VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Škvorecký stále zůstává v myslích i srdcích Náchoďanů

Náchod - Třetího ledna uplynuly tři roky od úmrtí významného českého spisovatele Josefa Škvoreckého. V myslích a srdcích mnoha obyvatel města však tento slavný náchodský rodák stále zůstává. Připomínají ho tady nejen socha na Masarykově náměstí, ale i bysta v městské knihovně či pomník na Staroměstském hřbitově.

12.1.2015
SDÍLEJ:

V neděli 11. května ve 13 hodin na náchodském Masarykově náměstí slavnostně odhalili sochu Josefa Škvoreckého.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Památník Josefa Škvoreckého na Staroměstském hřbitově v Náchodě.A právě tam, na hrobě jeho rodičů byl v dubnu loňského roku odhalený památník v podobě otevřené knihy s daty Josefa Škvoreckého. Autorem pomníku je Luboš Mědílek z Řešetovy Lhoty. „Dnešek je jednou z příležitostí, jak chceme slavnému rodákovi vzdát hold," řekl tehdy při odhalení pomníku starosta Náchoda Jan Birke a poděkoval člence městského zastupitelstva Věře Vlčkové, která s nápadem na zhotovení pomníku vedení města oslovila.

V městské knihovně v půjčovně v přízemí je stálý „koutek Josefa Škvoreckého" s bustou od Jindřicha Roubíčka. Ten svou práci na bystě započal už před zhruba šestnácti lety, při návštěvě Josefa Škvoreckého ve vlasti a rodném městě. Ze svého náročného a nabitého programu vyšetřil spisovatel čas a postál umělci a současně i příteli sochařovi modelem.

„Měl jsem to štěstí, že jsem začátek tvorby mohl dělat přímo podle něho, poté jsem si pořídil důkladnou kvalitní fotodokumentaci a hlavu dodělával podle obrázků," informoval Jindřich Roubíček před třemi lety, kdy bystu dokončoval.

„Měli jsme k tomu účelu propůjčenou místnost v divadle, aby Škvoreckého nezdržovaly a neunavovaly přesuny do mého vzdáleného ateliéru, a v průběhu tvorby jsme oživovali společné vzpomínky z minulosti," rozpomenul se sochař a dodal, že vytvořit tuto bystu bylo jeho velkým přáním nejen proto, že byl spisovatel náchodským rodákem, ale i světovou osobností.Sochař Jindřich Roubíček dokončil bystu Josefa Škvoreckého.

Nejvýraznějším a nepřehlédnutelným počinem, který připomene Škvoreckého i všem turistům a návštěvníkům centra města, je socha spisovatele v nadživotní velikosti, sedícího na lavičce ve svém typickém posedu a s lehkým úsměvem na rtech. Zhotovil ji sochař Josef Faltus ze Záryb u Kostelce nad Labem.

Předlohou se umělcovi stala fotografie pořízená v 80. letech ve Varšavě, na které je spisovatel ve věku přibližně šedesáti let zachycený spolu s s muzikologem, publicistou a překladatelem Lubomírem Dorůžkou. „Zkoumal jsem ale více Škvoreckého fotografií z různých období, četl jsem například Zbabělce, dostával jsem se do atmosféry," uvedl v květnu při odhalení sochy Josef Faltus.

Lavička, na kterou může kdokoliv usednout a vyfotografovat se spolu se spisovatelem, stála radnici 817 tisíc korun.

Autor: Regina Hellová

12.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sletová štafeta putovala nejen Náchodskem.
12

Sletová štafeta putovala nejen Náchodskem

Houby. Ilustrační foto.

Houbaři riskují zdraví. Vstupují do lesů, kam je zakázán vstup

Pády už tlumí nová odpružená podlaha

Náchod - Vyroste v Náchodě nový Lukáš Krpálek?

Pevnost Boyard byla dětským snem. Ten se možná vyplní

Náchodsko - Když David Líbal z Bezděkova nad Metují jako malý kluk sledoval v televizi soutěž z Pevnosti Boyard, začal snít o tom, že se tam jednou také dostane. Nyní se sen možná stane skutečností.

Po sestupu mohl být start do sezony sebevědomější

Náchodsko - Po sestupu z nejvyšší soutěže se kuželkáři Červeného Kostelce představili v prvním druholigovém zápase v Přelouči, kde hraje své domácí zápasy Sadská. Novou sezonu začínají třetiligoví náchodští muži tradičně doma a nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy na „rozjezd“ nového ročníku přivítali pražskou Konstruktivu.

Žadatel zapomněl do příjmu uvést přeplatek za elektřinu, podporu na bydle

Broumovsko - Dávky státní sociální podpory, podle policejního šetření získané neoprávněně, bude muset vrátit a ještě se zodpovídat z jejich nárokování 37letý muž z Broumovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení