VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EXKLUZIVNĚ: Já jsem neselhal, tvrdí nenáviděný ředitel

Nové Město nad Metují /ROZHOVOR/ - Ředitel Základní školy Krčín František Netušil byl vloni středem pozornosti médií. Nechtěl totiž odejít z postu ředitele, i když to žádali rodiče, učitelé i novoměstští radní. Nebyla přitom síla, která by ředitele odvolala. On naopak podával na své kritiky trestní oznámení.

12.1.2009 3
SDÍLEJ:

Ředitel Základní školy Krčín František Netušil. Foto: Jiří Máslo

Když radnice ohlásila konkurz na nového ředitele, Netušil vzkázal, že se přihlásí taky. Když se zjistilo, že přihlášku do uzávěrky nepodal, všichni si mysleli, že kauza ZŠ Krčín končí.

Rozhovor s ředitelem, který se nám po mnoha měsících podařilo jako prvním získat, ukazuje opak.

Sesadit z funkce se vás rodiče dětí a učitelé snažili už od června loňského roku. Proč o to podle vás usilovali?
Přinesl jsem do školy změnu organizace práce. U bývalého ředitele byli učitelé zvyklí, že tady často nebyl přítomen. Zvykli si školu řídit svým vlastním způsobem. A ti učitelé si tady pracovali dle svých vlastních představ. Já netvrdím, že to nemusí být přínosem, ale vedoucí složka ředitele a jeho zástupce do každé organizace patří. A to oni nechtěli vzít do úvahy.

Učitelé ale říkají, že jste arogantním ředitelem. Nevedete diskusi o věcech týkajících se fungování školy. Odmítáte diskutovat o správnosti vašich rozhodnutí a při nerespektování vašich názorů vyzýváte podřízené k odchodu ze školy?
Nic z toho není pravda. Nelze totiž slučovat dvě věci. Za prvé kompetence ředitele a jeho právo na rozhodnutí. A poté poradní orgán pedagogické rady. Tyto dvě věci nelze spojovat. A tady to bylo zvykem spojovat, což nepatří do stylu mé práce.

Ale učitelé chtěli diskusi o fungování školy. Vy si myslíte, že na ni neměli nárok?
Tak to nebylo. Od počátku jsem se snažil vypracovat způsob řízení, u kterého by učitelé byly spolutvůrci. K dispozici bylo „diskusní pole“, kde se někteří učitelé skutečně podíleli na kolektivním vedení. A tento způsob řízení jsem inicioval já . . . ! To, že potom od něj ostatní upustili… Byl jsem to ale já, kdo chtěl společný podíl řízení.

Nejméně dva učitelé tvrdí, že v případě nesouhlasu s vaším názorem, byli upozorněni, že můžou odejít. Učitelka, která u vás dělala protidrogovou prevenci a pak také pedagog vyučující výpočetní techniku. Vy jste jim sice nedal výpověď, ale vytvořil jim takové podmínky, že odejít museli.
Já jsem rád, že říkáte, že jsem je nevyhodil. Výpověď dali sami.

Ale pod vaším nátlakem?
To není pravda. První z učitelů nepřišel bez omluvy do práce. Když jsem si ho pozval s paní zástupkyní, aby to vysvětlil, jeho reakce byla, že druhý den přinese výpověď z práce. Tak nevím, kdo koho kam tlačil. U paní učitelky je to o tom, že je zcela nekvalifikovaná pro zastávání učitelské profese. Já jsem po ni chtěl, aby si doplnila vzdělání. Ona ale můj opakovaný požadavek nesplnila. Po vzájemné dohodě opustila školu.

Vy ty věci líčíte, jako by byly zcela normální. Jak ale vysvětlíte, že svůj odchod ze školy vysvětlovali vaší arogancí? Jak vysvětlíte, že výpovědí hrozila i řada dalších učitelů, pokud nerezignujete na svou funkci?
Neuměli konstruktivně a věcně mluvit o tom, co se jim ve škole nelíbí. Když viděli, že neuspějí, začali nosit stížnosti na radnici. Já dělal všechno, aby to tady fungovalo.

Jak to, že stejně kritický názor na vás mají rodiče žáků?
Nevím. Asi proto, že ani rodiče nechodili s problémy a nediskutovali je věcně. A měli příležitost. Vzpomínám si, že na schůzku se mnou přišla jen jedna maminka, a to ještě omylem. Místo, kam rodiče chodili sdělovat svoje problémy byla radnice. Ne ředitelna školy, bohužel.

Učitelé a rodiče, ale říkají něco jiného. Podle nich jste s nimi nemluvil. Zvali vás na jednání a vy jste odmítal?
No vidíte. A vás jsem pane redaktore, taky zval, aby jste přijel přímo k nám do školy. Aby jste viděl, jak to tady chodí. A taky jste nepřijel.

No to není pravda…
Ale je. Několikrát jsem vás zval, ale nepřijel jste.

Naopak já vás mnohokrát žádal o rozhovor, ale vy jste odmítal.
No prostě je to tak jak říkám.

Ale?
Oni mají nějaký doklad o tom, že mě zvali na jednání? Co myslíte? Máte ho vy, že jste mně žádal o rozhovor?

Ale to snad…?
No vidíte, oni můžou povídat, co chtějí. Já říkám, že na jednání s nimi jsem chodil, pokud jsem byl pozván. Víc k tomu nemám co říct.

Proč tedy sepisovali petice a stěžovali si, že s nimi nemluvíte?
To se ptejte jich.

Je veřejně známo, že radnice po vás opakovaně žádala, aby jste si problémy ve škole buď sám vyřešil a nebo odstoupil. Proč myslíte, že i radnice chtěla vaši rezignaci, pokud bylo ve škole vše v pořádku?
Asi proto, že radnice je volený orgán.

Jak to myslíte? Radnice dělala, co chtěli voliči? Na požádání a bez důvodu usilovala o vaši rezignaci?
To jste řekl vy.

Tak jak jste to myslel?
Dá se říct, že některé moje argumenty nebyly brány v potaz. A stížnosti učitelů a rodičů byly řešeny jednostranně. To, že školská inspekce, kterou k nám do školy poslala sama radnice, nakonec nezjistila vážné nedostatky, je toho důkazem. Škola fungovala dobře.

Já tedy nevím, ale mně se zdá, že to s tou vaší chutí diskutovat s oponenty není jak říkáte. Nepřišel jste ani na veřejné jednání vloni v září v sokolovně v Krčíně, kam jste byl pozván. Pak ani na jednání zastupitelstva, které řešilo požadavek rodičů a učitelů, aby jste rezignoval. Máte pro to nějaké vysvětlení?
Budu diskutovat u kulatého stolu s lidmi, kteří problému rozumějí a ne s davem rozčilených rodičů.

A jednání zastupitelstva pro vás taky není místo k diskusi?
Tam jsem nemohl jít. Přítelkyně měla zdravotní problémy.

Nerozumím jedné věci. Proč jste se před vaše kritiky nikdy nepostavil jako chlap a nesnažil se za své názory bojovat přímo. Otevřeně a veřejně, jako to dělali oni? Proč jste na ně místo diskuse podával trestní oznámení na policii?
Vy neznáte pozadí věci. To, co se stalo, je dílem řady mých nepřátel. A já se musel nějak bránit.

Tak, že jste neargumentoval veřejně? Že jste odmítal mluvit i s médii a rozesílal trestní oznámení?
Vy si myslíte, že kdybych se zapojil do diskuse v médiích, bylo by to lepší?

Ano. Takto jste ale dával za pravdu svým kritikům, že nejste schopen diskuse. Jste arogantní a pravdu mají oni.
Já si to nemyslím.

To, co se stalo, ale tak vyznívá. V březnu loňského roku, kdy jste přišel do školy, jste se přel jen s učiteli. V červnu už vás chtěli odvolat i rodiče a v září chtěla vaši rezignaci dokonce i radnice. Neukazuje to na to, že jste nebyl schopen vést normální dialog?
Určitě ne.

Radnice se nakonec rozhodla k téměř zoufalému kroku s tím, že sloučí vaši ZŠ v Krčíně s mateřskou školou. Na základě toho vyhlásila výběrové řízení na nového ředitele. Dlouho se mluvilo o tom, že se přihlásíte. Až na konci roku, kdy byla uzávěrka konkurzu, se ukázalo, že jste přihlášku nepodal. Uvažoval jste o tom, že chcete být znovu ředitelem, nebo to byly jen fámy?
Zvažoval jsem obě varianty. To, že se přihlásím, i to, že přihlášku nepodám.

Vy jste opravdu po tom všem uvažoval o tom, že půjdete dělat ředitele školy, kde vás nechtějí?
Říkám jen, že jsem zvažoval obě varianty. Ano i ne.

Nový ředitel by měl být vybrán do konce ledna. Co bude pak? Hodláte dál bojovat s vašimi odpůrci nebo po konci vašeho funkčního období pustíte celou věc z hlavy?
Rozhodně nic nekončí. Nenechám na sobě tu špínu, kterou na mě všichni naházeli.

Co to znamená? Dá se očekávat, že podáte nějaká další trestní oznámení?
Velmi pravděpodobně ano. Ještě si to rozmyslím.

Na koho to bude konkrétně?
Ještě to zvážím.

Ve školství pracujete už osmadvacet let. Jak vidíte svoji budoucnost? Hodláte tam zůstat i nadále?
Ano, rád bych. Chci ale pracovat s lidmi, kteří se chovají a jednají konstruktivně a mají zájem kvalitně pracovat.

Během několika měsíců se proti vám postavili učitelé, rodiče i vedení radnice. Nemáte pocit, že ten, co něco neuměl nebo nezvládl, jste mohl být vy?
Ne, to si nemyslím.

(Jiří Máslo)

12.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení