VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kuks, zoo a hory. Nejen to jsou lákadla regionu

Krkonoše /OD SOUSEDŮ/– Region pod nejvyššími českými horami nabízí návštěvníkům řadu krásných míst, jež stojí za to navštívit a zhlédnout.

29.5.2011
SDÍLEJ:

Kuks - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Tomáš Plecháč

Zcela jistě mezi ně patří barokní hospital Kuks se sochami Ctností a Neřestí Matyáše Bernarda Brauna a známým Betlémem. Dospělí i děti se mohou pobavit v královédvorské ZOO s jedinečným safari a své znalosti z historie regionu si mohou otestovat nebo doplnit na Naučné stezce 1866, která vede celým regionem až k polským hranicím. Milovníci vojenství mohou zavítat do pevnosti Stachelberg u Žacléře, o historii, zvycích a obyvatelích regionu zase informuje Krkonošské muzeum ve Vrchlabí a v Jilemnici. Ochuzeni nezůstanou ani vyhledávači adrenalinových atrakcí, kteří mohou navštívit lanová centra a bobové dráhy v Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně nebo v Harrachově.

Krkonošská muzea v regionu

Ve Vrchlabí mohou návštěvníci regionu navštívit Krkonošské muzeum, založené v roce 1883, s rozsáhlými přírodovědnými a historicko etnografickými expozicemi. Od roku 1966 je zřizováno Správou KRNAP a sídlí v budově bývalého augustiniánského kláštera. Některé expozice jsou i ve čtyřech historických domcích ve Vrchlabí. Muzeum veřejnosti představuje Krkonoše ve stálých expozicích, výstavách, v rámci doprovodných programů a akcí. V současnosti má několik stálých expozic, například Kámen a život a Člověk a hory o historii osídlování nejvyšších českých hor.

Krkonošské muzeum se sídlem v jilemnickém zámku bylo založeno v roce 1891 v souvislosti s prvními přípravami na Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze. Rozhodující zásluhu na jeho vybudování náleží někdejšímu řediteli dívčích škol v Jilemnici Jáchymu Metelkovi. Muzeum se zaměřuje především na historii a národopis západních Krkonoš, počátky a vývoj českého lyžování, v galerijní oblasti především na dílo Františka Kavána (1866 – 1941). Od roku 1979 je muzeum zařízením Správy Krkonošského národního parku. K vidění jsou v současnosti tři stálé expozice: lyžařská, historicko-etnografická a Kavánova galerie, jež představuje přibližně 90 děl tohoto předního českého krajináře.

Aktuálně se můžete v jilemnickém Krkonošském muzeu podívat na netradiční výstavu Sladký život s čokoládou, která mapuje historii, výrobu, způsob prodeje této pochoutky. Výstava potrvá do 25. září.

ZOO Dvůr Králové s jedinečným safari

Druhá největší zoologická zahrada v republice je známá především díky největší kolekci afrických kopytníků a letním Safari. Mezi volně vypuštěnými zvířaty mohou od letošního roku volně projíždět kromě speciálních safaribusů i soukromá vozidla návštěvníků. Další zajímavá zvířata najdou návštěvníci v několika pavilonech, například v Ptačím světě, Africké savaně, pavilonu šelem nebo v průchozích voliérách. Celkem tu je 340 druhů a tři tisíce kusů. Zájemci se mohou ubytovat v ojedinělém safarikempu nebo hotelu Safari.

Hospital Kuks a Braunův Betlém

Výjimečná barokní památka vznikla díky hraběti F. A. Šporkovi. Ten nechal vystavět honosný hospital pro vysloužilce. Na výzdobě se podílel význačný sochař Matyáš Bernard Braun. Mimo jiné vytvořil sérii soch na téma Ctnosti a Neřesti. V současné době se připravuje rozsáhlá rekonstrukce areálu. Mimo jiné dojde k úpravám zámecké zahrady, která je nyní ve francouzském stylu. Úprava sem mimo jiné vrátí lékarnickou zahrádku. Součástí Hospitalu je také farmaceutické muzeum s barokní lékárnou. V lese nedaleko Kuksu vytvořil Braun pro Šporka přírodní galerii Betlém. Návštěvníci tu uvidí vrcholnou ukázku barokního sochařství umístěnou v lese.

Do podzemí tvrze Stachelberg

Netradiční zážitek nabízí dělostřelecká tvrz Stachelberg. Návštěvníci totiž mohou sejít až do podzemí pevnosti a v rámci komentované prohlídky se seznámit nejen s historií objektu, ale udělat si představu o postupu výstavby celého pevnostního systému. Pro letošní rok členové provozujícího občanského sdružení rozšířili ukázku stavební železnice, jak zde fungovala během výstavby v létě 1938. Proti loňsku se návštěvníci mohou těšit na další koleje, výhybky, výklopné vozíky i figury dělníků při práci. Vrchní prostory objektu skrývají vojensko – historickou expozici. Její důležitou součástí jsou modely pevnostních objektů a zbraní, vrcholem je pak unikátní plastický stůl stachelberské tvrze s rozměry 8×2,5 metru. Navštívit lze i vyzbrojený objekt lehkého opevnění nebo se vydat po naučné stezce, vedoucí k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč. Stachelberg, nacházející se na vrcholu stoupání mezi Trutnovem a Žacléřem, je v červnu otevřen od čtvrtka do neděle, v čase letních prázdnin denně.

Naučná stezka války z roku 1866

Milovníci historie se mohou v regionu vydat po stopách války 1866 na stejnojmenné naučné stezce. První část stezky v regionu začíná v Trutnově u kaple sv. Jana Křtitele na Janském vrchu, kde navazuje na již existující naučnou stezku, pokračuje přes Hajnice do Choustníkova Hradiště. Délka trasy je 55 km se 13 zastávkami. Stezka je určena pro cyklisty (doba jízdy je zhruba 8 hodin) i pro pěší (asi 14 hodin). Druhá část této stezky pokračuje z Choustníkova Hradiště přes Dvůr Králové, Dubenec, Žiželeves do Hořiněvse, kde navazuje na již existující naučnou stezku Josefov – Smiřice – Chlum. Délka je 29 kilometrů se 16 zastávkami a je určena jak pro cyklisty (zhruba 5 hodin jízdy), tak pro pěší (asi 8 hodin).

Bobové dráhy patří do každých hor

Oblíbenou atrakcí každého horského regionu jsou bobové dráhy a nejinak je tomu i v Krkonoších. Jako první projekt svého druhu v České republice byla postavena bobovka ve Špindlerově Mlýně. Včetně dopravního zařízení má délku 1400 m a jezdec si při jízdě s průměrným sklonem 7,03 % užije 22 zatáček, 5 jumpů (terénních zlomů) a tři tunely. A okamžitá rychlost se může blížit až 65 km/h.

Další dráhu lze zkusit v Harrachově, na severozápadním okraji Anenského údolí. Na zhruba kilometru délky je převýšení 38 metrů, má 17 zatáček a dvě atraktivní nadzemní křížení. Pro možnost večerních jízd je vlek i dráha osvětlena.

Relaxpark v Peci pod Sněžkou nabízí dráhu dlouhou 900 metrů, z toho 700 metrů sjezdu. V některých místech se jede i 8 metrů nad zemí. Dvoumístný vůz může dosáhnout rychlosti až 40 kilometrů v hodině.

29.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení