Mnozí z nás si tyto „invazní“ rostliny úmyslně a s dobrou vůlí pěstují doma na zahrádce, protože jsou krásné, kvetou a voní. Jaké problémy tím způsobí přírodě, mnohdy ani netuší. Invazní druhy jsou na daném území nepůvodní, nemají na daném území nepřátele, a proto se šíří neuvěřitelnou rychlostí a hubí při tom původní druhy.

Jak Deníku prozradil David Číp z Českého svazu ochránců přírody Jaro Jaroměř, v Náchodském regionu, i obecně ve východních Čechách, jsou lidé o některých druzích dostatečně informováni, jejich nebezpečnost chápou, a díky tomu se je podařilo na tomto území zregulovat. Takovým druhem je třeba známý bolševník velkolepý, který při kontaktu s pokožkou způsobuje vyrážku.

Další druhy ale unikají osvětě a páchají škody. Takový je i případ netýkavky žláznaté, kterou se Jaro snažilo v rámci svého několikaletého projektu vyhubit v Pekelském údolí.

Likvidace, která spočívá ve vytrhnutí rostliny, je velice náročná a zdlouhavá. Bohužel se nepodařilo zapůsobit dostatečně na všechny obyvatele této oblasti, takže se invazní netýkavka šíří dál.

„Tato rostlina je medonosná, takže si ji mnozí včelaři na svých zahrádkách opečovávají jako největší poklad,“ stěžuje si ochranář Číp.

I další organizace z regionu se pokoušejí s tímto problémem něco dělat. Centrum rozvoje Česká Skalice organizovalo dvouletý program, který spočíval v mapování nepůvodních druhů v Babiččině údolí a následně i na dalším toku řeky Úpy. Výsledky mapování Centrum poskytlo několika institucím (Lesy ČR, Správa CHKO Broumovsko, Povodí Labe), obcím a jsou k dispozici i majitelům pozemků. Cílem akce je dohodnout se na dalším postupu, který by vedl k účinné likvidaci.

Byl by potřeba společenský boj

A co může pro zlepšení situace udělat každý z vás? Nemusíte zrovna chodit s ekology vytrhávat rostliny, i když ani to by nebylo na škodu, protože podle slov Davida Čípa „… je nás jenom pár bláznů, přitom by byl potřeba velký společenský boj.“

Stačí, když si dáte pozor na to, co pěstujete na svých zahrádkách. V našem regionu jsou například velice oblíbené rostliny turan roční a severoamerické celíky (zlatobýl kanadský a obrovský) problém je, že se jejich semena šíří větrem, a tím se ze zahrady velice rychle šíří i do volné přírody, kde nemají co dělat.

Další druhy, jejichž semena se přenáší vodou, jsou nežádoucí především na zahrádkách v blízkosti vodních toků. Mezi takovéto druhy patří štětinatec laločnatý, jehož plody připomínají pichlavou okurku, nebo křídlatky, jejichž dutá stébla vzdáleně připomínají bambus, nesmíme zapomenout na netýkavky či vlčí boby, které se staly problémem „sudet“.

Proto než si něco přinesete domů, dobře se informujete o rostlině, a zvažte, jestli jste schopní udržet případný invazivní druh pouze na svém pozemku.

Univerzalita a stejnorodost totiž přírodě, ani člověku rozhodně neprospívají.

(mak)