VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je osud pošty ve Slatině navždy zpečetěn?

Slatina nad Úpou – Obyvatelé této menší obce na Náchodsku našli čtyři dny po Štědrém dnu, konkrétně 28. prosince 2010, ve svých poštovních schránkách oznámení, ve kterém se píše, že od prvního ledna 2011 bude Česká pošta ve Slatině nad Úpou uzavřena. Jak bylo v oznámení avizováno, tak se také následně stalo. Pošta v této obci již tři týdny nefunguje.

21.1.2011
SDÍLEJ:

Přímo v Obecním úřadě (na snímku) je od ledna zřízeno výdejní místo České pošty. Zásilky občanům vydává starostka.Foto: DENÍK/Eva Benešová

To, že byla pošta zrušena, neznamená, že by byli obyvatelé obce ošizeni o využívání poštovních služeb. Využívat jich mohou i nadále, avšak mají to poněkud ztížené a daleko složitější než ti lidé, v jejichž obci funguje pošta normálně.

Česká pošta zřídila na Obecním úřadu ve Slatině nad Úpou výdejní místo, přičemž dopisy občanům vydává od ledna starostka obce Marie Pokorná, a to v určených dnech a hodinách. Za to, že je v obci zřízeno výdejní místo, platí Česká pošta obci částku ve výši 1470 korun. Tyto peníze náležejí starostce za to, že lidem vydává zásilky.

Někteří občané byli skutečností, že se ruší pošta bez jejich vědomí, notně pobouřeni. Mnozí si mysleli, že poštu zrušila obec. „Je to rozhodnutí České pošty, obec s tím nemá nic společného,“ řekla Deníku tři dny před koncem loňského roku Helena Adamcová z České pošty, manažerka obvodu Náchod.
Lidé chtějí svou poštu zpět, dokonce požadují její znovuotevření od 1. února.

Lidé chtějí, aby byla pošta od února otevřená

Do redakce Náchodského deníku nám v tomto týdnu přišel dopis, který je podepsán jako „občané obce“. V dopise se mimo jiné píše: „Kdo nám důchodcům a lidem bude platit telefony, když budeme žádat opakované doručování? Kdo nám donese avizované zásilky uložené na obci z pondělí a ze středy v úterý nebo ve čtvrtek, když je obec zavřená a doručovatelky se k zásilkám nedostanou? Toto telefonování je k ničemu. To jsou pro nás vyhozené peníze, a tak velké důchody nemáme! Nutili jste nám účty a teď nás výběr bude stát o 28 korun více (zatím, než autobus zdraží)! Kde je to ostatní, co jsme si ještě mohli na poště koupit? Žádáme, aby byla znovuotevřena k 1. únoru 2011! Mysleli jsme si, že starostka a zastupitelé jsou pro obec a občany, a ne pro sebe.“

Tento dopis, který přišel do naší redakce, ale podle starostky obce Marie Pokorné k nim na Obecní úřad ve Slatině nad Úpou nedorazil. „Ne, žádný dopis od občanů, ve kterém by se psalo, že požadují otevření pošty od února, nám nepřišel,“ uvedla.

Jak dodala, současný systém, kdy si lidé chodí pro zásilky přímo k ní na obecní úřad v určených hodinách (v pondělí a ve středu dopoledne, v tytéž dny, a navíc ještě v pátek odpoledne) zatím funguje bez problémů. „Samozřejmě, nějaký čas potrvá, než se s tímto novým systémem všichni sžijí,“ připustila. Zároveň dodala, že lidem byl Českou poštou tento týden vhozen do schránek leták, na kterém je vysvětleno, jak komunikovat s poštovními doručovatelkami ohledně například placení složenek či podání doporučených dopisů a podobných služeb. „Lidé nemusejí nikam telefonovat, stačí, když napíšou své požadavky na papírek a ten vhodí do schránky, kde si jej doručovatelky pošty vyzvednou a přečtou,“ uvedla starostka Pokorná.

Jak zároveň zdůraznila, rozhodnutí ohledně uzavření pošty v jejich obci pochází ze strany České pošty, nikoliv ze strany obce, jak si někteří z občanů mylně myslí. „My jsme s tímto rozhodnutím nemohli již nic dělat, pouze jsme mohli přistoupit na to, že se zde zřídí výdejní místo, na což jsme přistoupili,“ vysvětlila Marie Pokorná.

Na otázku, zda si myslí, že by se na nátlak občanů mohla pošta v jejich obci opět otevřít, odpovídá: „Osobně si myslím, že pokud se Česká pošta už jednou rozhodla a poštu zde zrušila, tak ji zde již znovu neotevře.“

Jak nám řekla Marta Selicharová, tisková mluvčí odboru komunikace České pošty s.p., od 1. ledna 2011 funguje v obci Slatina na Úpou výdejní místo typu I. na obecním úřadu. „Před zřízením výdejního místa došlo k jednání se zástupci obce. Obecní zastupitelstvo náš návrh schválilo. Současně každý den dopoledne zajíždí do obce mobilní obslužné místo. Občanům obce přiváží všechny zásilky, důchody a zajišťuje plně i ostatní poštovní služby. Zásilky, které nemohou být občanům doručeny, jsou pak uloženy na výdejním místě, kde si je lidé mohou ve stanovenou hodinu vyzvednout,“ řekla nám včera mluvčí Selicharová.

Jak dále uvedla, pošta v obci Slatina byla zařazena do projektu optimalizace poštovní pobočkové sítě České pošty. Důvodem byl především nízký zájem obyvatel obce o poštovní služby poskytované místní pobočkou. „V současné chvíli nemá Česká pošta žádný důvod měnit formu poštovní obsluhy v této obci,“ zakončila Marta Selicharová.

Někteří lidé si chodili kupovat na poštu noviny. Od 26. ledna 2011 budou některé noviny k dostání v tamním obchodě Heleny Medkové.

(Ti, kteří by si chtěli Náchodský deník předplatit a mít ho každé ráno ve své schránce, se mohou informovat u Evy Benešové na tel. 602 139 105 o možnostech předplatného s dárky).

Autor: Věra Sýkorová

21.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Vlčí hlídky budou hledat vlky. Houbaři na ně narazili, aniž by chtěli

Broumovsko - Důkazy o dalším rozmnožování vlků na Broumovsku ale i v dalších částech České republiky hledá Hnutí DUHA s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení