VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaké proměny čekají Alejku v letošním roce?

Broumov - Rok 2009 bude rokem Alejky, která v příštích měsících změní svou dosavadní tvář k lepšímu. Broumovský park, který získal své jméno díky jírovcové aleji lemující hlavní cestu parkem, totiž čeká náročná rekonstrukce, na kterou Nadace Proměny poskytne grant ve výši až 25 milionů korun.

20.1.2009
SDÍLEJ:

Jírovcová alej bude vykácena. Mechanicky poškozené kaštany, které trí houbovými chorobami, nahradí zdravé vzrostlé stromy vysázené v adekvátních rozestupech.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Nejdříve kácení

V prvním čtvrtletí bude v době vegetačního klidu v parku proběhne nezbytné kácení vybraných dřevin. Stávající jírovce totiž trpí houbovými chorobami a mechanickým poškozením, proto bylo po odborném posouzení a veřejných projednáních rozhodnuto o jejich odstranění a jednorázové obnově aleje. V průběhu roku bude poté založena alej nová, ze zdravých jírovců, které obyvatelé města zvolili ve veřejném hlasování. Nově vysazované stromy budou již vzrostlé, se zapěstovanou korunkou, takže k velikosti současných nemocných stromů dorostou během několika let.

Podle plánovaného harmonogramu se předpokládá zahájení prací v březnu či dubnu podle podmínek počasí a ukončení v říjnu 2009. V případě úspěšného předání díla bude na konci roku zahájeno zákonem stanovené kolaudační řízení. Po vydání souhlasu s užíváním stavby bude možné park zpřístupnit veřejnosti k užívání. Do té doby však čeká vybraného dodavatele ještě spousta práce.

Deník parku Alejka

Díky spolupráci nadace Proměny a ZŠ Hradební budou proměny Alejky sledovat také žáci školy sídlící v blízkosti parku.
Děti ze všech tříd ZŠ Hradební budou pod dohledem svých učitelů zapisovat reportáže o proměně parku během stavby do Deníku parku Alejka. Nejzajímavější aktuality se objeví také na stránkách Broumovského zpravodaje. Deník parku Alejka, který nadace škole společně s dalším nezbytným vybavením věnovala, by měl podpořit navázání vztahu dětí k parku v blízkosti školy. Nadace se tak snaží preventivně omezovat vandalismus a podporovat aktivní využívání nově upravených veřejných prostranství.

Videoproměny

„Natočte co nejzajímavější reportáž z proměn parku Alejka! Pravidelně sledujte, co se děje v parku, a vytvořte poutavou videoreportáž, která bude informovat všechny vaše spolužáky i ostatní obyvatele města o obnově parku.“

Právě takový úkol dostali studenti Gymnázia Broumov. První reportáž o říjnové akci Cesta Alejkou jste již mohli zhlédnout v rámci pořadu Digináves na programu České televize ČT24. Další reportáže o stavebních proměnách Alejky budou pokračovat i v letošním roce.

Nový zpravodaj

Na konci ledna si o dalších novinkách projektu obnovy parku Alejka budou moci zájemci přečíst v dalším vydání nadačního zpravodaje Proměny broumovské Alejky. Zpravodaj je distribuován do domácností v blízkosti Alejky, do škol a na další veřejně přístupná místa ve městě.

Pokud chcete dostávat zpravodaj zdarma do schránky i vy, napište si o něj e-mailem na: info@nadace-promeny.cz
Bližší informace o projektu Park Alejka a o dalších aktivitách nadace Proměny najdete na www.nadace-promeny.cz.

Autor: Jiří Špreňar

20.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení