VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kočičí skály jsou přírodní památkou

Broumovsko - Ve středu 5. listopadu nabývá účinnosti nařízení Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko o zřízení přírodní památky Kočičí skály a stanovení jejích bližších ochranných podmínek.

4.11.2008
SDÍLEJ:

Kočičí skály jsou přírodní památkou.Foto: CHKO Broumovsko

Důvodem zvláštní ochrany tohoto území je reliéf s geomorfologicky významnými útvary, vyvinutý na kvádrových pískovcích svrchní křídy, a přírodě blízký ekosystém borů se specifickými rostlinnými i živočišnými lesními a skalními společenstvy. Dalším cílem je postupná úprava části lesních porostů silněji ovlivněných činností člověka směrem k přirozené druhové skladbě. Cílem péče je také zlepšení stavu skalní vegetace poškozované horolezeckou činností, při současném umožnění provozování horolezectví na části území. Současně je cílem i zachování optimálních podmínek pro hnízdění ohrožené avifauny.

Přírodní památka se nachází na úbočí stolové hory Ostaš na katastrálním území Žďár nad Metují. Celková výměra přírodní památky je 82602 metrů čtverečných.

„Přírodní památka Kočičí skály byla vyhlášena výnosem ministerstva školství a kultury dne 4.7.1956. Protože tento výnos již dostatečně nevyhovuje současné legislativě, vyvstala potřeba památku nově vyhlásit. Byl geodeticky zaměřen obvod památky, její hranice byla optimalizována a lomové body stabilizovány křížky ve skále a betonovými mezníky. Výměra památky se oproti původní změnila z 6,08 na 8,26 ha,“ uvádí vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

Předmět ochrany je cennou částí přírody, kterou je i nadále třeba chránit a pečovat o ni. Jedná se o regionálně vzácné, dochované přírodě blízké společenstvo smrkového boru a vegetaci balvanů a skal. „Snad ještě pozoruhodnější je geomorfologické utváření památky v oblasti Kočičího hradu. Vyznačuje se mimořádně velkou členitostí a pestrou mozaikou pískovcových forem reliéfu s vysokými skalními stěnami, roklemi, izolovanými věžemi, balvaništi i pískovcovými jeskyněmi,“ upozorňuje Hana Heinzelová.

V nově navrhované památce se nacházejí i dva přírodní zdroje. Les, jako obnovitelný zdroj dříví, s ohledem na těžko přístupný terén je však využitelnost tohoto zdroje podstatně ztížená. Přestože na území památky nejsou vymezena žádná ložiska nerostných surovin (ani v hlubinách), je písek a pískovcový kámen teoreticky využitelný jako přírodní zdroj. „Využívání výše uvedených přírodních zdrojů je však z titulů ochrany přírody zásadním způsobem limitováno, v případě nerostných surovin prakticky vyloučeno,“ dodala vedoucí Správy CHKO Broumovsko.

Autor: Jiří Špreňar

4.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační foto.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení