VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První advent odhalí novou tvář Kostelního náměstí

BROUMOV - Více než 17 milionů korun stál přerod Kostelního náměstí mezi „malou“ budovou ZŠ Hradební a kostelem sv. Petra a Pavla.

1.12.2007
SDÍLEJ:

NOVÁ PODOBA KOSTELNÍHO náměstí: někomu se líbí, jiní z řešení příliš nadšeni nejsou. Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Během půlroku se neutěšený plácek před budovou prvního stupně města proměnil ve vydlážděné, ze dvou stran terasovitě ohraničené prostranství, v jehož středu stojí pítko s vodní plochou, které bylo namontováno den před včerejší kolaudací. Více než polovinu nákladů celkem 9 milionů) činila statní dotace z Ministerstva financí ČR. „Dalších 185 tisíc je přislíbených jako grant Královéhradeckého kraje na projektovou dokumentaci,“ u〜přes〜nil broumovský místostarosta Lubomír Franc a připustil, že náklady jsou poměrně vysoké. „Přiznávám, že když se v předchozím volebním období v zastupitelstvu jednalo o rekonstrukci Kostelního náměstí, tak jsem nehlasoval pro. Když ale nyní vidím konečnou podobu, tak se mi to líbí,“ dodal.


Slavnostní otevření a představení nově upraveného prostranství veřejnosti je naplánováno na zítřejší první adventní neděli v 16 hodin. Jak nám místostarosta prozradil, náměstíčko nedaleko centra města by měl vysvětit broumovský farář Martin Lanži.


Předmětem debat veřejnosti i členů zastupitelstva se Kostelní náměstí stalo už před začátkem rekonstrukce. A debaty pokračují i nyní po dokončení závěrečných prací. Někdo poukazuje na vysoké náklady, jiným se příliš nepozdává celkové architektonické řešení plochy a upozorňují například na přílišnou strmost delší strany „hlediště“. V blízkosti školy, kde se předpokládá zvýšený pohyb školáků tak nemusí být k úrazu daleko… Také kovová hranatá „vana“ pod pítkem s ostrými rohy může při nešťastném uklouznutí nebezpečně zahrozit.


Jedinou zeleň ve 2375 metrech čtverečních dlažby poskládané ze žuly, čediče a pískovce tvoří pětice stromů s okolorostoucím břečťanem. Jak nám včera prozradil Petr Kuchta, jedná se o lípu srdčitou, jejíž koruna by časem měla dorůst do určitého tvaru a velikosti, jež by se v budoucnu už nemusel dále upravovat. Také osvětlení zářivkami umístěnými pod lavicemi z dubových fošen na kratší straně terasovitého sezení má své kritiky. Jejich oslnivý jas při pohledu od kostela by ale měl být utlumen.

1.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení