VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroměřští skauti oslavili devadesát let

Jaroměř - „Doufám, že už nikdy nebude takový režim, který by skauting zakazoval,“ prohlásil jaroměřský starosta Jiří Klepsa na páteční akci, jejíž účastníci si připomněli devadesát let od založení Junáků v Jaroměři.

20.4.2009
SDÍLEJ:

Oslava 90 let založení Junáka v Jaroměři byla pro Zdeňka Bečáka vhodnou příležitostí, aby poděkoval svému bývalému vedoucímu Josefu Vágnerovi. Foto: Markéta Volfová

Ke svému významnému výročí skauti uspořádali výstavu v Městském muzeu. „Naleznete zde fotografie, odznaky, součástky krojů, původní kroniku z roku 1919 a unikátní soubor jaroměřských a josefovských skautských vlajek,“ vypočítává vedoucí střediska Zdeněk Bečák, a dodává, že výstav potrvá do 17. května.

Skauting byl ve své historii střídavě zakazován a povolován. „Žádnému totalitnímu režimu se nelíbí cílevědomí lidé. Nacismus i komunismus potřeboval slepé ovce, a to skauti nikdy nebyli a nebudou,“ vysvětluje Zdeněk Bečák, který během zahájení výstavy vyjádřil díky svému někdejšímu vedoucímu Josefu Vágnerovi. „To on mě nadchl pro skauting. Celý život čerpám z let, kdy nás vedl. Snažím se předat dál, co mě naučil,“ dodává Zdeněk Bečák.

Nedořešenou věcí ale zůstává skautský domeček u školní jídelny v Jaroměři. „Stát nám ho chce předat, ale trvá to už patnáct let. Je to velice zvláštní, pozemek je náš, přístavba je naše, ale na ten domeček stále ještě čekáme,“ říká Bečák.

Nejvýznamnější skautskou akcí v letošním roce bude Obrok – celorepublikové setkání skautů nad patnáct let v Josefově, které se koná už od 29. dubna do 3. května. Jaroměřští Junáci očekávají více než 1200 rovers a rangers. Markéta Volfová

20.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení