VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konvoj Dragounů projel Náchodskem. Davy lidí nad nimi ale už nejásaly

Náchod – Na most, který se u Vysokova nad Náchodem klene nad silnicí I/33 vedoucí na hranice s Polskem, se poslední březnovou neděli kolem desáté hodiny začali scházet lidé. U zábradlí se jich za chvíli shromáždilo na tři desítky, a pohledy směřující k České Skalici netrpělivě vyhlížely první část sedmidílného konvoje americké a britské armády.

26.3.2017
SDÍLEJ:

Armádní konvoj projížděl královéhradeckým krajem.Foto: DENÍK/Michal Fanta

VOJÁCI MAJÍ V POLSKU POSÍLIT LINII
Celkem 125 vozidel a 549 lidí se druhým dnem přesouvalo po českém území z Německa do Polska, kde vojáci budou působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů. Jádro konvoje tvoří američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment), jeho součástí byla i padesátka Britů. V koloně byli zařazeny desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly.

První kolona vyrazila v neděli ráno kolem sedmé hodiny z kasáren ve Staré Boleslavi u Prahy, kde vojáci přečkali noc, a zamířili právě na hraniční přechod v Náchodě.

ČEKÁNÍ NA MINUTOVOU PŘEHLÍDKU
„Už jedou," ozvalo se z hloučku a pohledy přítomných zpozorněly. Jednalo se však jen o planý poplach – po silnici pouze přijížděl bílý vůz, z jehož okének vlála česká vlajka i zástava s hvězdy a pruhy. Ale předzvěst blížícího se konvoje to byla pravdivá a přijíždějící vůz vojenské policie byl již jasnou známkou, že trpělivost čekajících bude odměněna. „Ty kráso – to jsou mašiny," otevřel pusu v údivu nad přijíždějící technikou asi 15letý chlapec a mával na vojáky. Ti navzdory studenému větru byli napůl vylezlí z vozů a s úsměvy mávání opláceli.

Během necelé minuty bylo po vojenské mini přehlídce a silnici opět zaplnily civilní vozy.

TECHNIKA SPOJENCŮ UŽ MOC NELÁKALA
Zatímco přede dvěma lety se na konci března přišly na průjezd spojeneckých vojsk Náchodem podívat navzdory deštivému počasí stovky lidí, dnešní cesta dragounů měla mnohem skromnější diváckou kulisu. Žádné špalíry podél cest ani vítací transparenty se nekonaly, jen občasné skupinky několika lidí a americké vlajky by se daly spočítat na prstech.

Početnější skupina byla pouze na hraničním přechodu v Bělovsi, kde si patronát nad konvojem přebírali polské ozbrojené složky. Zde se těšilo na dragouny i několik příznivců v uniformách a nad Jeepem z období druhé světové války vlály americké vlajky.

Čekání na druhou kolonu se neúměrně prodlužovalo. Z avizované půl hodiny rozestupů mezi jednotlivými částmi konvoje se nakonec vyklubala bezmála hodina a půl. „Je škoda, že jsou takhle rozdělený, mohli jet klidně najednou. Prý kvůli dopravě, aby to neucpali. To nevědí, že jsme na to v Náchodě vytrénovaní – stačí chytnout před sebou traktor, za ním dodávku a je to hotový," zavtipkoval muž středního věku.

Poslední část konvoje opustila republiku po 15 hodině. K žádným střetům nebo provokacím mezi příznivci a odpůrci nedošlo, neboť žádní odpůrci, kteří by svůj postoj dávali najevo na chodníku nestáli. Jen několik nevraživých pohledů sledovalo projíždějícího zeleného žigulíka, z jehož oken vlály pro změnu vlajky Ruska.

Autor: Jiří Špreňar

26.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení