčím Charty 77

Od roku 1988 byl členem Československého helsinského výboru

V letech 1990 1996 působil jako kněz v Praze

1. prosince 1996 byl jmenován kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Víta

3. prosince 1996 byl papežem Janem Pavlem II. jmenován titulárním biskupem marcelliánským a pomocným biskupem pražským

Vysvěcen byl 11. ledna 1997

Jezdí také po zemích, ve kterých se vyskytují političtí vězni. Navštěvuje jejich rodiny a snaží se je psychicky podpořit. Sepisuje petice a nenásilnou formou bojuje proti tamějším režimům

V roce 1998 mu byl propůjčen Řád T. G. Masaryka III. třídy

Je nositelem Čestné medaile Tomáše Garrigua Masaryka za věrnost jeho odkazu

8. března 2012 se stal prvním laureátem Ceny Arnošta Lustiga


Autor: Jiří Mach

15.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení