VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiráskův Hronov zvedá oponu

Hronov - Až do 8. srpna se na třech festivalových scénách představí 34 divadelních souborů.

30.7.2015
SDÍLEJ:

Marcela Kollertová.Foto: Jiří Mach

Přípravy na 85. Jiráskův Hronov, nejstarší kontinuální divadelní přehlídku v Evropě a pravděpodobně i na světě, jsou ve finále. Festival amatérského divadla bude oficiálně zahájen v sobotu v patnáct hodin před Jiráskovým divadlem v Hronově. První opona devítidenního maratonu nejúspěšnějších inscenací vzešlých z celostátních přehlídek se však divákům otevře už v pátek.

„Na letošním Jiráskově Hronovu se na třech divadelních scénách představí třicet čtyři amatérských souborů z celé republiky. Přijedou ale i zahraniční hosté, a to z Ruska a ze Slovenska. Během festivalu bude jenom v hlavním programu odehráno osmdesát osm divadelních představení. Diváci si tak mají příležitost vybrat z bohaté nabídky," říká ředitelka festivalu Marcela Kollertová.

Na hronovských jevištích budou zastoupeny všechny žánry. K vidění budou inscenace činoherního, experimentujícího, studentského a loutkového divadla, chybět nebude ani divadlo poezie či divadlo hudební.

„Letošní program je opravdu nabitý  a myslím, že do Hronova byly nominovány samé kvalitní inscenace. Většinu z nich jsem osobně viděla a těším se, že snad najdu chvilku a na některé se podívám ještě jednou," dodává ředitelka.

Mimo hlavní festivalový program je připraveno i několik mimosoutěžních představení. Pro návštěvníky je připraven rovněž bohatý doprovodný program, který se bude konat z větší části na přírodním pódiu v parku Aloise Jiráska.

„Jelikož je to v letošním roce půlkulatý ročník, tak jsem se snažila sestavit i doprovodný program tak, aby byl pro návštěvníky festivalu velmi lákavý," doplňuje Kollertová.

V letošním roce nastal pořadatelům jeden problém navíc, a to s ubytováním návštěvníků a vystupujících. Internát po bývalé hotelové škole už nebylo možné využít, tak se musely hledat nové ubytovací kapacity.

Ubytování přidělalo pořadatelům starost

„Trochu byl problém s ubytováním, ale vše se úspěšně vyřešilo. Běžný návštěvník bude ubytován na internátě polygrafické školy ve Velkém Poříčí a soubory mají zajištěno ubytování na internátě v Náchodě," upřesňuje Kollertová.

Jak říká, tak problém by neměl být ani s přesunem mezi dějištěm festivalu a ubytováním.

„Sponzor festivalu, náchodská dopravní společnost CDS, poskytla festivalový autobus, který bude jezdit kyvadlově jak ráno, tak i v nočních hodinách. Dále bude k dispozici i festivalové taxi, které bude přepravovat zejména návštěvníky na ubytovaní do Velkého Poříčí. Když bude potřeba, tak pojede i do Náchoda," vysvětlila ředitelka festivalu.

Jak dodala, pro případné zájemce je ještě několik ubytovacích kapacit volných. Ubytování není sice v centru, ale doprava  je zajištěna. Návštěvníci se prý nemusejí obávat a mohou přijet i na několik dnů.

Jiráskův Hronov má nový almanach

K letošnímu jubilejnímu 85. ročníku vydává organizace NIPOS almanach, reflektující posledních pět ročníků festivalu. Stěžejní studii o současné podobě amatérského divadla napsal divadelní teoretik profesor Jan Císař. Dále obsahuje texty třiceti osobností spjatých s Jiráskovým Hronovem napříč jednotlivými druhy a generacemi, faktografii a obrazovou část.

Pořadatelem Jiráskova Hronova je Národní informační středisko pro kulturu, jeho útvar ARTAMA (NIPOS-ARTAMA) a město Hronov ve spolupráci s Kulturním a informačním střediskem Hronov. Akce se koná pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana. Stejně jako v minulých letech i letos očekávají pořadatelé příjezd okolo tisícovky přímých účastníků včetně seminaristů a dalších zhruba devět stovek návštěvníků.

Podrobný program 85. Jiráskova Hronova můžete sledovat i na servisní straně Náchodského deníku.

Jiráskův Hronov - program:
HRONOV - NÁMĚSTÍ ČSA:
The Bugles – Beatles revival: Koncert jedné z nejlepších českých revivalových skupin. Tisícovkám fanoušků přináší možnost zažít atmosféru živých vystoupení hudební legendy naživo.
Pátek 31. července ve 21.15.
Slavnostní zahájení 85. Jiráskova Hronova
The Tap Tap – kapela studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu
Sobota 1. srpna v 15.00.

PARK ALOISE JIRÁSKA:
Sobota 1. srpna: 17.00 – Koletova hornická hudba
Koletova hornická hudba ze  Rtyně v Podkrkonoší, podle věku stará dáma české hudby. Budete určitě mile překvapeni množstvím mladých muzikantů i zpěváků a věříme, že i spokojeni s programem a atmosférou.
20.00 – Sahar - Profesionální taneční vystoupení skupin orientálních tanců.
Neděle 2. srpna: 15.00 – Hrnečku vař!, Otesánek a Budulínek
Divadýlko Mrak Havlíčkův Brod
Loutkové představení pro děti, kterým provedou diváky Lojza a Líza.
17.00 – Jazz Generation Náchod - Tato desetičlenná formace navazuje na odkaz jazzové tradice regionu a ve svém repertoáru najde místo respektive každý hudební směr, který se od jazzu odvíjí nebo jím byl ovlivněn.
18.15 – Saturday Morning Band
19.30 – Swing Sextet Náchod - Hostem bude Valerij Kiselev - klarinetista z jazzové akademie Moskva, sólista filmového orchestru Moskva
20.45 – Big Band - Se svými sólisty Bohdanem Janeczkem (Polsko), Vladimírem Charitonovem a Andrew Lee Davidsonem (USA)

JIRÁSKOVO DIVADLO:
Pátek 31. července: 18.30 – Jak se vám líbí, jak se vám líbí?
Divadelní klub Jirásek Česká Lípa
Slavná Shakespearova komedie v netradičním pojetí.
Sobota 1. srpna: 14.00 a 16.30 –  Bláha a Vrchlická
Spomal Malenice
Neděle 2. srpna: 16.30 a 20.00 – Advent
DS Jana Honsy Karolinka

SÁL JOSEFA ČAPKA:
Sobota 1. srpna: 16.30 a 22.00 –  Vyskočit z kůže
OLDstars Praha
Neděle 2. srpna: 16.30 a 21.00 –  Upokojenkyně
V.A.D. Kladno

SOKOLOVNA:
Sobota 1. srpna: 19.00, 20.30 a 22.00 –  Osmý hřích je drzost
Rámus Plzeň a Krtek Plzeň
Neděle 2. srpna: 14.00, 19.30 a 22.50 – S úsměvem nepilota
Kočovné divadlo Ad Hoc

Autor: Jiří Mach, Redakce

30.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Boj o život kočky dopadl dobře, hasiči zachránili nešťastnou Mařenu

Česká Skalice - Na zdejší poměry velmi raritní výjezd absolvovali v pondělí odpoledne českoskaličtí dobrovolní hasiči. Záchrana z výšky se totiž v České Skalici nekoná příliš často.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

Náchodsko - Fotbalový Jopeco Okresní přebor mužů má za sebou úvodní mistrovské kolo.

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v srpnu roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení