VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam míří naše labutě? Pomožte mapovat jejich pohyb v regionu

Východní Čechy - Výzkumy v ornitologii nám obecně přinášejí informace o tom kde, kdy a jak ptáci žijí, jak jim lidská činnost škodí nebo prospívá nebo jak ptáci prospívají či škodí našim zájmům.

10.9.2009
SDÍLEJ:

Labutě.Foto: Tomáš Diviš

Výsledky těchto studií nám dávají odpovědi na otázky, jak se chovat, abychom ptákům a přírodě pomohli nebo jim alespoň neškodili. Jsou to odpovědi, které bychom měli znát, protože změny ve výskytu a početnosti živých složek přírody nám poskytují zprostředkované informace o stavu prostředí, které obýváme i my sami.

Už druhým rokem spolupracují ornitologové z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické při Vč. muzeu Pardubice s polskými kolegy a přáteli z Poludniowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na výzkumu labutě velké. Výzkum je realizován odchytem ptáků, kteří jsou označeni na nohou hliníkovým kroužkem, případně i plastovým kroužkem pro snadnou identifikaci.

Projekt zkoumá věrnost labutí hnízdištím a zimovištím a její závislost na stáří ptáků, přesuny labutí na hnízdištích, pelichaništích a zimovištích, tvorbu a soudržnost párů, rozptyl sourozenců a pod. Při odchytech jsou ptáci také měřeni a váženi, zjišťován jejich věk, pohlaví a zdravotní stav. Program probíhá teprve druhým rokem, ale už teď začínají přibývat cenné informace o pohybech a přesídlování našich ptáků a s počtem označených labutí a přibývajícím časem jich bude stále více.

Doposud se výzkum labutí soustředil na odchyt, kroužkování a sběr dat na ptácích odchycených na hromadných zimovištích v Hradci Králové a v Pardubicích kde bylo v lednu 2008 a v lednu 2009 okroužkováno 128 ptáků. V letošním roce výzkum pokračoval odchytem rodin s mláďaty na hnízdištích a nehnízdících ptáků na pelichaništích.

Ve dnech 25. až 27. září pracovala skupina devíti polských ornitologů vedená Pawlem T. Dolatou a dvojice východočeských ornitologů Tomáš Diviš a Pavel Žďárek z Východočeské pobočky ČSO v okrese Náchod a jeho blízkém okolí a pak se polští přátelé přesunuli na Královéhradecko a Pardubicko.

Na území širšího Náchodska bylo odchyceno 45 labutí. Ptáci byli na levé noze označeni hliníkovým kroužkem s nápisem Národní muzeum Praha, písmeny LB a pořadovým číslem a na pravé noze plastovým žlutým kroužkem pro snadnou identifikaci označeným kódem tvořeným dvojmístným číslem a velkými písmeny HC.

Labutě se rády zdržují i na vodách uvnitř nebo poblíž lidských sídel, nejsou tam vůbec plaché a je tedy poměrně snadné přečíst nápis na plastovém kroužku a za lepších podmínek i na kroužku hliníkovém.
Prosíme proto všechny návštěvníky lokalit s výskytem labutí i všechny příležitostné pozorovatele tohoto našeho největšího ptáka, aby spolehlivě přečtené nápisy na kroužcích spolu s údajem o místě, datu a hodině pozorování zasílali na adresu: Vč. pobočka ČSO při Vč. muzeu Pardubice, Zámek č. 2, 530 02 Pardubice nebo na e-mail: vcpcso@centrum.cz. Všem zpravodajům už předem děkujeme za pomoc při poznávání biologie labutě velké a v její ochraně. (Tomáš Diviš)

10.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení