VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je po volbách: To jako že zmizí korupce?

Náchodsko - V nedávném příspěvku s názvem „Je po volbách?“ jsem nastínil zásadní problém naší společnosti: Jde o jakýsi hybrid, postavený sice na demokratických pravidlech, avšak s nedemokratickými hráči.

18.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Tato hybridní forma nedokáže produkovat jiné výsledky, než jaké ukazují dlouhodobá čísla: propad, deficit, či chceme li – společný dluh… Není přitom nutno ovládat makroekonomiku k pochopení zásad kupeckých počtů - ty mají být každému „správci“ vrozené, v opačném případě by mu vlastní soudnost neměla dovolit ucházet se o výkon veřejné funkce…

O platnosti takových vět si můžeme nechat jen zdát. Žádného realistu nepřekvapí, že naše veřejné hospodaření začíná být přirovnáváno k Řecku, avšak s jedním podstatným rozdílem: Protože naše kultura dědí z marxistického myšlení, nedojde v Čechách k něčemu takovému, jako u „kolegů“, to jest, že by se veřejné prostředky rozdávaly v podstatě všem. Tuzemskou specialitou je pravý opak Řecka: U nás se většina z veřejných prostředků k lidem nedostane…

To, co nám naši manažeři předkládají jako své zásluhy, je ve skutečnosti „odhozená kost“: Veřejnosti jsou za astronomicky zaplacené částky předkládány hodně slabé výsledky a troufalost zainteresovaných přesně odpovídá jejich kultuře: Ještě se svojí prací chlubí… Na druhou stranu ale můžeme být rádi, že je někdo ochoten pro nás (za nás) budovat a my se nemusíme starat - můžeme v klidu fungovat; jak velí náš zvyk: Řídit se vůlí shora… Pak se ale nemůžeme podivovat nejen narůstající byrokracii, ale především výsledkům veřejného hospodaření. Má dáti - dal jsou tak rozdílná čísla, že nelze jinak než si položit otázku: Kam až budou zkoušet předkladatelé akcí šroubovat částky, které jim zastupitelé ochotně (pro blaho občanů?) posvětí?

Na každém kroku slyšíme o korupci. Dokonce, ač to je k smíchu (nebo troufalé?), se jí politikové zaštiťují - korupce je před volbami součástí jejich „know-how“; každý soudný však musí vědět, že sami sebe „nezavřou“… Ostatně - není ani proč: V socialistickém Česku se věci dějí „samy“, a proto se samy ztrácejí i peníze a zřejmě proto se po nich nikdo neptá. A proto také nemohou existovat konkrétní odpovědní…; chtělo by se říct: marx-leninismus jak z učebnice! Když pohlédneme na libovolný případ, ověříme si tím, že nakonec u nás žádná korupce neexistuje; přesně dle hesla „Co nelze prokázat - to se nestalo!“ Zamyslíme-li se alespoň minimálně, musíme si uvědomit kvalitu takové argumentace…

Občan věří v existenci nějakých automatických efektů: Tím, že proběhnou nové volby, zmizí současně korupce… (poslanec to přece sliboval!). NESMYSL. Takovým myšlením totiž vytváříme ty nejideálnější podmínky pro její zdárné fungování. Občanská „nápomoc“ stojí také na tom, že běžný smrtelník nemá představu, co konkrétně vlastně korupce znamená; proto, když neví na co, nemůže reagovat - natož pak účinně. Nekladení odporu je politikovi vítaná podpora…

Zpronevěra veřejných prostředků má více specifických podob, ale v zásadě jde o dvousměrnou korupci: Veřejné prostředky mizejí „nahoře“, stejně jako „dole“, při místních akcích a také aktivitách různých „agentur“, fungujících pro potřeby veřejnosti. Sto tisíc korun za jednu stránku průzkumu je téhož rodu jako dvacet tisíc za jeden tisíci-korunový věšák, nebo bezmála dvacet milionů za vydlážděný „plácek“ apod.

V občanovi je vesele živeno mínění, že korupce se týká nějakého dávání úplatků… Je pravda, že podplácení k ní patří, ale jde jen o vnitřní pravidlo této hry politiků, komunálních poslanců a dalších zúčastněných - jde o konkurz na účasti… (Jedni zajišťují zdroje financí včele s veřejnými, druzí aktivitu posvětí, proúřadují a další se podílejí na její realizaci.)

Sledování a postižení tak složitého a provázaného mechanismu je nad schopnosti občana - z toho důvodu je od-krývání interních, neviditelných (to jest nekontrolovatelných) kroků, úlohou zastupitele… Ze stejného důvodu, že nemůžeme dohlédnout až „nahoru“, volíme si pak manažery do vyšších orgánů veřejné správy. Je totiž logické, že nelze sledovat něco, co nevidíme… (a tudíž neexistuje).

Co ale sledovat můžeme všichni, jsou konkrétní výsledky - již zmíněné „má dáti - dal“. Každý „kupec“ dokáže posoudit, jaké jsou náklady - a co za ně „manažeři“ pořídili…

Mínění, že volič musí korupci dokládat, se hodí v průběhu čtyř let mandátu. Cesta je ale opačná: Stačí ovládat základní počty - a po svém zastupiteli požadovat dodržování zákona, podle něhož je povinen hájit zájmy občanů (to znamená většiny). Ve věcech samosprávy nemusíme totiž nic dokládat - občan není u soudu, ve věci „státní“ záležitosti. Občan může naopak po svém zastupiteli chtít…, a pokud to nepomůže, má dvě možnosti (jako ve všem) - přičemž jedna z nich je přímo vrcholná: Za několik měsíců bude mít právo rozhodnout! Od komunálních politiků se proto dá očekávat nasazení hodné národních umělců - především v oboru herectví, „malování obrazů“ a českého specifika „já nic - já muzikant“ … Je třeba mít na paměti, že předvolební komedie a lži nejsou ničím jiným než odrazem chtění veřejnosti; marxismus je totiž postaven na iluzích - avšak demokracie na konkrétní aktivitě občana…

(Petr Staněk, Broumov)

18.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení