VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrolujete při nákupu potravin jejich označení?

Náchodsko /VÍKENDOVÁ POROTA/ - V poslední době přibývá špatně označených a přelepovaných potravin. Přelepování data spotřeby u sýrů a uzenin odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v minulých týdnech hned u čtyř velkých řetězců Albert, Tesco, Billa a Kaufland. Myslíte, že k těmto věcem dochází stále a dlouhodobě nebo je to jen důsledek mnohem častějších kontrol? Kontrolujete při nákupu označení potravin, zemi původu a datum spotřeby?

25.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Miroslav Kucei

Květa Ležovičová (58 let), Česká Skalice, předsedkyně občanského sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice
„Nejsem příznivcem supermarketů, navštěvuji je minimálně. Bylo velkou chybou, že po roce 1989 byly náš stát a vedení samospráv tak benevolentní a nestanovily přísnější pravidla, která by ochránila více český trh a české výrobky před nájezdem „obchodních barbarů“. Obchodní řetězce vydávají ohromné peněžní částky na stavění dalších „krabic“ , na marketingovou strategii a reklamu. Bohužel spokojenost zákazníků, kvalita a čerstvost potravin jsou na posledním místě jejich zájmu.

Zdraví člověka je na kvalitě potravin závislé. Doporučuji nenechat se zlákat nízkou cenou, ošálit mámivou reklamu a více přemýšlet o tom, co nakupujeme. Kontroly s případným následujícím postihem jsou určitě potřeba, ale ovlivnit to mohou nejvíce sami zákazníci.

Snažím se co nejvíce nakupovat regionální potraviny, podporovat místní výrobce, zemědělce i chovatele. Jsem vděčna za to, že to nevzdali a vydrželi bojovat o své zákazníky.“

Olga Mertlíková (56 let), Jaroměř, ředitelka Městského muzea v Jaroměři
„Potraviny s přelepenými cenovkami nekupuji a nevyhledávám boxy s prošlým zbožím byť za výhodnější cenu. Snažím se v tomto směru působit i na své zásobovací referenty. Vzhledem k tomu, že zhusta přicházím domů po zavírací době v obchodech, pánové si již během let zvykli, že se o sebe musejí postarat sami (Dámy, funguje to báječně!).

Určitě by kontroly měly chodit častěji do obchodních řetězců i samoobsluh. Je to v zájmu nás spotřebitelů. Ovšem ani zveřejněné průšvihy propírané v médiích neodradí obchodníky od pokusů zbavit se starého zboží. V restauracích také nemáme jistotu, že obdržíme kvalitní pokrm. „Šizuňci“ byli, jsou a budou. Ale pravidelné ponoření do studené labské (vltavské, dunajské…) vody by jim věru prospělo.“

Přemysl Sochor (32 let), Broumov, správce Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově
„Přelepování údajů na potravinách považuji za velký nešvar. Připadá mi to jako velký hazard se zdravím spotřebitelů. Domnívám se, že tyto nekalé praktiky obchodníků mají dlouhodobý charakter a jejich odhalení je výsledkem častějších kontrol pověřených orgánů. Podobně tomu bylo před několika měsíci s kvalitou pohonných hmot na čerpacích stanicích. Až po mnoha opakovaných kontrolách se situace zlepšila.

Při nákupu dávám přednost potravinám českého původu což je také v současné době předmětem kontrol, neboť některé řetězce prezentují potraviny ze zahraničí jako český výrobek. Samozřejmě kontroluji trvanlivost výrobků.“

Autor: Regina Hellová, Věra Sýkorová

25.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení