Důvodem zvláštní ochrany tohoto území je reliéf s geomorfologicky významnými útvary, vyvinutý na kvádrových pískovcích svrchní křídy, a přírodě blízký ekosystém borů se specifickými rostlinnými i živočišnými lesními a skalními společenstvy. Dalším cílem je postupná úprava části lesních porostů silněji ovlivněných činností člověka směrem k přirozené druhové skladbě. Cílem péče je také zlepšení stavu skalní vegetace poškozované horolezeckou činností, při současném umožnění provozování horolezectví na části území. Současně je cílem i zachování optimálních podmínek pro hnízdění ohrožené avifauny.

Přírodní památka se nachází na úbočí stolové hory Ostaš na katastrálním území Žďár nad Metují. Celková výměra přírodní památky je 82602 metrů čtverečných.

„Přírodní památka Kočičí skály byla vyhlášena výnosem ministerstva školství a kultury dne 4.7.1956. Protože tento výnos již dostatečně nevyhovuje současné legislativě, vyvstala potřeba památku nově vyhlásit. Byl geodeticky zaměřen obvod památky, její hranice byla optimalizována a lomové body stabilizovány křížky ve skále a betonovými mezníky. Výměra památky se oproti původní změnila z 6,08 na 8,26 ha,“ uvádí vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

Předmět ochrany je cennou částí přírody, kterou je i nadále třeba chránit a pečovat o ni. Jedná se o regionálně vzácné, dochované přírodě blízké společenstvo smrkového boru a vegetaci balvanů a skal. „Snad ještě pozoruhodnější je geomorfologické utváření památky v oblasti Kočičího hradu. Vyznačuje se mimořádně velkou členitostí a pestrou mozaikou pískovcových forem reliéfu s vysokými skalními stěnami, roklemi, izolovanými věžemi, balvaništi i pískovcovými jeskyněmi,“ upozorňuje Hana Heinzelová.

V nově navrhované památce se nacházejí i dva přírodní zdroje. Les, jako obnovitelný zdroj dříví, s ohledem na těžko přístupný terén je však využitelnost tohoto zdroje podstatně ztížená. Přestože na území památky nejsou vymezena žádná ložiska nerostných surovin (ani v hlubinách), je písek a pískovcový kámen teoreticky využitelný jako přírodní zdroj. „Využívání výše uvedených přírodních zdrojů je však z titulů ochrany přírody zásadním způsobem limitováno, v případě nerostných surovin prakticky vyloučeno,“ dodala vedoucí Správy CHKO Broumovsko.