VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kanalizace pro Olešnici bude hotová ještě letos

Červený Kostelec – Rozlohou malé městečko nabízí řadu možností, jak si užít sport i kulturu. Je zde sportovní hala, knihovna i divadlo. Vedení města nezapomíná ani na příměstské části, kam patří například Olešnice, Bohdašín, nebo Stolín. I tam se výrazně investuje a pokračovat se má i letos. Slibuje to starosta Červeného Kostelce Petr Mědílek.

1.2.2012
SDÍLEJ:

Starosta Červeného Kostelce Petr Mědílek.Foto: Oldřich Nermuť

Pane starosto, co udělalo vedení města pro občany v uplynulém roce 2011?
Největší investicí bylo budování kanalizace v Olešnici, což je naše příměstská část. Až bude kanalizace hotová, bude sloužit pěti stovkám obyvatel. Budování páteřní sítě má pokračovat i letos, kdy by mělo dojít i k jejímu dokončení. Kanalizační přípojky se budují postupně, a to společně se sítí. Úplně hotové by měly být v roce 2013. Je to zatím naše největší investiční akce za posledních několik let. Celkový projekt si vyžádá 50 miliónů korun. V celkové ceně jsou započteny i kanalizační přípojky. V loňském roce jsme na tento projekt uvolnili 9 miliónů z rozpočtu města. Velkou část z celkové částky 50 miliónů pokryje dotace z Evropské unie. Další větší investiční akcí v objemu zhruba 3,5 miliónu korun byla rekonstrukce vodovodu v ulici Bratří Čapků ve Lhotě. Vodovod byl totiž už velmi starý a na jeho konci nebyl dostatečný tlak vody, takže se to měnilo celé, včetně přípojek.

Došlo i na cesty a komunikace?
Ano, opravovali jsme i komunikace. Na řadu přišla opěrná zeď v ulici Strmá. To stálo něco málo přes jeden milión korun. Další opěrné zdi jsme budovali v ulici Na Strži. Zde je komunikace, která vede v dost špatném terénu na stráni. A my počítáme s tím, že tam budeme v budoucnu dělat novou kanalizaci a vodovod. A než se začne „kopat“, je třeba cestu dostatečně zajistit proti sesuvu. Letos to byla již pátá opěrná zeď, kterou jsme zde nechali postavit. Stála 1,7 miliónu a není poslední. Ve zpevňování chceme pokračovat i v dalších letech, protože stav komunikace je velmi špatný. A existuje obava, aby nedošlo k sesuvům.

Zbyly finance i na opravy důležitých budov?
Došlo na stavební úpravy městské knihovny, konkrétně celého podkroví. Úpravami jsme získali prostor nejen pro potřeby knihovny ale také pro kostelecký vlastivědný spolek. Vznikla tak i muzejní část, kde budou shromážděny věci, jako jsou například archiválie, které musely být dosud uloženy v dost nevyhovujících prostorách. Všechny úpravy si vyžádaly více jak 3,5 miliónu korun. Úpravy hradilo město ze svého rozpočtu.
Další důležitou akcí bylo zateplení mateřské školy Větrník. Provedena byla výměna oken, venkovních dveří i zateplení celého pláště, včetně fasády. Celé to stálo 4,4 miliónu korun a dotace pokryla 3,2 miliónu.

Na co se můžou občané těšit letos?
Budeme, jak už bylo řečeno, pokračovat v budování kanalizace v Olešnici. A nově zahájíme stavbu technické infrastruktury k rodinným domům v lokalitě Na Větrníku. Jedná se o budování přípojek vody, plynu i elektřiny pro stavbu sedmi domů. V plánu je však i stavba kanalizace na Bohdašíně a ve Stolíně. S Bohdašínem počítáme v roce 2013. Letos máme na přípravu tohoto projektu vyčleněno zhruba 600 tisíc. A budeme v této souvislosti žádat i o dotaci z EU. Věřím, že se ještě letos tyto dotace znovu „otevřou“. S kanalizací ve Stolíně, která bude rozsahem menší, počítáme až v roce 2015. O dotaci budeme žádat Ministerstvo zemědělství ČR. Uvidíme jak v obou případech při žádosti o dotace uspějeme. Až to určí, kdy budeme moci s kanalizací v Bohdašíně nebo ve Stolíně začít.

Co kromě kanalizace obyvatelům zlepší život ve městě a okolí?
Opravovat chceme silniční obruby a chodníky. A to zejména okolo komunikace 1/14, která prochází celým Červeným Kostelcem. Od Ředitelství silnic a dálnic je přislíbeno, že provede částečnou rekonstrukci povrchu této silnice. Jejich je cesta a bílé pásy, nám patří obruby. Z naší strany však nakonec nepůjde jen o opravy obrub a chodníků. Přidají se opravy vodovodů a sítě veřejného osvětlení. A aby se nemuselo znovu kopat, vše je třeba provádět najednou. Opravy se dočkají například v ulicích Náchodská, nebo 17. listopadu. (jm)

1.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení