VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chybějící kanalizace může obcím znepříjemnit život

Náchodsko - Ani ve 21. století není samozřejmostí, aby všechny obce či některé části měst měly vlastní kanalizaci. Požadavky na tyto stavby jsou však v současné době značné a zejména menším obcím to působí velké problémy.

7.3.2008
SDÍLEJ:

S opravou ulice Kamenice byla položena také nová kanalizace.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Obec Božanov na Broumovsku leží v Chráněné krajinné oblasti. Vodovod zde sice mají a provádějí na něm postupné rekonstrukce, ale kanalizace tady stále chybí. Jak nám včera sdělil starosta Karel Rejchrt, novela zákona o odpadních vodách jeho obci poněkud zaskočila.


„Musím říct, že jsme nebyli připraveni. Tvrdilo se nám, že obec do dvou tisíc obyvatel kanalizaci mít nemusí. Nyní se to však změnilo. Pokud v obci kanalizace nebude, bude muset mít každá domácnost vlastní čistírnu odpadních vod,“ uvedl božanovský starosta. Případná centrální čistička v obci by podle něj byla ekonomickým šílenstvím. Nic rovněž neřeší vybudování kanalizace ve středové části obce, kde je největší koncentrace obyvatel. „Sice by platili vodné i stočné, ale byli by zároveň zvýhodněni před ostatními domácnostmi,“ tvrdí Rejchrt, který zatím neví, jak se bude celá věc řešit. V tomto ohledu se bude muset nad kanalizací zamyslet zastupitelé této obce.


Starosta Rejchrt si myslí, že se 350 obyvatelům i bez kanalizace žije v obci dobře. „Zlepšila se kvalita vody v potoce, kde žijí zase ryby a jiní živočichové, kteří tady v minulosti chyběli. Občané mají septiky nebo různá zařízení, která kanalizaci nahrazují,“ vysvětluje starosta Božanova a dodává, že v minulosti si státní statky dělaly co chtěly a mnohdy se podobné stavby budovaly i bez stavebního povolení.


Před stavbou kanalizace nyní stojí ve svých příměstských částech také Červený Kostelec. Ve městě samotném je nová kanalizace vybudována již několik roků a šlo patrně o nejrozsáhlejší investici v historii. Náklady dosáhly přibližně 170 milionů korun.

Kanalizace začíná být aktuální nutností, města a obce se na výstavbu připravují

Olešnice, Bohdašín, Stolín – Mstětín a ulice bratří Čapků ve Lhotě, to jsou příměstské části Červeného Kostelce, kde se připravuje výstavba nové kanalizace. Město v této souvislosti spoléhá na evropské peníze, protože tato rozsáhlá akce si vyžádá několik desítek milionů korun.


Jenom za projekty, které se v současné době připravují, bude utraceno řádově 1,3 milionu korun. „Rádi bychom to v letošním roce připravili do takového stadia, abychom mohli zažádat o peníze z evropských fondů,“ potvrdil nám místostarosta Karel Cejnar. Ten uvedl, že se v této věci stále jedná a město by rádo žadost o peníze podalo pro všechny příměstské části zároveň. Místostarosta je občanem Olešnice, takže ví, jak se tamním lidem bez kanalizace žije. „Dosud s tím nebyl žádný vážný problém. Existují septiky a trativody. Jsme si však vědomi toho, že se musí situace změnit a že nároky na životní prostředí stále stoupají,“ upozornil Cejnar. Samotný Červený Kostelec je městskou kanalizací vybaven už několik roků a vlastní společnost Voda. Ta se stará nejen o čistírnu odpadních vod ležící na okraji města, ale také o vodní a odpadové hospodářství. Právě příměstské části, až v nich bude kanalizace vybudována, budou napojeny na tuto čistírnu. „Bohužel máme problémy s pozemky kudy by měla nová kanalizace jít. Lidé se tomu totiž dost brání a neuvědomují si, že absence kanalizace má negativní dopad na životní prostředí, což si mnozí, kteří dělají problémy, příliš neuvědomují,“ dodal místostarosta.


Velkým problémem je chybějící kanalizace v severní části Husova náměstí v České Skalici. Řadu let vedou od zadního traktu domů většinou umělohmotné trativody po svahu směrem k řece Úpě. Právě v těchto místech kromě několika septiků kanalizace zcela chybí a různě pospojované roury nejsou vůbec dobrým příkladem pro ochranu životního prostředí. „Vytvořili jsme program nazvaný Odkanalizování aglomerace Česká Skalice. Jeho součástí je čistírna odpadních vod s dostatečnou kapacitou, která již městu slouží,“ prohlásil místostarosta Josef Daňsa. V současné době kanalizace chybí v příměstských částech Zájezd, Spyta, Zlíč, v severní části náměsti a v ulicích Podhradní, Nyklíčkova a Jiráskova. Projekty k územnímu řízení jsou už vypracovány. Také Česká Skalice v tomto směru využije možnosti získání evropských peněz. „Určitě nás netěší, že z některých domů na náměstí jdou odpadní vody po svahu k řece. To se musí řešit. S výstavbou kanalizace, která přjde na přibližně 60 milionů korun a 80 až 90 procent se dá získat z evropských fondů, počítáme v letech 2009 až 2010. Nyní probíhají přípravné práce,“ prozradil místostarosta Daňsa. Ten nevylučuje, že se na čistírnu odpadních vod připojí i okolní obce nebo jejich části jako například Žernov, Chvalkovice, Studnice, Velký Třebešov, Provodov, Kleny a možná také Říkov, který zatím neprojevil zájem.

Autor: Hynek Šnajdar

7.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení