VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaromír Kovařík: Z dějin mysliveckého písemnictví

Východní Čechy - V pátek 9. září 2011 vydalo nakladatelství Druckovo pěknou knihu „Z dějin mysliveckého písemnictví“, o literárních dílech a autorech od starověku až po současnost.

3.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Zdeněk Koza

Autorem této pozoruhodné, hodnotné, přínosné a kvalitní publikace je docent MUDr. Jaromír Kovařík, CSc., současný nejproduktivnější český myslivecký historik a spisovatel, který se letos 24. září v plné duševní svěžesti dožil požehnaných 85 let. Původním povoláním je odborný lékař – neurolog, vysokoškolský pedagog a výzkumný pracovník (přes 400 vědeckých publikací), aktivní myslivec, lektor a zkušební komisař, myslivecký funkcionář (včetně C.I.C. - Mezinárodní rady pro lov a ochranu zvěře), člen redakční rady časopisu Myslivost, nositel osmi mysliveckých vyznamenání. Erudovaný publicista z oboru dějiny myslivosti, myslivecká kultura, zvyky a tradice je autorem 13 samostatných odborných mysliveckých monografií a spoluautorem dalších 11 knih.

Jeho pětadvacátá monografie s výstižným názvem Z dějin mysliveckého písemnictví má v pevné vazbě formátu B5 248 stran, 160 černobílých dobových ilustrací a dvě barevné reprodukce na přední a zadní přídešti knihy.

Kniha shrnuje literární žeň Kovaříkových studií, článků, statí uveřejněných většinou buď k výročí vydání pojednávaného díla, anebo k význačným výročím – připomínkám životních dat, jak píše vydavatel v Předmluvě. Toto literární bohatství bylo publikováno v mysliveckých časopisech, kalendářích, sbornících a monografiích. Soubor originálních textů dosud rozptýlených soustředili do tohoto díla.

U každé stati je stručný bibliografický odkaz na pramen, kde byla stať poprvé publikována buď celá nebo ve výtahu. Ke čtenáři se tak dostává obrovské množství informací publikovaných za 32 let od roku 1979 do roku 2010.

Kovaříkova knižní novinka je tedy soubor a souhrn jeho už otištěných statí (1979-2010) komplexně, systematicky a souhrnně pojednávajících o jednotlivých mysliveckých literárních dílech i autorech od starověku až po současnost, a to to jak světových, zahraničních, cizojazyčných, tak i českých literaturách v historickém kontextu.

V první části knihy autor uvozuje nejstarší starověké dílo Kynégetiokos do řeckého spisovatele Xenofóna, který žil v 5.-4. století před Kristem a končí současnými českými odbornými i beletristickými autory.

Po Předmluvě vydavatele následuje už autorův text. J. Kovařík rozdělil problematiku do dvou okruhů. Nejprve pojednává o cizojazyčných dílech a autorech, ve druhé části pak o českých v dějinné posloupnosti. Vždy předcházejí souhrnné, syntetické statě a pak následují analýzy konkrétních děl a autorů. J. Kovařík postupuje systematicky od souhrnných přehledů, od syntézy k analýze konkrétních autorů a jejich děl.

Začíná starověkem, antickou literaturou, nejstarším a prvním mysliveckým spisem Kynégetikos, dílem řeckého nejslavnějšího „loveckého autora” starověku Xenofóna, dílem o lovu a loveckých psech, spisem starým 23 století. Zmiňuje dílo římského básníka Ovidia a lov v antické mytologii. Dále přibližuje cizojazyčná díla a autory středověku, baroka, cizojazyčné písemnictví 19. století a 20. století 10 zahraničních států včetně USA.

Větší polovina textu je věnována českému mysliveckému písemnictví. Po souhrnných statích J. Kovařík zpracovává díla středověku a baroka (Klaret, Císařská instrukce Rudolfa II.a myslivost v díle jezuity B. Balbína). Podrobně ztvárňuje české písemnictví 19. století a slavné autory 19. a 20. století (např. J. Ev. Chadt Ševětínský, Jan Vrba, J. Tomeček ad.). V souhrnném abecedním výtahu následuje slovník Odborní spisovatelé a beletristé 19. a 20. století”.

Závěr knihy se zaměřuje na mysliveckou poezii a myslivecké časopisy.

Kapitolka O autorovi představuje slovem i dvěma fotografiemi autora této monografie.

Poslední Kovaříkova kniha s řadou dokumentárních obrázků a ilustrací může sloužit jako vhodný dárek k Vánocům pro pravověrné myslivce a přátele přírody. (Jiří Uhlíř)

3.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení