VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klášter skrýval řadu unikátních fresek

Broumov /FOTO/ - V loňském roce prošel broumovský benediktinský klášter velkou rekonstrukcí. Při té příležitosti se restaurovaly také nástěnné malby, které byly skryty pod vrstvou ve dvacátém století zhotovené malby.

11.9.2015
SDÍLEJ:

BROUMOVSKÝ BENEDIKTINSKÝ KLÁŠTER zdobí zrestaurované fresky, které jsou unikátním dílem starých mistrů. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

O existenci fresek se prý vědělo už asi dva roky předem, kdy je odhalily sondy. Tím bylo také známo, kde přesně jsou a v jakém rozsahu. Na základě toho byl vypracován restaurátorský záměr na postup prací, které byly pro obnovení vzácných fresek nutné. V rámci revitalizace pětiny kláštera tak postupně docházelo k celoplošnému odkrývání jednotlivých maleb ve druhém patře a následně se přistoupilo k jejich restauraci. Restaurovány byly také malby v knihovně, které už však byly odkryty dříve.

„Restaurování samo o sobě už složité nebylo. Po odkrytí bylo zjištěno, že malba je v celkem dobrém stavu a byla kompaktní. Nechávala se tak ve stavu po odkrytí. Na některých místech ale došlo ke značnému poškození, když se ve dvacátém století do zdi zasekávala elektroinstalace. Tam se muselo hodně věcí zatmelit," řekl restaurátor David Zeman, který se na obnově vzácných maleb podílel.

Z jeho pohledu prý byla složitější obnova fresek v knihovně. Tam se dělal poměrně rozsáhlý nedestruktivní průzkum, který využíval obrazové metody jako například UV světlo. Ten prokázal druhotné přemalby z druhé poloviny 19. století.

Dvě vzácné malby se překrývaly

„Původní malba je z roku 1740 a je pravděpodobné, že jejím autorem je Jan Karel Kovář, významný barokní malíř, který pracoval pro benediktinský řád. Tam se také prokázalo, že původní freska je výrazně přemalovaná. Po dlouhých diskuzích se dohodlo, že se budou obě malby respektovat a bude se restaurovat jak dílo Karla Kováře, tak i freska přemalby. U druhé fresky není autor znám. I když kvalita přemalby nebyla moc kvalitní, i přesto došlo k dohodě, že se to bude respektovat," vysvětlil David Zeman.

Oprava takto unikátních kreseb je prý většinou dosti složitá, protože neexistují žádné podklady, jak původně dané dílo vypadalo. Ke každé opravě se tak musí přistupovat velmi individuálně.

„Vždy se zvažují různé okolnosti malby. Následně se zvolí ta nejpřijatelnější metoda opravy. Při restaurování se většinou držíme tradičních materiálů, ale nevyhýbáme se ani těm moderním. Naopak někdy to je i výhodnější," vysvětlil restaurátor.

Na obnově pracovali zkušení restaurátoři

Práce na obnově unikátních nástěnných maleb trvaly téměř tři čtvrtě roku. S restaurováním fresek se začalo vloni v lednu a práce skončily posledního října. Na obnově obrazů pracovalo po celou dobu šest až deset lidí. Vše to byli zkušení restaurátoři, kteří mají udělenou licenci od ministerstva kultury.

„Je to náročné na čas a trpělivost. Nejhorší je práce, kdy se obnovují obrazy na stropě, to za chvíli bolí za krkem," uvedl David Zeman.

Ten se restaurování věnuje už okolo patnácti let. Práce na obnově starých děl ho baví. Jak říká, tak není jednotvárná. Je prý také vzrušující, když se může navazovat na práci někoho významného z například 17. století.

„V Broumově to byla jedna z významných prací už jen proto, že to je kulturní památka. Malby tady jsou nádherné, a tak klášter řadím ve své práci hodně vysoko. Zajímavá byla například i práce na Pražském hradě, kde jsem také restauroval dost dlouhou dobu. Účastnil jsem se také restaurování v Iráku, a to ještě když tam byl klid. Tam to bylo zajímavé tím, že se tam běžný člověk nikdy nepodívá," svěřil se David Zeman.

Většinou prý pracuje sám, ale když se naskytne práce většího rozsahu, na restaurování se podílí více lidí. Důležité prý jsou také termíny. Všichni restaurátoři se vzájemně už znají, a tak se podle potřeby vždy dohodnou.

„V Broumově je prozatím hotovo. Je tady ale ještě hodně prostor, kde se mohou různé vzácné malby skrývat. Záleží ale na financích a dalším rozsahu prací. Je tady toho ještě hodně na práci, ale kdy a zda se bude pokračovat, to se asi teprve uvidí," dodal restaurátor Zeman.

Autor: Jiří Mach

11.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Vlčí hlídky budou hledat vlky. Houbaři na ně narazili, aniž by chtěli

Broumovsko - Důkazy o dalším rozmnožování vlků na Broumovsku ale i v dalších částech České republiky hledá Hnutí DUHA s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení