VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kočičí skály jsou přírodní památkou

Broumovsko - Ve středu 5. listopadu nabývá účinnosti nařízení Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko o zřízení přírodní památky Kočičí skály a stanovení jejích bližších ochranných podmínek.

4.11.2008
SDÍLEJ:

Kočičí skály jsou přírodní památkou.Foto: CHKO Broumovsko

Důvodem zvláštní ochrany tohoto území je reliéf s geomorfologicky významnými útvary, vyvinutý na kvádrových pískovcích svrchní křídy, a přírodě blízký ekosystém borů se specifickými rostlinnými i živočišnými lesními a skalními společenstvy. Dalším cílem je postupná úprava části lesních porostů silněji ovlivněných činností člověka směrem k přirozené druhové skladbě. Cílem péče je také zlepšení stavu skalní vegetace poškozované horolezeckou činností, při současném umožnění provozování horolezectví na části území. Současně je cílem i zachování optimálních podmínek pro hnízdění ohrožené avifauny.

Přírodní památka se nachází na úbočí stolové hory Ostaš na katastrálním území Žďár nad Metují. Celková výměra přírodní památky je 82602 metrů čtverečných.

„Přírodní památka Kočičí skály byla vyhlášena výnosem ministerstva školství a kultury dne 4.7.1956. Protože tento výnos již dostatečně nevyhovuje současné legislativě, vyvstala potřeba památku nově vyhlásit. Byl geodeticky zaměřen obvod památky, její hranice byla optimalizována a lomové body stabilizovány křížky ve skále a betonovými mezníky. Výměra památky se oproti původní změnila z 6,08 na 8,26 ha,“ uvádí vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

Předmět ochrany je cennou částí přírody, kterou je i nadále třeba chránit a pečovat o ni. Jedná se o regionálně vzácné, dochované přírodě blízké společenstvo smrkového boru a vegetaci balvanů a skal. „Snad ještě pozoruhodnější je geomorfologické utváření památky v oblasti Kočičího hradu. Vyznačuje se mimořádně velkou členitostí a pestrou mozaikou pískovcových forem reliéfu s vysokými skalními stěnami, roklemi, izolovanými věžemi, balvaništi i pískovcovými jeskyněmi,“ upozorňuje Hana Heinzelová.

V nově navrhované památce se nacházejí i dva přírodní zdroje. Les, jako obnovitelný zdroj dříví, s ohledem na těžko přístupný terén je však využitelnost tohoto zdroje podstatně ztížená. Přestože na území památky nejsou vymezena žádná ložiska nerostných surovin (ani v hlubinách), je písek a pískovcový kámen teoreticky využitelný jako přírodní zdroj. „Využívání výše uvedených přírodních zdrojů je však z titulů ochrany přírody zásadním způsobem limitováno, v případě nerostných surovin prakticky vyloučeno,“ dodala vedoucí Správy CHKO Broumovsko.

Autor: Jiří Špreňar

4.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení