VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je Den Země. Zkuste měřit průhlednost vody

Náchodsko - Zjistit míru průhlednosti vody v Česku. Takový cíl si vytyčily pro svůj společný projekt orientovaný na záchranu ohroženého druhu – potápky černokrké – Česká společnost ornitologická (ČSO), Výzkumný ústav T. G. Masaryka (VÚV T.G.M.) a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřiF UK). Připojit se k nim může takřka kdokoli.

22.4.2016
SDÍLEJ:

Sinice. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

„I v tomto roce bychom rádi nasměrovali aktivitu dobrovolníků na dva hlavní termíny měření, a to na druhou polovinu dubna a na druhou polovinu června," sděluje Katarína Slabeyová, koordinátorka kampaně z ČSO.

Termíny, které uvedla, odpovídají klíčovým obdobím během hnízdní sezony ohrožené potápky černokrké – tj. začátek hnízdění a období krmení mláďat.

Zákal a zbarvení

S tmavě zelenou vodou v rybníku se setkal snad každý z nás. Zákal a zbarvení vody však není problémem pouze pro rekreanty během horkých letních dnů, mnohem větší komplikace způsobuje ptákům, obojživelníkům, bezobratlým, rostlinám, i rybám. V každém rybníku může být jen tolik zelených řas či sinic, kolik je ve vodě fosforu, klíčové živiny. „Fosfor se dostává do vody zejména s odpadními vodami z měst a obcí, hnojením rybníků při chovu kaprů a erozí orné půdy," upozorňuje Daniel Fiala, hydrobiolog z VÚV T.G.M. Vysoký přísun živin do vody má neblahé důsledky. Způsobuje nejen intenzivní zákal řas, ale i toxických sinic. Následně dochází k nedostatku kyslíku vinou jejich rozkladu, což může vést až k úhynu ryb. Nejhorší kvalita vody bývá na konci léta. Příliš vysoký počet nasazených ryb dokáže zcela zlikvidovat drobné vodní bezobratlé, což má za následek přemožení mikroskopických řas a následně sníženou průhlednost vody. Kapři při hledání potravy ryjí v bahně na dně, čímž ničí vodní rostliny a zároveň dále zvyšují zákal vody.

Povzbudivý stav

Prostřednictvím on-line formuláře na stránce voda.birds.cz bylo v loňském roce zadaných celkem 686 samostatných měření z 353 různých lokalit po celé republice. „Zapojili se jednotlivci, žákovské i jiné zájmové kolektivy, měření průhlednosti se dokonce stalo i tématem seminárních prací," říká Slabeyová. Výsledky jednotlivých měření z roku 2015 i souhrnné výsledky po okresech jsou k dispozici na stránce voda.birds.cz.

„Zapojení lidí je pro nás velikou motivací i povzbuzením. V tomto roce bychom rádi oslovili dobrovolníky a získali údaje z co největšího počtu nádrží ze všech koutů republiky – pro vytvoření obrazu o kvalitě vody stačí jen dvě nebo tři měření," dodává.

Vaše „laboratoř"

Pro pochopení, co stojí za sníženou průhledností vody, si můžete sami vyzkoušet dva jednoduché postupy. Prvním je zhodnocení barvy vody. „Zelený zákal indikuje rozvoj fytoplanktonu, hnědý či šedohnědý zákal může svědčit o zvířeném sedimentu, žlutohnědá barva je pak typická pro vody s organickým výluhem, jako jsou rašeliniště nebo lesní rybníky," shrnuje hydrobiolog Martin Černý z PřiF UK.

V případě zřetelně zelené vody, tedy s dostatkem fytoplanktonu, lze i jednoduše otestovat, je-li tvořen převážně sinicemi nebo řasami. Jediné, co budete kromě Secchiho desky potřebovat, je průhledná PET lahev, do níž naberete vodu ze zvoleného rybníka. „Pro sinicový test pak stačí nechat lahev několik minut stát a sledovat, zda zůstává fytoplankton rovnoměrně rozptýlen ve vodním sloupci – to indikuje zelené řasy, nebo zda vyplouvá k povrchu, kde může vytvořit i kompaktní koláč – to v případě většího množství sinic," dodává Černý.

Autor: Redakce

22.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Boj o život kočky dopadl dobře, hasiči zachránili nešťastnou Mařenu

Česká Skalice - Na zdejší poměry velmi raritní výjezd absolvovali v pondělí odpoledne českoskaličtí dobrovolní hasiči. Záchrana z výšky se totiž v České Skalici nekoná příliš často.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

Náchodsko - Fotbalový Jopeco Okresní přebor mužů má za sebou úvodní mistrovské kolo.

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v srpnu roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení